Zahr. tisk: Turecko obvinilo Rusko z etnických čistek v Sýrii; nábor členů IS v jihovýchodní Asii

Světová média dne 10. prosince informují o tom, že turecký premiér Ahmet Davotuglu obvinil Rusko z etnických čistek v Sýrii. Ruské jednotky se tam podle Turků zaměřují na sunnitské muslimy a Turkmence. Média si dále všímají obav singapurského ministra obrany z toho, že Islámský stát rekrutuje na území jihovýchodní Asie stále větší počet nových členů. Například z Malajsie už odešlo do Sýrie a Iráku 150 bojovníků. Někteří přitom měli i armádní výcvik. Z Indonésie se do řad teroristické organizace přidalo 500 nových členů. 

Turecký premiér obvinil Rusko z etnických čistek v Sýrii. Ahmet Davotuglu řekl, že ruské jednotky se při útocích na území severní Sýrie zaměřují na sunnitské muslimy a Turkmence. Podle něj chtějí Rusové tyto menšiny vyhnat z jejich přirozeného prostředí, aby měl Asadův režim v oblasti Latákie a Tartusu ještě větší podporu. Tato oblast je podle pozorovatelů portálu Deutsche Welle pro syrské režimní jednotky klíčová a nacházejí se v ní také ruské vojenské základny.

 

Syrští povstalci začali opouštět město Homs, které podle dohody přejde pod správu jednotek prezidenta Asada. Podle týdeníku Newsweek se odsun týká osmi set bojovníků ze skupin jako je fronta Nusry, která je napojená na Al-Káidu. Povstalci se přesunou autobusy do provincií Idlíb a Hama. Do města Homs poprvé po roce dorazila potravinová pomoc.

 

Syrská armáda nejenže není dost silná na to, aby sama bojovala proti Islámskému státu, ale ani to není tak úplně v jejím zájmu. Tvrdí to německý týdeník Der Spiegel s tím, že teror Islámského státu v Evropě do určité míry legitimizuje syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Italská vláda se chlubí úspěšností amnestie pro krácení daní, která přinese státu 4 miliardy eur. Úřady před rokem vyhlásily dobrovolný program, který umožnil italským občanům dodatečně přihlásit nelegální vklady v zahraničních bankách. Podle britského deníku The Guardian se do konce listopadu Italové přihlásili k dosud nezdaněným 60 miliardám eur, převážně na účtech ve Švýcarsku, ale také v Monaku, na Bahamách, v Singapuru nebo v Lucembursku. Stát si bude z těchto peněz nárokovat 3,8 miliard eur a úroky. K nezdaněnému majetku v zahraničí se přihlásilo 130 tisíc lidí.

 

Americký Federální úřad pro vyšetřování FBI zveřejnil informaci, podle které spolu pachatelé teroristického útoku v kalifornském San Bernardinu na internetu diskutovali o sebevražedných útocích ještě předtím, než se osobně potkali. Muž pocházel z řad pákistánských přistěhovalců v Americe, žena byla přímo z Pákistánu. Společně minulý týden na vánočním večírku v Kalifornii zavraždili čtrnáct osob, připomíná agentura Reuters a dodává, že je svedlo dohromady právě nadšení pro svatou islamistickou válku.

 

Do Německa už letos podle oficiálních údajů přišel více než jeden milion uprchlíků. Německá kancléřka Angela Merkelová, která byla včera časopisem Time zvolena mezinárodní osobností roku, stále odolává nátlaku evropských předáků na vyhlášení imigračních omezení, píše londýnský deník The Times.

 

Singapurský ministr obrany varoval, že Islámský stát stále úspěšněji získává nové bojovníky v jihovýchodní Asii. Teroristické skupiny jako Abú Sajáf nebo Džamíja Islamíja s Islámským státem spolupracují i na budování kalifátu. Za poslední tři roky získala jejich ideologie v Malajsii a Singapuru více příznivců než Al-Káida po útocích z 11. září 2001. Z Malajsie už odešlo do Sýrie a Iráku 150 bojovníků, někteří dokonce s armádním výcvikem, z Indonésie se IS přidalo dalších 500 lidí, upřesňuje britský The Guardian.

 

Totožnost třetího útočníka v pařížském klubu Bataclan zjistila policie z SMS zprávy, která přišla jeho matce ze Sýrie. Faud Muhamed Agad, který se podílel na útocích z 13. listopadu v Paříži, pocházel z obce nedaleko Štrasburku a do Sýrie odešel před dvěma lety. Jeho matka ve Francii dostala od synovy nevěsty v Sýrii textovou zprávu, která jí oznámila synovu mučednickou smrt při listopadových atentátech. Informaci agentury Belga převzal slovenský deník SME.

 

Američtí aktivisté bojující za práva zvířat prosadili propuštění dělníka v drůbežárně, který obzvláště krutým způsobem zabíjel kuřata. Dobrovolník organizace Milost zvířatům se nechal zaměstnat v severokarolínské drůbežárně a tajně natočil video o tamních poměrech. Jeden konkrétní zaměstnanec například po kuřatech dupal a házel je proti zdi. Aktivisté pro deník USA Today uvedli, že problém je systémový a zaměstnanci podobných zařízení se krutým způsobem zbavují zvířat, která nenabývají dost rychle na váze a nedají se proto prodat.

 

Nové tryskové letadlo italského premiéra zatím stojí v hangáru, protože není nikdo, kdy by ho dokázal pilotovat, píše britský deník The Independent. Luxusní model Airbus A-340 500, který má na palubě konferenční místnost a v ložnici koupelnu, Italům pronajala Saúdská Arábie za milion eur měsíčně. Podle deníku The Independent to v dopise anonymně prozradil jeden z italských pilotů. Řízení stroje však požaduje speciální licenci, kterou piloti teprve získávají na kurzech. Dalším nedostatkem letadla je to, že pro římské letiště Ciampino, odkud vzlétají vládní speciály, má příliš velké rozpětí křídel.

Zahr. tisk: Turecko obvinilo Rusko z etnických čistek v Sýrii; nábor členů IS v jihovýchodní Asii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.