Zahraniční tisk: Brusel vyostřuje vyjednávací pozici o brexitu; Le Penová může přijít o imunitu

Zahraniční tisk dne 27. dubna píše o tom, že Brusel požaduje, aby občané Evropské unie žijící ve Velké Británii déle než pět let získali právo k trvalému pobytu. Brusel tak vyostřuje svoji vyjednávací pozici o brexitu. Světová média dále informují o tom, že evropští zákonodárci zahájili proces, kterým by francouzská kandidátka na prezidentku Marine Le Penová měla být zbavena imunity. Díky tomu může čelit vyšetřování kvůli údajnému zneužití finančních prostředků z Evropské unie.

Mohlo by vás zajímat

Dva policisté byli dnes ráno na ostrově Réunion zraněni při zatýkání muže podezřelého z islámského radikalismu, všímá si francouzský portál France24. Podezřelý dvaadvacetiletý mladík se odmítal policii vzdát a použil na ni brokovnici. Policisté střelbu opakovali a útočníka zpacifikovali. Portál připomíná, že první džihádistická buňka byla na Réunionu zlikvidována v červnu 2015. Úřady odhadují, že na ostrově se radikalizovala asi stovka lidí.

 

Syrská tisková agentura SANA informovala, že výbuch u damašského letiště způsobily izraelské rakety útočící na vojenskou pozici. Podle informací Syrské observatoře pro lidská práva však šlo o výbuch muničního skladu, který pravděpodobně patřil libanonské větvi hnutí Hizballáh, které bojuje po boku syrského režimu. Izraelská zpravodajská služba uvedla, že údajný zásah byl „v souladu“ s izraelskou politikou, avšak nepotvrdila odpovědnost Izraele za tento čin, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Americký senát se ve středu odpoledne sešel v Bílém domě na brífinku o bezpečnosti kvůli severokorejské hrozbě, píše americký portál abcNEWS. Senátoři se domnívají, že americký prezident nedovolí Pchjongjangu vyvinout mezikontinentální jadernou raketu schopnou zasáhnout Ameriku. Je třeba si uvědomit, že pokud se nic nezmění, může mít severokorejský vůdce Kim Čong-un podobnou raketu k dispozici relativně brzy.

 

Diplomatické vztahy mezi Evropskou unií a Tureckem byly silně zasaženy nedávnou politickou revolucí v Turecku, řekla ve středu německá kancléřka Angela Merkelová. Kancléřka ve svém čtvrtečním projevu před německými poslanci dále kritizovala turecký vládnoucí režim prezidenta Erdogana. V Turecku probíhají další rozsáhlé čistky a nedávné přijetí kontroverzní ústavní reformy zvyšující pravomoce tureckého prezidenta. Merkelová nicméně nechce diplomatické styky s Ankarou ukončit, konstatuje portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Severokorejská rétorika je naštvaná; blíží se konflikt? ptá se portál americké stanice CNN. Americké válečné lodě a ponorky jsou v pohybu. Severní Korea provedla vůbec největší vojenské cvičení. Obě země se týden co týden slovně napadají. Za této situace je těžké odhadnout, jestli je válka skutečně bezprostředně blízko, nebo si jen zatím nová, Trumpova administrativa zkouší, jak jednat s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Analytikové se obávají, že stav je nyní takový, že stačí malá chyba a věci se mohou vymknout z rukou. Podle CNN však přesto nevěří, že by hrozba válečného konfliktu byla tak bezprostřední.

 

Brusel požaduje, aby občané Evropské unie žijící ve Velké Británii více než pět let získali právo k trvalému pobytu, všímá si britský deník The Independent. Brusel vyostřuje svou vyjednávací pozici o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová se ve středu setkala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a vedoucím vyjednávačem unie o brexitu Michelem Barnierem, aby jednali o pokynech Evropské rady pro vyjednávání o brexitu. Ty by měly být schváleny na summitu o tomto víkendu.

 

Ruský portál Russia Today píše, že evropští zákonodárci ve středu zahájili proces, kterým by francouzská kandidátka na prezidentský úřad Marine Le Penová měla být zbavena imunity, aby mohla být vyšetřována kvůli údajnému zneužití finančních prostředků z Evropské unie. Vyšetřování by nicméně nemělo proběhnout ještě před konáním druhého kola voleb. Le Penová měla z prostředků EU platit asistenty své strany Národní fronty. Vyšetřování považuje za politicky motivované. Podle slovenského deníku Pravda Evropský parlament škody vyčíslil na 5 milionů euro.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Brusel vyostřuje vyjednávací pozici o brexitu; Le Penová může přijít o imunitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.