Zahr. tisk: Uprchlická krize pomůže vytvořit liberální společnost; Gaza bude do 5 let neobyvatelná

Zahraniční média píší 2. září o tom, že příliv uprchlíků dává Německu příležitost k vybudování multikulturní a liberální společnosti. Dokazují to na osobním příběhu německého policisty, který je potomkem afghánských uprchlíků. Světová média dále informují o tom, že do pěti let nebude v západním pásmu Gazy možné bydlet. Zóna, ve které se nachází 1,8 milionů lidí, bude neobyvatelná kvůli rostoucí hustotě zalidnění a vysokému bezpečnostnímu riziku.

Do řeckého pevninského přístavu Pireus dorazila v noci na dnešek námořní loď Tera Jet s 1 800 uprchlíky na palubě. Po kratší přestávce z minulého týdne začaly řecké úřady znovu z ostrovů Kos, Lesbos, Samos a dalších svážet běžence pocházející ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu, kteří většinou připluli na území Evropské unie přes Turecko. Většina uprchlíků podle agentury Reuters pokračuje ve své cestě dál do Evropy po pevnině. Představitelé řecké námořní stráže očekávají, že další podobná loď dorazí i během dnešního dne. V červenci přistávalo u řeckých břehů 1 700 běženců denně, v srpnu už to byly dva tisíce.

 

Slovenská vláda dnes bude jednat o nákladech na humanitární opatření na pomoc uprchlíkům, píše deník SME. Stanovisko kabinetu premiéra Fica se však nemění, další utečence Slovensko přijímat nechce. Státy Visegrádské skupiny chystají navíc na víkend mimořádný summit v Praze, kde budou Slovensko a Česká republika chtít pro společný postup vůči běžencům získat v rámci Evropské unie podporu dalších zemí Visegrádu - Maďarska a Polska.

 

Iráčtí uprchlíci mají často o Německu zkreslené představy, uvádí informační portálu německého rozhlasu Deutsche Welle. Při rozhovorech se zadrženými běženci v Rakousku reportéři zjistili, že bagdádské matky nevěří rakouskému zdravotnickému systému častokrát jen proto, že o něm dosud neslyšely. Článek uvádí příklady dalších polopravd, které si uprchlíci vyměňují po cestě. Očekávají dům v Belgii nebo Anglii a myslí si, že dostanou jazykové kurzy zdarma.

 

Rakouský kancléř Werner Faymann pohrozil britské vládě, že v rámci Evropské unie nepodpoří její požadavky, pokud Velká Británie nepřijme více uprchlíků. Rakousko tak může zablokovat britská jednání o zvýhodněném postavení v Evropské unii, píše deník Daily Telegraph. Je to poprvé, kdy evropský lídr veřejně zatlačil na změnu britského postoje k uprchlické vlně a podmínil začátek reformních jednání s Velkou Británií vstřícnějším přístupem Cameronova kabinetu. Podle deníku The Times, kritizují britského premiéra ze stejných důvodů i vysocí politici Německa, dosud však kritika nezazněla na úrovni předsedů vlády.

 

Přestože útoky na azylová centra v Německu přibývají, týdeník Der Spigel věří, že příliv uprchlíků dává Spolkové republice mimořádnou příležitost k vybudování multikulturní a liberální společnosti. Na reportáži ze saského Heidenau, kde proti improvizované ubytovně pro uprchlíky demonstrují místní obyvatelé, narazili novináři na německého policistu, který je potomkem uprchlíků. Jeho rodiče odešli z Afghánistánu v osmdesátých letech kvůli válce s tehdejším Sovětským svazem. Policista narozený v roce 1980 už v Německu dokázal svým osobním příběhem utišit rozezlený dav demonstrantů.

 

Další dva demokratičtí senátoři Spojených států hodlají podpořit Obamovu smlouvu s Íránem. Bílý dům se tak pravděpodobně vyhne tomu, aby Kongres sblížení obou zemí a zrušení embarga  zablokoval. Podle deníku USA Today oba zákonodárci prohlásili, že potenciál dohody, která může zabránit Teheránu ve výrobě jaderné zbraně, je větší než jejich pochyby o kontroverzní smlouvě. Americký Kongres může prezidentovu iniciativu zablokovat do 17. září.

 

Rusy mnohem více zajímá jejich ekonomická krize s inflací a rostoucí nerovností v zemi, než konflikt na východní Ukrajině. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který seřadil deset největších obav ruských občanů. S poklesem cen ropy a západní blokádou se snížil reálný příjem průměrného ruského občana o patnáct procent, píše deník The Moscow Times.

 

Organizace spojených národů zveřejnila zprávu, podle které nebude možné v západním pásmu Gazy bydlet už v roce 2020. Podle informačního portálu německého rozhlasu Deutsche Welle je zóna neobývatelná kvůli rostoucí hustotě zalidnění a vysokému bezpečnostnímu riziku. V enklávě o rozloze 360 kilometrů čtverečních, která leží mezi Izraelem, Egyptem a Středozemním mořem, dnes žije 1,8 milionu Palestinců.

 

Čínská finanční krize zdaleka není zažehnána, tvrdí dva týdny po propadu akcií komentátor bezpečnostního časopisu The Foreign Policy. Čínská vláda nechala poklesnout svou měnu a tím snížila cenu vývozů, ale ceny čínských akcií jsou v řadě případů nadhodnocené, prohlašuje komentátor trhu a zaštiťuje se argumenty ekonomického nobelisty Roberta Shillera.

 

Už teď se právnímu sporu o bývalého politika z Malediv říká Clooneyová versus Blairová.  Dvě strany soudního procesu totiž zastupují lidskoprávní advokátka Amal, která se loni provdala za amerického herce George Clooneyho, a manželka britského expremiéra Tonyho Blaira Cherie. Clooneyová zastupuje prvního demokraticky zvoleného prezidenta Malediv Mohameda Našída, který byl přinucen odstoupit z funkce a letos v dubnu byl odsouzen na třináct let kvůli obvinění z terorismu, píše londýnský deník The Times.

Zahr. tisk: Uprchlická krize pomůže vytvořit liberální společnost; Gaza bude do 5 let neobyvatelná Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.