reklama

Zahraniční tisk: Kerry viní Británii z odrazení útoku na Sýrii; Čína se chce chovat ekologicky

Americký ministr zahraničí John Kerry obviňuje Velkou Británii z toho, že odradila prezidenta Baracka Obamu od útoku na Sýrii. Podle světových médií dává zrušení plánovaného útoku do souvislosti s hlasováním britských poslanců za premiéra Davida Camerona, které vojenskou kampaň zamítlo. Zahraniční média si dále všímají, že Čína chce do roku 2020 investovat do obnovitelných zdrojů energie přes 360 miliard dolarů. Snižuje těžbu, spotřebu i dovozy uhlí a jenom slunečních elektráren chce vybudovat více než tisíc

Mohlo by vás zajímat

Odstupující americký ministr zahraničí John Kerry obviňuje Británii z toho, že odradila prezidenta Baracka Obamu od útoku na Sýrii. Prezident Obama prohlásil, že bude Assadova vojska bombardovat, pokud použijí chemické zbraně. To ale nedodržel po použití sarinu na předměstí Damašku v létě 2013. Teď šéf jeho diplomacie zrušení plánovaného útoku dává do souvislosti s hlasováním britských poslanců za premiéra Camerona, které vojenskou kampaň zamítlo. Obama se tehdy rozhodl nežádat o svolení americký Kongres a tuhle pasivitu jeho prezidentství vyčítají dodnes, píše britský The Guardian.

 

Veterináři na Slovensku zjistili už třetí případ ptačí chřipky. Hygienici našli u obce Velké Kosihy v okrese Komárno šestadvacet uhynulých labutí a jednu labuť s těžkými klinickými příznaky. První dva případy byly zaznamenány u soukromého chovatele v Bratislavě a v košické zoologické zahradě, dodává slovenský deník Pravda.

 

Čína se chce chovat ekologicky. Peking zveřejnil plán, podle kterého bude do roku 2020 investovat do obnovitelných zdrojů energie přes 360 miliard dolarů. Za tři roky by tedy solární panely, větrné, vodní a jaderné elektrárny měly vyrábět polovinu čínské elektřiny. Čína snižuje těžbu, spotřebu i dovozy uhlí a jenom slunečních elektráren chce vybudovat více než tisíc. Už předloni investoval Peking do obnovitelných zdrojů energie skoro třikrát více než celá Evropská unie, uvádí německý portál Deutsche Welle.

 

Politickou budoucnost německé kancléřky Angely Merkelové ohrožuje spíš Bavorsko než populistické strany jako je Alternativa pro Německo (AfD). Bezpečnostně politický magazín The Foreign Policy tvrdí, že s berlínským atentátem se prohloubila tradiční propast mezi severem a jihem ve spolkových zemích. Spor uvnitř koaličních sesterských stran – bavorské CSU se sídlem v Mnichově a německé CDU se podle analytiků projevil už v prvních hodinách po atentátu, když předseda křesťanských socialistů Horst Seehofer vyvodil z útoku nutnost zásadně změnit imigrační politiku. Tomu se ovšem kancléřka Merkelová brání.

 

I po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně se víc než 70 procent Němců cítí bezpečně. Ukázal to průzkum veřejného mínění, který zadalo rádio ARD spolu s deníkem Die Welt počátkem ledna. Ten potvrzuje důvěru v německou policii, ale zaznamenává pokles důvěry ve schopnosti německých zpravodajských služeb, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Američtí senátoři a vedení zpravodajských služeb potvrzují své dřívější tvrzení, podle kterého ovlivňovali prezidentské volby ve Spojených státech ruští hackeři. Politici z Republikánské i Demokratické strany tak reagují na zamítavé postoje nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa, který tento týden prohlásil, že vliv Moskvy na jeho zvolení se přeceňuje. Ještě v pátek zasedání Senátu v podstatě oznámí Trumpovi, že v loňských volbách zvítězil zásluhou útoku ruských hackerů, píše deník The New York Times.

 

Izraelskou veřejnost rozděluje odsouzení izraelského vojáka za zabití Palestince v Hebronu v oblasti Západního břehu. Vojenský soud uznal tento týden vinným seržanta Elora Azariu, který loni v březnu zabil palestinského muže, jenž byl zraněný a nepředstavoval žádnou hrozbu. Týdeník The Economist poukazuje na ojedinělost případu, protože naposled byl za podobný případ odsouzený voják v aktivní službě před jedenácti lety. Loňský průzkum veřejného mínění v Izraeli ukázal, že 65 procent izraelské veřejnosti se domnívá, že Azaria měl na střelbu právo a jednal správně.

 

Indonésie ukončí dosavadní vojenskou spolupráci s Austrálií, kvůli urážlivému materiálu objevenému v australských kasárnách. Ani mluvčí ministerstva obrany v Jakartě nespecifikoval, co konkrétně Indonésany pobouřilo, podle deníku The New York Times ale šlo o urážku státní ideologie Pančašíly, která stmeluje stovky milionů Indonésanů. Australská strana naznačila, že předmětem stížnosti byly výcvikové brožury a politické školení, vojáci samotní považují spor za malicherný. Armády obou zemí úzce spolupracují v boji proti terorismu už od atentátu na Bali v roce 2002.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Kerry viní Británii z odrazení útoku na Sýrii; Čína se chce chovat ekologicky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

  2. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.