Zahraniční tisk: Běženci blokují železniční trať; Británie a Francie jednají o situaci v Calais

Zahraniční média píší 3. března o tom, že skupina běženců zablokovala železniční trať na řecko-makedonské hranici. Protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim pokračovat v cestě směrem do západní Evropy. Francouzská média se zase zabývají uprchlickou situací v Calais. Kvůli ní se sešli francouzský prezident François Holland a britský premiér David Cameron. Francie hrozí, že nebude zadržovat migranty mířící přes kanál La Manche, pokud dojde k brexitu.

Mohlo by vás zajímat

Severní Korea v reakci na stupňování sankcí ze strany Organizace spojených národů vyslala několik raket do Japonského moře, upozorňuje britský deník The Guardian. Podle mluvčíno jihokorejského ministerstva obrany Moon Sang-gyun řekl, že rakety byly vystřeleny z pobřežního města Wonsan. Další zdroje tvrdí, že před svým dopadem do moře uletěly až 150 kilometrů. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že situaci monitoruje.

 

Utečenecký tábor u Calais a migranti, kteří se z tamního přístavu snaží dostat za každou cenu do Velké Británie, jsou hlavními body dnešního 34. francouzsko-britského summitu ve francouzském Amiensu. Cílem francouzského prezidenta Françoise Hollanda a britského premiéra Davida Camerona je zlepšit podmínky přijetí několika tisíc migrantů ve Francii. Zatímco Francie podle serveru rozhlasové stanice RFI zaznamenala více žádostí, v Británii mají běženci větší šanci na udělení azylu i na nalezení práce.

 

Francouzský ministr financí Emmanuel Macron pohrozil Velké Británii, že Francie nebude zadržovat migranty mířící z Calais přes kanál La Manche, pokud Velká Británie v referendu rozhodne o opuštění Evropské unie, všímá si britský deník The Daily Telegraph. Mluvčí britské konzervativní strany David Davis reagoval oznámením, že Spojené království tyto migranty bude posílat zpět do Francie.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk podle francouzského deníku Le Figaro dnes v Athénách vzkázal ekonomickým migrantům, aby nejezdili do Evropy a aby už ke své cestě jako tranzitní zemi nevyužívali Řecko. Jak uvedl řecký deník Ekathimerini, podle Tuska by migranti neměli věřit pašerákům lidí a riskovat své peníze i životy. Prioritou při řešení migrační krize je rychlé zastavení toku uprchlíků a omezení nelegální migrace při zachování celistvosti schengenského prostoru volného pohybu.

 

Evropská komise navrhla nová pravidla humanitární pomoci Evropské unie zemím potýkajícím se s řešením uprchlické krize, píše irský deník The Irish Times. Rozděleno bude celkem 700 milionů euro. Evropský komisař pro humanitární pomoc Christos Stylianides řekl, že dojde k okamžitému uvolnění 300 milionů euro na potraviny, stany a vodu. Dalších 400 milionů bude přerozděleno v průběhu následujících dvou let. Výhodou návrhu je možnost mnohem rychlejšího poskytnutí financí při krizových událostech než v rámci Evropské unie, míní The Irish Times.

 

Skupina utečenců opět zablokovala železniční trať na řecko-makedonské hranici. Běženci protestují tak proti tomu, že je Makedonie odmítla vpustit na své území a umožnit jim pokračovat v cestě směrem do západní Evropy. Jak informuje slovenský deník Pravda, v oblasti se tak nyní zdržuje téměř 10 tisíc lidí. Makedonské úřady však do své země pouští pouze tolik lidí, kolik jich dále pustí Srbsko na jejich společné hranici. Za poslední den je to 500 lidí. Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas včera varoval, že v příštích dvou až třech letech bude řecko-makedonská hranice nepropustná. Řecko se tak podle něj stává ze země tranzitní zemí cílovou.

 

Francouzský deník Le Monde píše, že známý peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, laureát Nobelovy ceny za literaturu v roce 2010, označil Donalda Trumpa za „nebezpečí“ pro Spojené státy. Při prezentaci svého nového románu v Madridu Mario Vargas Llosa označil neworského podnikatele a republikánského favorita na prezidentskou nominaci Trumpa za „demagogického a rasistického klauna“. Podle britského listu The Guardian Llosa řekl, že Trumpova nominace Republikánskou stranu odsoudí k porážce.

Zahraniční tisk: Běženci blokují železniční trať; Británie a Francie jednají o situaci v Calais Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.