Zahr. tisk: V Dánsku stoupá počet vystěhovaných osob; ředitel Rosněftu se snažil umlčet média

Světová média dne 14. října píší o tom, že migrantská vlna do Evropy v Dánsku zvýšila počet vystěhovaných osob. Na 2700 jich bylo vyhoštěno z administrativních důvodů, zbylých asi 1500 kvůli spáchání trestného činu. Toho se nejčastěji dopouštějí Rumuni, Poláci a Litevci. Zahraniční tisk dále píše o tom, že ředitel státem vlastněného Rosněftu Igor Sechin žaloval noviny Novuja Gazéta a Vedomosti. To se mu ale nevyplatilo. Upozornil tak totiž ještě více na problematiku spojenou s jeho bohatstvím a zvýšil čtenost zmíněných médií. 

Americká armáda poprvé zaútočila na území Jemenu, které kontrolují šiité. Raketové střely, které schválil americký prezident, mířily na tři radarové stanice u pobřeží a byly odvetou za dřívější palbu na loď amerického vojenského námořnictva v Rudém moři, uvádí agentura Reuters. Mluvčí Pentagonu raketový útok vysvětlil jako obranu příslušníků námořnictva před dalšími střelami, které  jemenské radary pomáhaly navádět.
 
Kvůli imigrantské vlně do Evropy se v Dánsku zvyšuje i počet vystěhovaných osob. Kodaňský deník Copenhagen Post uvádí, že dánské úřady deportovaly v roce 2015 ze země 4 300 cizinců.  Dva tisíce sedm set z nich bylo vyhoštěno z důvodů administrativních, zbylých asi patnáct set kvůli tomu, že se dopustili trestného činu. Policejní statistiky přičítají cizincům více než dvanáct tisíc trestných činů ročně, nejčastěji v nich figurují Rumuni, Poláci a Litevci.
 
Ukrajinská poslankyně a bývalá armádní pilotka Naďa Savčenková oznámila, že se sešla s ukrajinskými separatisty. Savčenková má postavení národní hrdinky poté, co byla během rusko-ukrajinského konfliktu vězněná v Rusku. Výrazná kritička kyjevského režimu, který se separatisty odmítá vyjednávat, tvrdí, že znepřátelené strany mají poslední šanci na dialog. Jinak budou boje podle Savčenkové pokračovat, uvádí slovenský deník Pravda.
 
Putinův kamarád chtěl reportéry umlčet, ale nakonec se o něj zajímali ještě víc. Teprve letos zjistil naftový magnát Igor Sechin, že zastrašovat média se nemusí pokaždé vyplatit. Ředitel státem vlastněného Rosněftu žaloval Novuju Gazétu a Vedomosti, že o něm psali v souvislosti s jeho bohatstvím, jachtou a novými rezidencemi. U soudu sice spor vyhrál pro paragraf o narušování soukromí, ale soud tím pouze potvrdil, že informace byly pravdivé, protože je Sechinovi advokáti nezpochybnili. Následný proces pochopitelně přilákal další mediální pokrytí, při kterém se řečená fakta jenom opakovala. Jak upozorňuje deník The Moscow Times, ve finále stoupla čtenost Vedomosti o 40 procent a náklad se zvýšil i nezávislému deníku Novaja Gazeta.
 
Slovenský tisk zaujaly problémy výrobce limonád Kofola. Deník SME uvádí, že od loňského vstupu na pražskou burzu klesly ceny akcií o dvacet procent z pěti set deseti korun na tři sta devadesát devět. Deník uvádí, že firmě s většinovým podílem v rukou rodiny Janise Samarase, se v uplynulém roce nedařily investice v Polsku a Chorvatsku.
 
Americký bezpečnostní magazín The Foreign Policy zaznamenal, že nejvyšší soud v Číně oznámil koncem září novou praxi: internetové přenosy soudních procesů. Už teď jsou na stránkách takzvaného „Čínského otevřeného soudu“ ve vysokém rozlišení dostupných desítky tisíc přelíčení. Do roku 2018 by mělo s webovými stránkami spolupracovat přes 3 tisíce čínských soudů různé úrovně. Internetoví návštěvníci budou potom moci sledovat milion procesů ročně, tedy asi každou dvanáctou kauzu, kterou se čínské soudy zabývají. Přestože čínské soudnictví nemá na Západě nejlepší pověst, i americký magazín uznává, že služba učiní práci soudů obecně transparentnější.
 
Australští pivovarníci vyrobili a ochutnali neobvyklou historickou raritu. K vaření piva použili pivovarské kvasinky, které se nepoškozené uchovali na mořském dně v lahvích, které do Tasmánie vezla obchodní loď, jež roku 1797 ztroskotala. Z 220 let starých lahví, které v 90. Letech vytáhli potápěči a umístili do muzea,  získali nejprve kvasinky. Potom použili dobové recepty a nápoj prý byl osvěžující stejně jako kdysi na palubě, uvádí americký přírodopisný časopis Smithsonian. Laboratorní rozbor mikroorganismů ukázal, že dnes už se žádný podobný druh jednobuněčných kvasinek v pekařství vinařství ani pivovarnictví nepoužívá.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: V Dánsku stoupá počet vystěhovaných osob; ředitel Rosněftu se snažil umlčet média Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.