Zahr. tisk: USA vyslaly do Iráku specialisty pro pozemní boj; Bosna a Hercegovina chce být v EU

Zahraniční média píší 27. ledna o tom, že Spojené státy vyslaly do Iráku 200 specialistů pro pozemní boj. Chybí jim ale rozsáhlejší zázemí pro výslechy zajatců. Světová média si dále všímají toho, že Bosna a Hercegovina v únoru zažádá o členství v Evropské unii. Podle Sarajeva je reálné, že se Bosna a Hercegovina stane kandidátskou zemí už v příštím roce . 

Bez ohledu na mezinárodní kritiku zavádí dánská vláda opatření, podle kterého mohou policisté uprchlíkům odebrat prostředky nebo majetek v hodnotě nad 10 tisíc dánských korun. Přestože zahraniční média i imigranti, kteří přišli do Dánska v minulosti, srovnávali postup se zabavováním židovského majetku, Kodaň vysvětluje, že každý, kdo má vlastní prostředky, má zároveň povinnost je použít, a ne se spoléhat na státní podpory a příspěvky. Původní návrh parlamentu byl přísnější a počítal s hranicí tří tisíc dánských korun, což je asi 400 eur, dodává portál Deutsche Welle.

 

V polovině února si o členství v Evropské unii zažádá Bosna a Hercegovina. Protože někdejší součást Jugoslávie získala od předsednického Nizozemska souhlas k podání oficiální žádosti, je podle Sarajeva reálné, že se už v příštím roce stane kandidátskou zemí. Slovenský deník Pravda píše, že dvacet let po válce, ve které zahynulo 100 tisíc lidí, podniká Bosna a Hercegovina významný krok v evropské integraci.

 

Americká policie pozatýkala členy takzvané Bundyho ozbrojené skupiny, která obsadila ředitelství správy Národního parku Malheur v Oregonu na severozápadě USA. Šest členů z nejrůznějších částí Spojených států, kteří od začátku ledna protestovali v územním sporu, zatkla po přestřelce, ve které jeden muž zemřel, upozorňuje portál Deutsche Welle.

 

Může Islámský stát porazit elitní americké jednotky? Prezident Obama a Pentagon se domnívají, že ano. Jak upozorňuje bezpečnostní magazín The Foreign Policy, Washington vyslal do Iráku 200 specialistů pro pozemní boj, zároveň ale už v Iráku neprovozuje věznice a nemá pro zajatce a výslechy rozsáhlejší zázemí, upozorňuje magazín.

 

Poslední měsíc byl ve Venezuele politicky rušný. Nejvyšší soud jednou rozpustil parlament kontrolovaný ze dvou třetin opozicí, aby ho později zase dal dohromady. Prezident země Nicolas Maduro si připisuje nové pravomoci pro případ hospodářské krize a centrální banka poprvé za celý rok zveřejnila ekonomické výsledky. Podle magazínu The Economist země zkolabuje, není ale jasné jak rychle. Mezinárodní měnový fond odhaduje míru tamní inflace na 200 procent.

 

Americká prezidentská kampaň probíhá i na rozhlasových vlnách a týdeník The Newsweek si všímá, jak cíleně je inzerce kandidátů v rádiu směřovaná. Zatímco v televizi propagují kandidáty demokratů většinou běloši, v konkrétních okresech jižanských států oslovují rozhlasem černošské voliče především Afroameričané. Také kampaň republikána Donalda Trampa se na rozhlasových vlnách vyhraňuje. Ve dvou státech v ní na stanici pro věřící promlouvá kněz, který by podle The Newsweek na celostátním plošném kanálu leckoho odradil.

 

Podle bezpečnostního magazínu The Foreign Policy právě končí éra nadvlády bílého muže, kterou článek datuje od antického Řecka. Tuto etapu nyní ukončili stále vlivnější Indové a Číňané a ženy, které jsou si alespoň v západním světě už s jejich protějšky rovny.

 

Bývalý australský tenista Nick Lindahl přiznal, že v roce 2013 nabídl svému protivníkovi Andrewovi Corbittovi, že za odstupné prohraje turnajový zápas. O plánu prohrát zároveň informoval dva muže, kteří si na zápas vsadili na webových stránkách Sportingbet. Nyní je tenista vyšetřován pro podvod a verdikt se očekává ještě na jaře. Jak upozorňuje týdeník The Newsweek, také před nedělním utkáním smíšené čtyřhry na turnaji Australian Open, které nakonec vyhrála Češka Andrea Hlaváčková s Polákem Lukaszem Kubotem, zrušila sázková kancelář Sportsbook sázení, protože na první kolo sázkaři vkládali nezvykle vysoké částky. Výboru pro bezúhonnost tenisu však hráči jakékoli podezření z manipulace výsledků popřeli.

 

Na pobřeží Anglie se objevilo šest vorvaňů obrovských, kteří zřejmě patřili ke stejnému hejnu, jež uhynulo minulý týden v Nizozemsku. Samci, kteří pronásledují potravu do Severního moře, se v anglických mělčinách špatně orientují, a to je zřejmě příčinou jejich úhynu. Britský deník Mirror referuje o pitvě, kterou v hrabství Lincolnshire provedli biologové na jednom třicetitunovém vovani motorovými pilami. Přestože počet vyplavených vorvaňů meziročně roste, nemusí to být nutně způsobeno člověkem. Může to souviset i s jejich častějším výskytem, který se vysvětluje mezinárodním zákazem lovu těchto zvířat.

Zahr. tisk: USA vyslaly do Iráku specialisty pro pozemní boj; Bosna a Hercegovina chce být v EU Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.