Zahr. tisk: Většina Evropanů nesouhlasí se sankcemi vůči Rusku; manželka orlandského vraha

Zahraniční média píší 15. června o tom, že většina Evropanů nesouhlasí se sankční politikou Evropské unii vůči Rusku. Vyplývá to z amerického výzkumu institutu Pew Research Institute. Celkově v Evropě nesouhlasí s politickými sankcemi proti Rusku 51 procent lidí. Světová média dále informují o tom, že dnes by mohl soud v USA obvinit ze spoluúčasti manželku hromadného vraha Omara Mateena. Ten o víkendu zabil 49 lidí v gay klubu v Orlandu.

Francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že dvojnásobnou vraždu dvou pracovníků ministerstva vnitra z tohoto týdne  vyšetřují úřady jako teroristický čin. Zároveň vyzval k posílení bezpečnosti na nejvyšší stupeň. Ve městě Magnanville nedaleko Paříže ubodal totiž v pondělí večer policistu a jeho partnerku z ministerstva vnitra další islámský fanatik, který se před útokem přihlásil k Islámskému státu. Pachatel Grossi Abbala před svou likvidací držel ženu v bytě jako rukojmí i s jejím tříletým synem, který zásah policie přežil. Abbala už byl kvůli podpoře džihádu vězněn, ale byl z vězení předčasně propuštěn. Francouzský prezident požaduje zvýšení bezpečnosti v době, kdy na probíhající evropský šampionát ve fotbale mimořádně dohlíží 90 tisíc policistů, dodává slovenská Pravda.

 

Dalším zdrojem napětí ve Francii jsou srážky násilnický fotbalových fanoušků. Policie začala některé ruské chuligány deportovat ze země, ale do francouzského města Lille se jich sjíždí na patnáct tisíc na zápas se Slovenskem. Ve městě panuje zákaz prodeje alkoholu až do pátečního rána, a bary musejí zavřít před půlnocí. Příčinou napětí je i to, že v regionu hraje i mužstvo Anglie, s jehož fanoušky se Rusové dostali do střetu už koncem minulého týdne a napadli je také na stadionu v Marseille, připomíná britský deník The Guardian. Mezinárodní fotbalová federace už Rusko z evropského šampionátu podmínečně vyloučila.

 

Ve Spojených státech může už dnes zasedat soud, který obviní ze spoluúčasti manželku hromadného vraha Omara Mateena, jenž o víkendu zabil 49 lidí v gay klubu v Orlandu. Třicetiletá Noor Salmanová, podle agentů FBI o chystaném hromadném útoku věděla a přestože podle informací americké televize Fox News už vyšetřovatelům lhala, nyní s policií spolupracuje. Podle německého portálu Deutsche Welle by mohla vyjasnit, zdali její manžel prověřoval další cíle teroristických útoků a s někým spolupracoval. Policii jsou podezřelé jeho návštěvy zábavního parku Disneyland. Vyšetřuje se i verze podle které útočník skrytě vedl život homosexuála a nedokázal se s tím vyrovnat. Několik osob potvrdilo, že do vystříleného gay klubu dřív pravidelně chodil a hledal zřejmě přes mobilní aplikace krátkodobé známosti.

 

Americký prezident Barack Obama ostře kritizoval newyorského miliardáře Donalda Trumpa za jeho postoje a výroky vůči muslimům. Reagoval tak na jeho opakovanou kritiku, která směřovala plošně proti islámu jako náboženství, ale i proti současnému prezidentu Obamovi, který je podle Trumpa na islámské teroristy příliš ohleduplný, píše britský deník The Guardian. Obama tvrdí, že budoucím vrahům je třeba především zabránit v přístupu k válečným zbraním.

 

Britský ministr financí George Osborne varoval britské voliče ze zvýšení daně z příjmu a dalšího navýšení daně za pohonné hmoty, které si může vynutit vystoupení Británie z Evropské unie. V takovém případě bude podle něj Velká Británie čelit ekonomickým ztrátám, které omezí výdaje na zdravotnictví, vzdělání, obranu i důchody. Rozpočet bude potřebovat dalších až 30 miliard liber, upozorňuje článek v britském deníku The Times. Ten  vychází už pouhý týden před celostátním britským referendem o takzvaném brexitu.

 

Většina Evropanů nesouhlasí se sankční politikou Evropské unii vůči Rusku. Vyplývá to z amerického výzkumu prestižního institutu Pew Research Institute, o kterém informuje ruský deník The Moscow Times. Zatímco ve Švédsku nebo v Nizozemsku podporuje přísnější sankce a embarga vůči Moskvě 71 respektive 50 procent obyvatel, celkově v Evropě 51 procent lidí s politickými sankcemi proti Rusku nesouhlasí. Pro 48 procent obyvatel Evropské unie je potom evropský obchod a spolupráce s Ruskem důležitější než otázky diplomacie a zahraniční politiky, kvůli kterým byly po obsazení Krymu sankce proti Putinovu režimu vyhlášeny.

 

Zvyšující se hladiny moří způsobené klimatickými změnami, si vyžádaly vyhynutí prvního savce, píše slovenský deník SME. Na australském kontinentě přišla o všechna hnízda, ale i zdroje potravy myš z Brumble Cay, což byl unikátní patnáctigramový hlodavec žijící pouze na písečném ostrůvku a travnatých útesech ve Velké Korálové bariéře. Jeho teritorium měřilo několik kilometrů čtverečních. Vědci z australského Queenslandu ho označili za vyhynulý druh, protože nebyl od roku 2009 spatřen v žádné pasti, ani ho nezaznamenaly noční kamery.

Zahr. tisk: Většina Evropanů nesouhlasí se sankcemi vůči Rusku; manželka orlandského vraha Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

    Společnost ·

    Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.