Zahr. tisk: USA prodají vojenskou techniku Saúdské Arábii; CSU chce zakázat burky u soudu

Světová média píší 22. září o tom, že americký senát podpořil prodej tanků a další vojenské techniky v hodnotě přes 5 miliard dolarů Saúdské Arábii. Někteří senátoři však prodej zbraní Saúdské Arábii považují za kontroverzní kvůli jejímu angažmá v konfliktu v Jemenu. Zahraniční média si dále všímají, že Bavorská Křesťanskodemokratická unie (CSU) chce zakázat burky a nikáby v soudní síni. Odůvodňují to tím, že soudci potřebují vidět do tváře účastníkům, aby mohli posoudit obsah výpovědi. Návrh zákona bude předložen Spolkové radě.

Dokud se koalice vedené Spojenými státy americkými účastní kurdské milice, Turecko se nezapojí do případné ofenzívy ve městě Rakka, hlavním městě samozvaného Islámského státu na severu Sýrie. Podle francouzského deníku Le Figaro jednání stále probíhají. Kurdské milice jsou při bojích v terénu proti Islámskému státu pro Spojené státy zásadní. Mluvčí turecké vlády upřesnil, že Turecko v zásadě odstranění Islámského státu podporuje, ovšem za podmínky neúčasti Kurdů.

 

Při střetech mezi pořádkovými silami a demonstranty v Charlotte na jihu Spojených států byla jedna osoba postřelena a její stav je kritický, píše francouzský portál France24. Demonstrace reagovala na nedávné zastřelení třiačtyřicetiletého Afroameričana policistou. Guvernér státu Severní Karolína včera po dvou dnech demonstrací vyhlásil výjimečný stav. Situace se vyostřila, když někteří z účastníků protestů začali rozbíjet okna, policie pak proti nim použila slzný plyn.

 

Organizace spojených národů na Valném shromáždění v New Yorku označila útoky na konvoj s humanitární pomocí v syrském Aleppu za válečný zločin. Britský deník The Times za původce útoků považuje ruská a syrská letadla. OSN v reakci na útok, při němž zemřelo nejméně 20 civilistů a pomocných pracovníků, pozastavila humanitární operace v Sýrii. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sice připustil, že ruští vojáci konvoj monitorovali, avšak k útokům se nepřihlásil, naopak podle amerického portálu International Business Times za útočníka označuje Spojené státy.

 

Všech 193 účastníků Valného shromáždění OSN v New Yorku vydalo prohlášení, v němž se shodli, že je třeba bojovat proti šíření infekcí rezistentních na léky, v jejichž důsledku ročně zemře 700 tisíc lidí, všímá si britský deník The Guardian. Problém rezistence bakterií ohrožuje zejména kvalitu zdravotní péče. Pracovní skupiny i agentury OSN budou proto každé dva roky poskytovat zprávu o průběhu boje s infekcemi generálnímu tajemníkovi OSN.

 

U egyptského pobřeží v blízkosti města Kafr aš-Šajch se potopila loď s 600 migranty na palubě, která mířila do Itálie, píše americký zpravodajský portál CNN. Podle egyptských státních médií úřady zachránily asi 150 lidí. Egyptská armáda přitom v úterý zadržela 68 lidí, kteří se plavili na člunu do Evropy. Letos po moři do Evropy, hlavně do Řecka a Itálie, připlulo 265 tisíc uprchlíků. Přes 3 tisíce běženců pak na moři zemřelo.

 

Americký senát podpořil prodej tanků a další vojenské techniky v hodnotě 5,15 miliard dolarů Saúdské Arábii. Někteří senátoři však prodej zbraní Saúdské Arábii považují za kontroverzní kvůli jejímu angažmá v konfliktu v Jemenu a z důvodu pravděpodobného porušování lidských práv, píše ruský portál Russia Today. Saúdská Arábie totiž všechny bomby, které nakoupí od Spojených států, použije k bombardování civilního obyvatelstva a jemenských Hútíů , místo aby je využila v boji proti úhlavnímu nepříteli – teroristické organizaci Al-Káida.

 

Bavorská Křesťanskodemokratická unie CSU chce zakázat burky a nikáby v soudní síni, všímá si slovenský deník SME. Rozhodnutí je podmíněno tím, že soudci potřebují vidět do tváře účastníkům, aby mohli pomocí řeči těla celkově posoudit obsah výpovědi. Islámské oděvy plně zahalující tvář žen podle CSU brání průběhu soudních procesů a ohrožují tak právní stát v Německu. Návrh zákona bude předložen Spolkové radě, kde zasedají zástupci spolkových zemí.

Zahr. tisk: USA prodají vojenskou techniku Saúdské Arábii; CSU chce zakázat burky u soudu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Šest nejbizarnějších aut letošního roku

    Tech ·

    Automobilový průmysl se pohybuje nebývale rychle dopředu. Skrze koncepční vozy automobilových výrobců si většinou můžeme představit, jak bude naše budoucnost na silnic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.