Zahr. tisk: Ukrajina nebude v příštích 20 letech v NATO ani EU; Facebook bude platit vyšší daně

Zahraniční média si všímají prohlášení předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Podle něj Ukrajina nebude v příštích nejméně dvaceti letech přijata do NATO ani do Evropské unie. Světová média dále informují o tom, že společnost Facebook bude ve Velké Británii platit daně vyšší, a to o několik milionů liber. Provozovatel největší sociální sítě na světě totiž změnil svou korporátní strukturu v Evropě. 

Mohlo by vás zajímat

V Turecku byli dva ilegální převaděči odsouzeni na čtyři roky vězení za obchodování s lidmi, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Muži byli souzeni v souvislosti se smrtí tříletého syrského chlapce Alana Kurdího, který vloni v září utonul ve Středozemním moři při pokusu o útěk do Řecka a stal se symbolem migrační krize v roce 2015. Oba Syřané byli nicméně zproštěni obvinění ze způsobení smrti pěti migrantů z úmyslné nedbalosti, za které jim hrozil až pětatřicetiletý trest.

 

Francouzský prezident François Hollande dnes v Paříži jedná s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o migrační krizi, všímá si francouzský deník Le Figaro. Oba představitelé se sejdou krátce před summitem Evropské unie a Turecka v Bruselu, kde chtějí přesvědčit ostatní země o nutnosti koordinované akce. Kvůli postupnému uzavření hranic několika balkánských zemí totiž zůstaly tisíce migrantů uvězněny v Řecku, kterému tak hrozí humanitární krize. Francie a Německo chtějí zejména přimět Turecko, aby dodrželo sliby, k nimž se zavázalo, výměnou za 3 miliardy euro, které jim poskytne Evropská unie.

 

Britský premiér David Cameron podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI na včerejším francouzsko-britském summitu v Amiensu slíbil, že na pomoc řešení situace uprchlíků ve francouzském přístavu Calais uvolní 22 milionů euro. François Hollande na tiskové konferenci řekl, že Francie a Velká Británie jsou dvě silné země, které společně brání stejné hodnoty a mají stejné cíle. Oba představitelé podporují příměří a mírová vyjednávání o Sýrii a shodli se na nutnosti podpory Jordánska, Turecka a Řecka kvůli zřízení uprchlických center.

 

Maďarští policisté včera zadrželi před rakouským hraničním přechodem Hegyeshalom dva ilegální převaděče z Iráku, kteří se pokoušeli směrem do Rakouska převézt celkem devět migrantů, informuje slovenský deník SME. Policejní hlídka dvě vozidla s migranty postupně zadržela. Přepravovaní běženci neměli cestovní doklady ani doklady potřebné pro pobyt v Maďarsku. Oba Iráčani jsou nyní stíháni pro podezření z trestného činu převaděčství.

 

Společnost Facebook, která ve Spojených státech čelí kritice kvůli daňovým únikům, bude ve Velké Británii platit daně vyšší o několik milionů liber. Podle britského deníku The Guardian provozovatel největší sociální sítě na světě změnil svou korporátní strukturu v Evropě. Od letošního dubna totiž hlavní část příjmů Facebooku získaných z inzerce bude zdaněna ve Spojeném království místo v Irsku, jak tomu bylo dosud. Společnost Facebook tak v Británii dosáhne vyšších zdanitelných příjmů.

 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že Ukrajina nebude v příštích nejméně dvaceti letech přijata do NATO ani do Evropské unie. Zprávu zveřejnil ruský deník The Moscow Times s odvoláním na německou tiskovou agenturu DPA. Ke členství v Evropské unii Ukrajině nepomůže ani možné schválení dohody o volném obchodu mezi Ukrajinou a Bruselem. Spor mezi Ruskem a prozápadní Ukrajinou usilující o evropskou integraci v roce 2014 vyústil v krvavý konflikt. Rusko si chce totiž ponechat svůj vliv na Ukrajině z obavy, že by její členství v NATO ohrozilo jeho národní bezpečnost.

 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v reakci na přijetí zvýšených sankcí Rady Bezpečnosti OSN na Severní Koreu oznámil, že jeho země je připravena svůj jaderný arzenál použít, varuje britský deník The Daily Telegraph. Kim Čong-un také pohrozil, že situace na rozděleném Korejském poloostrově se stala tak nebezpečnou, že preventivní útok považuje za nutný. Někteří odborníci nicméně nevěří, že je Severní Korea schopna jaderné hlavice skutečně připevnit k nosičům.

Zahr. tisk: Ukrajina nebude v příštích 20 letech v NATO ani EU; Facebook bude platit vyšší daně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.