Zahr. tisk: Turecko se neomluví za sestřelení ruského letadla; prezidentské volby v Burkině Faso

Světová média dne 1. prosince píší o tom, že turecký premiér Ahmet Davutoglu ve čtvrtek na tiskové konferenci Severoatlantické aliance řekl, že se Turecko neomluví za sestřelení ruského letadla nad turecko-syrskou hranicí. Média dále píší o výsledku prezidentských voleb v Burkině Faso, ve kterých zvítězil bývalý premiér země Roch Marc Kaboré. 

Turecký med v Bruselu – tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Divadlo přístupových jednání má být zahájeno v prosinci. Ještě se uvidí, jestli 29. listopad 2015 nebyl výjimečný jen tím, že se někdo poprvé v dějinách opil z tureckého medu. O tom, jestli je evropská dohoda s Tureckem „historickým okamžikem“ – jak ji nazval turecký premiér Ahmet Davutoglu, se povede ještě mnoho sporů... A bude na ně hodně času, protože i kdyby třímiliardový „eurofond“ určený především na utečenecké tábory a na uzavření mořské cesty fungoval podle plánu, notorický charakter syrského konfliktu předznamenává dlouhodobé trvání problému, konstatuje slovenský list.

 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu včera na tiskové konferenci Severoatlantické aliance prohlásil, že se Turecko neomluví za sestřelení ruského letadla nad turecko-syrskou hranicí, informuje britský deník The Guardian. Turecko podle slov svého premiéra mělo právo na obranu vzdušného prostoru. Spojenci by se měli podle Davutogla snažit o deeskalaci této situace a měli by zaměřit svou pozornost na boj s hnutím Islámský stát. Rusko by pak podle tureckého premiéra mělo přehodnotit své odvetné sankce proti Turecku, uzavírá britský The Guardian.

 

Americký prezident Barack Obama se včera přidal k lídrům 150 zemí světa, když přijel na dvoutýdenní klimatický summit v přísně střeženém konferenčním centru na severu Paříže, informuje americký deník The Washington Post. Podle amerického prezidenta se jedná o „zlomový okamžik“ v boji s jednou z nejzávažnějších hrozeb, kterým lidstvo čelí. Cílem mezinárodní klimatické konference je vypracovat smlouvu, na základě které by došlo k dramatickému snížení emisí skleníkových plynů, informuje americký list.

 

Ruský prezident Vladimir Putin se včera v Paříži na mezinárodní klimatické konferenci setkal s prezidentem Spojených států amerických Barackem Obamou, všímá si ruský deník Moscow Times. Oba prezidenti spolu podle ruských médií mluvili za zavřenými dveřmi přibližně 30 minut.
Ruská média citují Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, podle kterého Barack Obama vyjádřil svou lítost nad incidentem, při kterém byl nad turecko-syrskými hranicemi sestřelen ruský letoun. Oba státníci se také detailně věnovali situaci v Sýrii a shodli se na tom, že je nezbytné zahájit politickou stabilizaci v zemi, uzavírá ruský list.

 

Vítězem prvních voleb v Burkině Faso od loňského pádu bývalého dlouholetého prezidenta Blaise Compaorého, se stal někdejší premiér, osmapadesátiletý Roch Marc Kaboré, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Podle vyjádření volební komise získal Kaboré v nedělních prezidentských volbách 53,5 procent hlasů. Výrazně tak porazil svého soupeře, bývalého ministra financí, který získal 29,7 procent hlasů. Volební účast se pohybovala kolem šedesáti procent, uvádí švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Turecko se neomluví za sestřelení ruského letadla; prezidentské volby v Burkině Faso Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.