Zahr. tisk: USA kritizují Rusko za civilní oběti náletů v Sýrii; Rakousko vrátilo stovky uprchlíků

Světová média dne 30. prosince píší o tom, že Spojené státy americké vyjádřily své znepokojení nad zvyšujícím se počtem civilních obětí ruských náletů v Sýrii. Média dále informují o dění na rakouských hranicích, přes které tamní úřady odmítly vpustit do země několik set migrantů. Testy totiž prokázaly, že běženci lhali o zemi svého původu. 

Spojené státy vyjádřily znepokojení nad rostoucím počtem civilních obětí ruských náletů v Sýrii. Ministr zahraničí USA John Kerry telefonoval do Moskvy svému protějšku a informoval ho o nepřijatelnosti ruského bombardování, které od 30. září způsobilo v Sýrii nárůst počtu civilních obětí. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí upřesnil, že v prvních týdnech ruské kampaně bylo nuceno opustit své domovy na 130 tisíc lidí. Stovky civilistů pak zahynuly v nemocnicích a civilních objektech, uvádí německý portál Deutsche Welle. Ruský deník The Moscow Times uvádí, že Rusko podniklo od konce září v Sýrii celkem 5 240 náletů. Ve více než 140 případech se jednalo o útoky strategických bombardérů s dlouhým doletem.

 

Při americkém štědrovečerním náletu na pozice teroristů v Sýrii byl podle washingtonských zdrojů zabit plánovač pařížských teroristických útoků. Čtyřiadvacetiletý Francouz Šaráf Mudán byl přímo napojený na teroristickou buňku ve francouzské metropoli a plánoval další atentáty na Západě, tvrdí mluvčí Pentagonu. Jedná se o desátou cílenou oběť náletů proti centrům džihádistů. Analytici ale upozorňují, že likvidovat vůdce teroristů není dostatečně účinná strategie. Míří sice na vrchol organizační struktury, ale velitelé islamistů jsou rychle vyměnitelní, upozorňuje bezpečnostní poradce deníku The Guardian.

 

Německá ministryně práce Andrea Nahlesová chce omezit sociální dávky vyplácené cizincům ze zemí Evropské unie. Návrhem zákona chce zrušit lákadlo pro přistěhovalce z východoevropských zemí a ulevit rozpočtu obcí, které podle stávajícího zákona musejí po dobu šesti měsíců poskytovat dávky cizincům ze zemí Evropské unie s trvalým pobytem v Německu. Podle slovenského deníku SME se už kromě ministryně za SPD podobně vyjádřila i bavorská poslankyně CDU Gerda Hasselfeldtová. Oběma političkám vadí nedávné rozhodnutí Spolkového sociálního soudu, který půlroční nárok potvrdil.

 

Londýnský soud vyslechl žalobu proti manželskému páru, který vyráběl výbušná zařízení a chystal se k desátému výročí pumových útoků v Londýně odpálit nálož v londýnském metru nebo v nákupním centru čtvrti Westfield. Pětadvacetiletý Mohamed Rahmán a jeho družka Sana Khanová se podle londýnského deníku The Times inspirovali učením Islámského státu. Za vlastní peníze vyráběli trhavinu v zahradní chatce a podle žaloby chystali jeden z největších útoků na civilní obyvatele v Anglii za posledních deset let.

 

Rakousko vrátilo stovky uprchlíků. Na hranicích se Slovinskem odmítly rakouské úřady povolit projít několika stovkám migrantů, kteří lhali o zemi svého původu. Rakouská i slovinská média upozorňují, že v rakouských Korutanech zavedla policie minulý víkend přísnější jazykové kontroly běženců i jako součást zvýšeného opatření kvůli případnému novoročnímu teroristickému útoku. Většina odmítnutých nepocházela ze Sýrie a neznala udávané oblasti původu. Slovinská strana tvrdí, že polovině z odmítnutých 413 běženců byl později vstup do Rakouska nakonec povolen, uvádí portál Deutsche Welle.

 

Ideologové Islámského státu vydali předpisy, které stanovují, kdy mohou jejich bojovníci sexuálně zneužívat zajatkyně. Podle exkluzivních informací agentury Reuters se vůdci snaží upravit pravidla náboženské války tak, aby vysvětlili množící se znásilnění zajatých žen. Předpisy například zakazují otci a synovi znásilňovat stejnou otrokyni nebo zapovídají takzvanému majiteli otrokyň obcovat se zajatou matkou i dcerou. Organizace spojených národů už dříve obvinila bojovníky Islámského státu ze systematického znásilňování zejména jezídských dívek, kterým často nebývá více než dvanáct let.

 

Guvernér amerického státu Missouri varoval před největšími povodněmi v dějinách regionu. Následkem přívalových dešťů se včera ocitlo pod vodou město Union a guvernér Jay Nixon povolal na pomoc jednotky Národní gardy. Ty budou v zatopených oblastech regulovat dopravu, pomohou obyvatelům s evakuací a budou chránit jejich majetek před zloději. Následkem pokračujících záplav zemřelo v oblasti nejméně třináct lidí, uvádí deník USA Today.

 

Bangladéš si v Rusku objednal stavbu dvou jaderných elektráren za více než dvanáct miliard dolarů. Jaderná komise potvrdila, že obě zařízení s kapacitou 1 200 megawattů budou doposud největším energetickým projektem v zemi a Bangladéš je bude splácet osmadvacet let. První z elektráren v Rupuru asi 160 kilometrů od Dháky by měla zahájit provoz v roce 2022, druhé zařízení začne vyrábět elektrickou energii o rok později, upřesňuje ruský deník The Moscow Times. 

 

Nejen svět heavy metalu si připomíná kariéru jedné z největších hvězd rock´n´rollu, píše britský deník The Guardian o úmrtí sedmdesátiletého frontmana skupiny Motörhead Lemmyho Killmeistera. Lemmy zemřel o Vánocích v Los Angeles na následky agresivního druhu rakoviny. Jeho rychlý a progresivní styl ve hře na basovou kytaru a nezaměnitelný zpěv se podle deníku The Guardian snažila okopírovat řada hardrockových kapel. Podle Lemmyho ale měly smůlu, protože Motörhead hráli tak hlasitě, že šlo stěží něco odposlechnout. Na evropské turné, při kterém měl Lemmy v únoru zahrát i v České republice, se už jeho skupina nevydá.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: USA kritizují Rusko za civilní oběti náletů v Sýrii; Rakousko vrátilo stovky uprchlíků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.