reklama

Zahraniční tisk: Kim Čong-nam byl otráven látkou VX; bývalý šéf MMF odsouzen za zpronevěru

Zahraniční média píší o tom, že malajsijská policie našla na těle bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una nervově paralytickou látku VX. Tento nejjedovatější plyn nebo kapalina zabije člověka při pouhém styku s kůží. Světová média si dále všímají odsouzení bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rodriga Rata ke čtyřem a půl letům vězení. Rato byl shledán vinným za zpronevěry, kvůli kterým hrozil Španělsku před lety bankrot.

Mohlo by vás zajímat

Americký prezident Donald Trump chce, aby jaderný arzenál Spojených států patřil znovu k nejsilnějším na světě. V exkluzivním rozhovoru pro agenturu Reuters podpořil zároveň Evropskou unii a prohlásil, že Čína dokáže jakékoli bezpečnostní ohrožení ze Severní Koreje snadno odvrátit, když se jí zachce. Podle dostupných statistik mají nyní Spojené státy 6 800 jaderných hlavic, zatímco Rusko už 7 tisíc.

 

Malajská policie uvádí, že bratr severokorejského prezidenta Kim Čong-una byl zavražděn nervově paralytickou látkou VX, která patří ke zbraním hromadného ničení. Tento nejjedovatější plyn nebo kapalina zabije člověka při pouhém styku s kůží. Podle pondělních záběrů průmyslové kamery v hale mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru přiložila útočnice Kim Čong-namovi k obličeji kapesník s jedovatou látkou. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že podle mezinárodní úmluvy o chemických zbraních z roku 1993 se zakazuje vyrobit prudce jedovatého plynu VX více než 100 gramů ročně.

 

Setkání zemí visegrádské čtyřky iniciovalo Slovensko kvůli dvojí kvalitě potravin v Evropské unii. Cílem je vyzvat Evropskou komisi, aby co nejrychleji přijala legislativu, která zakáže, aby v různých zemích Evropy měly stejné výrobky jiné složení. Podle slovenského premiéra Roberta Fica by se schůzka V4 měla konat příští týden. Slovenská Státní veterinární a potravinová komise srovnávala nedávno podle deníku Pravda vzorky dvaadvaceti potravin v maloobchodech Bratislavy a rakouských obcí Kitsee a Hainburg - nejhůř přitom na Slovensku dopadly sýry, sladké nápoje, koření a čaje. Premiér Fico nevyloučil uspořádání referenda, které v případě milionu podpisů přinutí evropské úřady, aby k tématu připravily návrh zákona.

 

Doplňovací volby ve středoanglickém městě Stoke on Trent, které se považuje za baštu brexitu, prohrála strana Nezávislosti Británie. V souboji , který její předák a jedna z hlavních tváří odchodu Británie z Evropské unie Nigel Farage označil za prověřovací zkoušku, podlehl kandidát protiimigrační strany opozičním labouristům. V loňském referendu o vystoupení Británie z EU měl právě v tomto volebním okrsku brexit nejsilnější podporu v celé zemi.

 

Bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo Rato byl odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení za zpronevěry, kvůli kterým hrozil Španělsku před lety bankrot. Jako bývalý ministr pro ekonomiku a ředitel dvou předních bank v zemi si Rato pomocí podvodů s kreditními kartami se svými společníky nelegálně utratil a nezdanil 12 milionů euro. V procesu bylo obviněno víc jak šedesát manažerů a členů správní rady finančních ústavů Caja Madrid a Bankia. Jejich kolaps před lety málem způsobil státní bankrot, když Evropská unie poskytla Madridu úvěr ve výši 42 miliard eur. Dnes sedmašedesátiletý bankéř platil v letech 2003 až 2012 černými kreditkami za hotelové pobyty, večírky a luxusní zboží, dodává britský deník The Guardian.

 

Nová mezinárodní studie ukazuje, jak se bude prodlužovat průměrná délka života v pětatřiceti zemích světa. Některé prognózy jsou překvapivé: Nejvíce se věk prodlouží v Jižní Koreji, kde se novorozená holčička z roku 2030 dožije 90 let. Ve Švédsku, Japonsku a dalších zemích dojde k menšímu prodloužení. Chudší země jako Mexiko nebo Chorvatsko brzy předběhnou v délce života Spojené státy, což je jediná země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která nemá státní zdravotní péči pro všechny, uvádí britský The Economist. Protože studie původně publikovaná v lékařském časopise Lancet monitoruje i data České republiky, předpokládáme, že chlapci narození v České republice roku 2030 se dožijí 74 až 79 let, zatímco děvčata 81 až 84 let.

Zahraniční tisk: Kim Čong-nam byl otráven látkou VX; bývalý šéf MMF odsouzen za zpronevěru Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.