Zahr. tisk: Vystoupení Británie z EU ohrozí bezpečnost země; Rusko nebojovalo v Sýrii kvůli IS

Světová média dne 23. března uvádějí, že britská ministryně vnitra Theresa Mayová varovala před vystoupením Velké Británie z Evropské unie. Podle ní může takzvaný brexit ohrozit bezpečnost země. Nedostávaly by se jí totiž zpravodajské informace týkající se plánovaných teroristických útoků. Média si dále všímají toho, že dílčím úkolem při vstupu ruské armády na území Sýrie nebyl boj proti Islámskému státu. Cílem bylo podržení režimu Bašára Asada proti povstalcům.

Belgická policie pokračuje v pátrání po třetím atentátníkovi, kterého včera zachytily průmyslové kamery před teroristickým útokem na letišti v Bruselu. Akce se momentálně zaměřuje na sever Bruselu, kde už v jednom bytě ve čtvrti Schaerbek objevila policie další bombu, vlajku Islámského státu a složky pro chemickou přípravu trhaviny. K výbuchům v odbavovací hale bruselského letiště Zaventem a ve stanici metra Maelbek, které si doposud vyžádaly více než 30 lidských životů, se podle agentury Reuters přihlásili džihádisté se sídlem v Sýrii.

 

Po sebevražedných útocích v Bruselu zpřísnila hlavní evropská letiště bezpečnostní opatření. V Londýně, Paříži a Frankfurtu posílily hlídky v objektech svých letišť i na dopravních linkách, které k letišti vedou. Podobně reagovaly podle agentury Reuters i letiště ve Spojených státech, kde úřady varovaly domácí, aby při cestování po Evropě uplatňovali zvýšenou bdělost. Australský premiér Malcolm Turnbull kritizoval uvolněný vnější i vnitřní hraniční režim Evropské unie. Je to podle něj evropská slabina související i s imigračními problémy uplynulých měsíců.

 

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová upozornila, že případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie by mohlo ohrozit bezpečnost země, které by se nedostávaly zpravodajské informace týkající se plánovaných teroristických útoků. Podle deníku The Times ministryně tak varuje tři měsíce před všeobecným hlasováním Británie o setrvání v Evropské unii.

 

Americký deník USA Today spekuluje o tom, že bruselský dvojitý útok by mohl urychlit vývoj sporu, který vede americká bezpečnostní služba FBI s firmou Apple. Spor se týká přístupu vyšetřovatelů do zakódovaného mobilu zlikvidovaného teroristy z kalifornského San Bernardina. Výrobce iPhonu odmítá zpřístupnit data v telefonu, protože rozkódování přístroje by mohlo ohrozit osobní data dalších klientů.

 

Další analýza německého týdeníku Der Spiegel zkoumá, co je za nástupem Alternativy pro Německo – politické strany, která má v konzervativním Německu nástup rychlejší než kdysi Zelení. Její stoupence při zemských volbách o předminulém víkendu sjednotil podle týdeníku nejenom odpor k Angele Merkelové, ale především ke společenským elitám, které jim kancléřka symbolizuje. Týdeník to dokládá na rozhovorech se zklamanými voliči CDU, kteří tento měsíc volili Alternativu pro Německo.

 

Když Putin redukoval počet vojáků v Sýrii, vysvětloval to mimo jiné tím, že tam armáda už splnila svůj dílčí úkol. Týdeník The Economist v článku Putin mírotvorce odhaduje, že jejich dílčím úkolem nebylo bojovat proti Islámskému státu, jak se deklarovalo, ale podržet syrský režim Bašára Asada proti povstalcům. To se při devíti tisících náletech a znovuobsazení desíti tisíc kilometrů čtverečních vládními vojsky Rusům v Sýrii podařilo. Zároveň Moskvě nevyhovuje nový sebevědomý Assadův tón, a tak vrací do hry diplomacii a ženevská jednání.

 

Demokratická uchazečka o nominaci do Bílého domu Hillary Clintonová ukázala, jak hodlá vést případnou kampaň proti Donaldu Trumpovi, píše bezpečnostní magazín Foreign Policy. V projevu k proizraelských lobbistů totiž bývalá ministryně zahraničí ostře napadla Donalda Trumpa, který zastává názor, že by se USA měly k Izraeli stavět neutrálně.  Podle analytiků se Clintonová ve vztahu k Tel Avivu profilovala ještě pravicověji než současná administrativa Baracka Obamy.

 

Americký prezident při návštěvě Kuby vyhlásil konec studené války na americkém kontinentu a vyzval kubánské voliče, aby si dokázali svobodně vybírat v širším spektru politických stran a nespoléhali na vládu jedné strany a struktury diktátorského režimu. Jak upozorňuje britský deník The Times, při jednání se svým americkým protějškem požádal prezident Raúl Castro Obamu, aby Spojené státy vrátily Kubě území Guantanamo Bay.

 

Světová fotbalová federace FIFA vyšetřuje okolnosti, za kterých získalo Německo pořadatelství světového šampionátu v roce 2006. Etická komise oznámila, že bude mimo jiné vyslýchat i někdejší fotbalovou legendu Bayernu Mnichov a trenéra reprezentace Franze Beckenbauera, který předsedal pořadatelskému týmu. Podezření, o kterém informuje portál Deutsche Welle přinesl článek, který informoval o údajném tajném fondu, ze kterého německý fotbalový svaz mohl kupovat hlasy na podporu jejich hostování šampionátu. Prošetřovat se budou hlavně nasmlouvané firmy, které měly na pořadatelství zájem.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Vystoupení Británie z EU ohrozí bezpečnost země; Rusko nebojovalo v Sýrii kvůli IS Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.