Zahr. tisk: Turecko hrozí bojkot uprchlické dohody; počet migrantů plavících se do Evropy roste

Světová média dne 1. srpna píší o tom, že Turecko hrozí, že nebude plnit své závazky vyplývající z dohody s Evropskou unií o přijímání uprchlíků. Stane se tak v případě, že unie v říjnu nezruší vízovou povinnost pro Turky. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že od 28. července italští námořníci a humanitární organizace zachránili ve Středozemním moři více než 6 tisíc uprchlíků. Počet uprchlíků se ve srovnání s loňským rokem zvýšil a bohužel podstatně vzrostl také počet jejich úmrtí. 

Turecké speciální jednotky od neděle zadržely 11 členů komanda, které při červencovém nevydařeném převratu chtělo zajmout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jak upřesňuje slovenský deník Pravda, zadržení vojáci patřili ke skupině, která začala útočit na hotel v letovisku Marmaris, kde trávil turecký prezident dovolenou. Erdogan byl však včas varován a z hotelu odešel ještě před příchodem komanda. Do operace mělo být zapojeno 37 vojáků a 25 z nich již bylo dopadeno dříve.
 
Turecko hrozí, že nebude plnit své závazky vyplývající z dohody s Evropskou unií o přijímání uprchlíků, pokud unie v říjnu nezruší vízovou povinnost pro Turky, všímá si ruský deník Russia Today. Turecký ministr zahraničí rovněž zdůraznil, že Turecko očekává určení přesného data zrušení víz. Domnívá se, že dohoda funguje převážně díky iniciativě Turecka a jeho boji proti pašerákům lidí.
 
Od 28. července italští námořníci a humanitární organizace zachránili ve Středozemním moři více než 6 tisíc uprchlíků, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Běženci cestují v přeplněných lodích, často na nafukovacích člunech. Na plážích u libyjského města Sabráta moře v červenci vyplavilo 120 těl. Počet uprchlíků se ve srovnání s loňským rokem zvýšil a bohužel podstatně vzrostl také počet úmrtí během nebezpečné cesty do Evropy.
 
Belgický deník Le Soir s odvoláním na informace britské stanice BBC napsal, že pilot letadla MH370 společnosti Malaysia Airlines stroj v březnu 2014 poslal do moře úmyslně i se 239 osobami na palubě. Vyšetřovatelé tak usoudili na základě analýzy jedné z části křídla nalezené na ostrově Réunion, jejíž klapka byla v poloze pro přistání. Policie také zjistila, že si pilot havárii nacvičil několik týdnů předem na simulátoru.
 
Stovky lidí v kanadské Ottavě v sobotu protestovaly proti rasově motivované policejní brutalitě namířené proti mentálně zaostalému Afroameričanu. Sedmatřicetiletý muž během šarvátky zemřel. Očití svědci uvedli, že napadený se snažil před útočníky utéci do svého domu a popisují ho jako velmi mírumilovného člověka. Účastníci demonstrace svůj protest zakončili u policejního ředitelství, napsal portál International Business Times.
 
Radikálové napadli zařízení na těžbu ropy a zemního plynu v blízkosti Kirkúku v severním Iráku, píše britský deník The Guardian. Při útocích na dvou různých místech zabili celkem pět zaměstnanců. Ozbrojenci přijeli na motorkách, stříleli na ostrahu a rozmístili bomby. Útoky v oblastech kontrolovaných Kurdy jsou přitom vzácné. K útoku v Bai-Hassan se přihlásil Islámský stát.
 
Podle informací britského deníku The Times britská policie a bezpečnostní složky v rámci tažení proti islámskému extrémismu vyšetřují nejméně čtyři případy teroristického spiknutí. V souvislosti s touto hrozbou a s událostmi v poslední době nový britský ministr bezpečnosti Ben Wallace jednal s řediteli obchodních řetězců a provozovateli sportovních center, aby důkladně prověřili zajištění bezpečnosti na stadionech a v nákupních centrech.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Turecko hrozí bojkot uprchlické dohody; počet migrantů plavících se do Evropy roste Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.