Zahr. tisk: Uprchlíci se vracejí z Rakouska domů; na zrušení íránských sankcí vydělává i Čína

Světová média dne 4. října píší o afghánských a iráckých běžencích, kteří se kvůli stesku po vlasti a příbuzných vracejí do své rodné země. Minulý měsíc se vrátilo do svého domova 350 uprchlíků. Za rok 2015 mělo přitom jít o 2,5 tisíce jedinců. Média dále informují o zrušených sankcích Íránu, na kterých vydělává i Čína. Čínský prezident Si Ťin-pching totiž minulý měsíc v rámci návštěvy Teheránu podepsal dohodu o spolupráci na příštích pětadvacet let.

Německý portál Deutsche Welle mluví s afghánskými i iráckými běženci v Rakousku, kteří se rozhodli vrátit domů. Jednak se jim stýská po vlasti a příbuzných, druhak nechtějí žít v právním vzduchoprázdnu, když nemůžou pracovat, učit se německy a musejí bydlet na fotbalovém stadionu se stovkami dalších. Podle portálu se už minulý měsíc podobně z Rakouska vrátilo na 350 běženců a za rok 2015 to bylo celkem dva a půl tisíce lidí. Rakouské úřady věří, že se počet navrátilců letos zdvojnásobí.
 
Zvláštní velvyslanec OSN pro Sýrii přerušil syrské mírové rozhovory za účasti znepřátelených stran až do 25. února. Staffan de Mistura upozorňuje, že se jedná jen o přestávku v  jednání, hlavní důvod podle slovenského deníku Pravda je ale to, že opozičníci proti prezidentu Bašáru Asadovi nepřímé rozhovory bojkotovali a podmiňovali jednání propuštěním vězňů a ukončením ruských a Asadových náletů.
 
Americký bezpečnostní magazín The Foreign Policy upozorňuje, že skutečnou uprchlickou krizi nepociťuje Evropa, ale blízkovýchodní země jako Libanon nebo Jordánsko. Drtivá většina běženců totiž přežívá  ve státech, kde si je doopravdy nemůžou dovolit. Například Jordánské hašimovské království se 6 miliony a šesti sty tisíci obyvateli, hostilo v polovině minulého roku 685 tisíc běženců. Země tedy má devadesát uprchlíků na tisíc obyvatel. Ve Spojených státech by takový poměr představoval 30 milionů běženců, upozorňuje list.
 
Stejný zdroj doplňuje podrobnosti o americkém vojenském rozpočtu, který tento týden tolik rozlítil ruskou ambasádu ve Washingtonu. Pentagon se totiž chystá čtyřikrát znásobit investici do své vojenské přítomnosti v Evropě – obrněné vozy a další vybavení pro jednotky ve střední a východní Evropě vyjdou podle rozpočtového návrhu ministerstva obrany na 3 miliardy a 400 milionů dolarů. Těžká technika najde uplatnění v Polsku, Rumunsku, Maďarsku a pobaltských zemích. Evropské Spojence a ruské sousedy má ujistit o bezpečnostní kontinuitě po záboru poloostrova Krym, doplňuje The Foreign Policy.
 
Přestože při bombardování pozic Islámského státu údajně zahynulo už 28 tisíc islámských radikálů, stávající počet islámistů IS se nově odhaduje na 20 až 25 tisíc oproti loňským devatenácti. Americký deník USA Today se odvolává na analytickou skupinu, které oficiálně údaje teprve zveřejní. I když se Islámský stát nemůže v obnovování armády spolehnout jen na dobrovolníky a v uplynulém roce ztratil jen v Iráku 40 procent obsazeného území,  získává stabilně brance z dobytých oblastí.
 
Na zrušení sankcí proti Íránu vydělá i jeho nový přítel - Čína, píše týdeník The Newsweek. Když čínský prezident Si Ťin-pching navštívil minulý měsíc Teherán, podepsal se svým protějškem Hasanem Ruháním dohody o spolupráci na příštích pětadvacet let. Sedmnáct bilaterálních smluv se týká těžby ropy i jaderné energetiky a propojuje Írán s projektem Jeden Pás, jedna cesta. Objem mezistátního obchodu tak už v příští dekádě podle Ruháního vzroste desetinásobně na 600 miliard dolarů ročně, uvádí týdeník.
 
Donald Trump obvinil svého protivníka Teda Cruze z volebního podvodu, když jeho kancelář před hlasováním ve státě Iowa mylně informovala voliče, že další z kandidátů odstupuje. Uchazeč o republikánskou nominaci na prezidentskou kandidaturu tvrdí, že tímto způsobem získal Cruz tisíce hlasů a a nad Trumpem tak vyhrál nepoctivě. Realitní magnát se domáhá anulování výsledků nebo nového hlasování, upozorňuje deník The Times.
 
 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Uprchlíci se vracejí z Rakouska domů; na zrušení íránských sankcí vydělává i Čína Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.