Zahr. tisk: V Německu vznikne nová bezpečnostní složka; protesty v Černé Hoře proti NATO

Zahraniční média píší 17. prosince o tom, že v Německu vznikne nová bezpečnostní složka BFE+. Nová síla má za úkol řešit protiteroristické zásahy a pátrání po pachatelích hromadných útoků. Světová média si také všímají protestů některých Černohorců proti vstupu jejich země do Severoatlantické aliance (NATO). Pravidelné demonstrace svolávají opoziční proruské strany, podle kterých by se mělo o členství v NATO rozhodnout v referendu.

Centrální banka Spojených států zvýšila po téměř deseti letech úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a ukončila tak krizovou politiku. Rozhodnutí, které federální banka učinila poprvé od roku 2006 podle ekonomů signalizuje, že největší světová ekonomika se probouzí z krize. Další zvýšení úrokových sazeb mohou následovat, upozorňuje německý zpravodajský portál Deutsche Welle. Americký deník USA Today upozorňuje, že pro střadatele a typickou americkou rodinu nebude mít krátkodobě tento krok žádné velké výhody.

 

Z azylového domu pro uchazeče o rakouský azyl ve slovenském Gabčíkovu už odešlo 360 lidí. Možnost ubytování v táboře od letošního září využilo přes sedm set běženců. Jak připomíná slovenský deník Pravda, rakouské ministerstvo vnitra má v Gabčíkovu vlastní sociální pracovníky a členy bezpečnostní služby. Pokud by žadatelé porušili zákon, jejich azylový proces by byl předčasně ukončen.

 

Po lednových útocích na pařížskou redakci satirického časopisu Charlie Hebdo zadalo německé ministerstvo vnitra studii, která měla zjistit, zda jsou ozbrojené bezpečnostní jednotky připravené na podobnou situaci v Německu. Protože se ukázaly určité nedostatky, vznikne v Německu nová bezpečnostní složka BFE+. Ta už má padesát agentů nedaleko Berlína a čtyři další podobná střediska v zemi ještě přibudou. Nová síla má řešit komplexní protiteroristické zásahy včetně pátrání po pachatelích hromadných útoků, upozorňuje portál Deutsche Welle.

 

Radikálové Islámského státu způsobili revoluci v terorismu, řekl ředitel americké Federální zpravodajské služby FBI. James Comey podle slovenského deníku SME tvrdí, že teroristé se snaží svoje stoupence motivovat k samostatným útokům proti Západu po celém světě prostřednictvím sociálních sítí a komunikují svou propagandu na velmi profesionální úrovni. Al-Káida byla odlišným typem organizace, řekl zpravodajský důstojník na newyorské konferenci o terorismu.

 

Nejméně dva tisíce lidí se zúčastnilo protestů v Černé Hoře proti vstupu země do Severoatlantické aliance. Podobně jako minulý týden svolaly demonstraci i tentokrát opoziční proruské strany, podle kterých by se mělo o členství v NATO rozhodnout v referendu. Předseda Nové srbské demokratické strany Andrija Madic řekl, že Černou Horu by jiný postup mohl zavést do konfliktu. Portál Rádia Svobodná Evropa upozorňuje, že Černohorci jsou rozpolceni jednak kvůli napojení na pravoslavné Rusko a také kvůli tomu, že země byla letouny Aliance v roce 1999 bombardována, když byla ještě součástí Srbska.

 

Velká Británie a Itálie se podle agentury Reuters shodují na potřebě reformovat Evropskou unii. Ve společném prohlášení ministrů vnitra se zdůrazňuje zejména nutnost zjednodušit fungování EU a rozhodovací procesy. Velká Británie se snaží vyjednat nové podmínky pro své členství ještě před referendem o setrvání v Unii, ale premiér David Cameron s požadavky na omezení sociálních dávek pro imigranty zatím neuspěl.

 

Nové ruské sankce proti Turecku, které podle ruského deníku Komersant chystá ministerstvo pro rozvoj a průmysl, se budou týkat společných projektů v pohostinství, dřevozpracujícím průmyslu a výcviku pilotů. Nová opatření, která nařídil premiér Medvěděv, dále zakazují tureckým občanům účastnit se v Rusku veřejných soutěží. Deník The Moscow Times připomíná, že vzájemné vztahy obou zemí se výrazně zhoršily poté, co turecká armáda sestřelila ruský stíhací bombardér u hranice se Sýrií.

 

V americkém Baltimoru protestovaly desítky lidí proti přerušení soudního procesu s policistou obviněným z úmyslného zabití černošského mladíka Freddieho Graye. Soud byl pozastaven, když porota nedokázala dojít k rozhodnutí, zda je první z šestice obviněných policistů vinen. Pětadvacetiletý Gray zemřel na následky zlomeniny krčních obratlů , které utrpěl při zatýkání v polovině dubna. Jeho smrt vyvolala rozsáhlé demonstrace, připomíná agentura Reuters.

 

Devět z deseti případů běžné rakoviny způsobuje moderní životní styl. Britská studie, publikovaná v londýnském deníku The Times ukázala, že špatná životospráva, nedostatek pohybu, znečištěný vzduch a stres patří k hlavním příčinám rakoviny prsu, prostaty a plic, které jsou u Britů nejčastějším druhem zhoubného onemocnění.

Zahr. tisk: V Německu vznikne nová bezpečnostní složka; protesty v Černé Hoře proti NATO Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.