Zahr. tisk: Uprchlíci cestují do VB na nafukovacím člunu; evakuace amsterdamského letiště

Světová média dne 13. dubna informují o tom, že uprchlíci využívají nový způsob dopravy do Velké Británie. Jeden uprchlík podal svědectví o tom, jak se vyhnul imigračním úředníkům ve francouzském Calais a anglickém Doveru tím, že se nechal po vzoru Středozemního moře převézt k anglickým břehům v nafukovacím člunu. Média si dále všímají, že došlo k částečnému uzavření amsterdamského letiště Shiphol. Policejní komando taktéž částečně evakuovalo odletovou halu s přilehlým hotelem. Důvodem jsou obavy z chystaného teroristického útoku.

Mluvčí Evropské komise vyjádřila znepokojení Evropské unie nad betonovými zátarasy, které budují rakouské úřady nedaleko italské hranice, u Brennerského průsmyku v Alpách. Přípravné stavební práce pro kontrolní zónu proti ilegálnímu přechodu hranic do Rakouska ohrozí podle Evropské unie svobodu pohybu, která je pro evropské uskupení klíčová. Portál Deutsche Welle upozorňuje, že Rakousko v uplynulém roce přijalo 90 tisíc žadatelů o azyl a už zpřísnilo kontrolu hranic s Maďarskem a Slovinskem.
 
Nejvyšší státní zástupce Panamy nařídil policejní prohlídku advokátní kanceláře Mossack Fonseca, která ve středoamerickém daňovém ráji spravovala offshorové fondy zahraničních subjektů a jejichž seznam pronikl na veřejnost v takzvaných Panamských dokumentech. Panamské jednotky pro boj s organizovaným zločinem údajně pátrají po důkazech nezákonných aktivit, vysvětluje agentura Reuters. 
 
Amsterdamské letiště Shiphol bylo částečně uzavřeno a policejní komando evakuovalo odletovou halu s přilehlým hotelem, kvůli podezření na chystaný teroristický útok. Při operaci, která trvala asi čtyři hodiny, byl zadržen jeden podezřelý muž. Jak upozorňuje britský deník The Guardian po bruselských teroristických útocích má zvýšenou pohotovost i nizozemská policie.
 
Londýnský deník The Times referuje o nové cestě pašování nelegálních běženců do Británie. List hovořil s uprchlíkem, který se vyhnul imigračním úředníkům ve francouzském Calais a anglickém Doveru tím, že se nechal po způsobu Středozemního moře převézt k anglickým břehům v nafukovacím člunu. Na této trase přes kanál La Manche vybírají údajně pašeráci lidí až deset tisíc liber za osobu.
 
Ruská federální bezpečnostní služba FSB zadržela v Petrohradě bojovníka Islámského státu. Muž je občanem Ruské federace a prodělal teroristický výcvik v Sýrii. Ruský deník The Moscow Times připomíná, že minulý týden zadržela ruská policie pět islamistických militantů z Islámského státu ve Volgogradě. Byli obviněni z chystání teroristického útoku a verbování občanů Ruska pro zakázanou skupinu. 
 
Belgické úřady vyšetřují, jak se dostala na veřejnost vězeňská fotografie teroristy Saláha Abdeslama, který je obviněn z účasti na teroristických útocích v Paříži.  Snímek z vězení mohla učinit návštěva nebo některý z dozorců, každopádně představuje pro tamní vězeňskou správu problém, protože jak upozorňuje slovenský deník Pravda, ostře sledovaný vězeň má být držen v režimu se zvýšenou ostrahou. 
 
Zakladatel  Facebooku představil novou vizi společnosti, která ostře koliduje s návrhy republikánského uchazeče o nominaci do Bílého domu, miliardáře Donalda Trumpa. Mark Zuckerberg na počítačové konferenci v San Franciscu prezentoval desetiletý plán sociálního propojení, které má potenciál oslovit sedm miliard obyvatel planety, z nichž polovina nemá internetové připojení. Jak upozorňuje americký deník USA Today v nezvykle politickém projevu zdůrazňoval manažer vedle propojení také vytvoření umělé inteligence, která Facebooku pomůže lépe rozlišovat a chápat fotografie a videa. 
 
Německý týdeník Der Spiegel se vydal na pohřebiště počítačových technologií v africké Ghaně. Ta je totiž hlavním příjemcem elektronického odpadu ze Spojených států a Evropské unie - tady končí staré ledničky, mobily větráky i monitory. Čoudící skládky na předměstí hlavního města Akkry, kde místní mládež pálí elektrické kabely kvůli mědi, jsou ale jenom jedním druhem ekologických následků. Místní obyvatelé mají zvýšenou hladinu olova v krvi, antimonu v moči a látek PCB vykazují skoro 40 krát víc, než jsou přípustné hranice na Západě.
 
Poprvé po mnoha letech se obrací trend a počet tygrů žijících v divočině roste. V džunglích Ruska, Číny, Thajska, Indie a dalších zemí se jich nachází přes 3 800. Jak v nové zprávě připomíná Světový fond zvířat, je to o sedm set víc než před šesti lety. Ochránci zvířat podobné statistiky vítají, nicméně upozorňují, že ještě v roce 1900 se počet těchto šelem odhadoval na 100 tisíc. Tygrům hrozí pytláci a developeři, kteří likvidují jejich přirozené prostředí, nicméně jak upozorňuje portál Deutsche Welle třináct států, které tygry v divočině hlídá, se zavazuje jejich počet zdvojnásobit do roku 2022.

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Uprchlíci cestují do VB na nafukovacím člunu; evakuace amsterdamského letiště Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.