Zahr. tisk: Vojenská spolupráce Francie a Ruska; podvodníci připravili Řecko o 3,6 mld. eur

Světová média dne 27. listopadu informují o tom, že francouzský prezident Francois Hollande se shodl s ruským protějškem Vladimirem Putinem na nové éře vojenské spolupráce v Sýrii. Média si dále všímají toho, že řečtí podvodníci vyhýbající se placení daní pomocí bank ve Švýcarsku připravili řeckou ekonomiku o 3,6 miliardy eur. To je dvakrát víc, než Řecko tento týden získalo od mezinárodních věřitelů výměnou za škrty ve veřejné správě. 

Francouzský a ruský prezident se shodli na nové éře vojenské spolupráce v Sýrii. Francois Hollande a Vladimir Putin se v Moskvě dohodli na tom, že překonají názorové rozdíly na budoucnost syrského prezidenta Bašára Assada a budou si vyměňovat strategické informace o takzvaném Islámském státu a dalších teroristických skupinách, píše německý portál Deutsche Welle. Podle deníku The Guardian si ovšem Rusko vymínilo, že jakýkoli další incident, jakým bylo například sestřelení ruského letounu u turecké hranice, bude znamenat ukončení vojenské spolupráce v dalších operacích.

 

Zatímco německá vláda informovala o plánovaných průzkumných vojenských letech nad Sýrií, britský premiér David Cameron přesvědčuje Dolní sněmovnu, aby schválila leteckou vojenskou kampaň proti Islámskému státu (IS). Britský ministerský předseda tvrdí, že všech sedm letošních teroristických útoků na území Velké Británie se inspirovalo propagandou Islámského státu. Vůdci IS podle Camerona řídí válku proti Velké Británii ze severní Sýrie, uvádí Deutsche Welle.

 

Několik dní před zahájením pařížského ekologického summitu varoval papež František světové vůdce, že pokud by se nedohodli na globálním omezení škodlivých skleníkových plynů, mělo by to katastrofické následky. Hlava katolické církve po mši v keňském Nairobi připomněla, jaké konkrétní zájmové skupiny, včetně republikánských kandidátů na post amerického prezidenta, se snaží takovou dohodu odvrátit, píše americký deník USA Today.

 

Zemská vláda v Severním Porýní-Vestfálsku poslala řeckému kabinetu seznam řeckých podvodníků, kteří se vyhýbají placení daní pomocí bank ve Švýcarsku. Takoví lidé měli na daních připravit řeckou ekonomiku už o 3,6 miliardy eur. To je dvakrát víc, než Řecko tento týden získalo od mezinárodních věřitelů výměnou za škrty ve veřejné správě. Podle slovenského deníku Sme je na seznamu řeckých podvodníků deset tisíc jmen.

 

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij si myslí, že ruský prezident Vladimir Putin západní sankce i tlak na zlevnění ropy politicky přežije, ale způsobí zemi takovou hospodářskou stagnaci, že by mohla ekonomicky zkolabovat. Nejbohatší muž Ruska, který byl v roce 2003 uvězněn a propuštěn na svobodu o deset let později, agentuře Reuters řekl, že Putinovo setrvání ve funkci ohrožuje celou zemi. Následky prezidentovy politiky přirovnal ke krizi ze 70. let, kterou zažil Sovětský svaz za vlády generálního tajemníka Leonida Brežněva.

 

Slovenský deník Pravda píše, že od začátku letošního roku je v Německu registrováno už 945 tisíc nových běženců. Spolková vláda přitom podle Slováků původně odhadovala, že jich letos do země přijde jen 800 tisíc. V prvních třech listopadových týdnech ovšem do Německa dorazilo 190 tisíc migrantů, což je více než za celý říjen. Statistiky vycházejí z počtů, podle kterých se uprchlíci rozdělují do jednotlivých spolkových zemí. Jak ale upozorňuje bavorský premiér Joachim Herrmann, systém častokrát obsahuje osoby, které jsou registrovány na dvou místech najednou.

 

Ruská atletická federace akceptovala zákaz, kterým Mezinárodní atletická federace IAAF znemožňuje ruským sportovcům účast na mezinárodních soutěžích. Důvodem je dlouhodobá státní podpora dopingu. Rusové však chtějí s mezinárodní federací spolupracovat při vyšetřování a podle agentury Reuters už připravují harmonogram opatření, který by odstranil systémová selhání a umožnil ruským atletům účast na letních olympijských hrách 2016 v brazilském Riu de Janeiru.

 

Britský týdeník The Economist tvrdí, že zvolení nového prezidenta Argentiny by mohlo znamenat konec populismu v zemi i celém jihoamerickém regionu. Volební vítězství, kterým se do čela Argentiny dostal primátor Buenos Aires Mauricio Macri, může ukončit ekonomický propad kvůli kterému země vykazuje země pětadvacetiprocentní inflaci a rozpočtový schodek ve výši šesti procent hrubého domácího produktu..

 

Manželka skotského herce Seana Conneryho čelí obvinění z daňových úniků ve Španělsku. Micheline Roquebrunové hrozí až dva roky vězení a pokuta šestnácti milionů liber za prodej luxusního sídla na Costa del Sol, při kterém měla připravit španělské úřady o pět a půl milionu liber. V souvislosti s podvodem byl letos vyšetřován i pětaosmdesátiletý představitel Jamese Bonda, píše britský deník Daily Telegraph.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Vojenská spolupráce Francie a Ruska; podvodníci připravili Řecko o 3,6 mld. eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.