Zahr. tisk: Turecká ekonomika trpí kvůli konfliktu s Ruskem; v Evropě roste nová železná opona

Světová média píší 30. listopadu o tom, že napětí mezi Tureckem a Ruskem zhoršuje stav turecké ekonomiky. Ruská federace je druhým největším odbytištěm pro turecký export. Ten tedy mohou čekat těžké časy, pokud Rusko zavede plánovaná opatření za sestřelení bojového letounu. Zahraniční média také komentují obnovu plotů a bariér v Evropě. Nejen fyzických ale i těch psychických v mysli občanů. Současné dění je podle médií opakem událostí z roku 1989.

Zrušme rovnou Vánoce – tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Pražská radnice zrušila tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Jako důvod pro tento krok radnice udala terorismus. Terorismus, který neexistuje. Jak příhodný počin pro město Franze Kafky. Podle mluvčí vánočních trhů se lidé nebojí teroristického útoku, ale spíše paniky, ke které by mohlo dojít. A to je právě ono. Strach. Zcela zřejmým cílem terorismu – a zároveň jediným důvodem, proč je terorismus tak účinným nástrojem – je skutečnost, že vyvolává strach. Existují totiž efektivnější způsoby, jak zabít větší množství lidí (například jadernými zbraněmi), ale záměrem terorismu je vyděsit velké množství lidí a přesvědčit je, že nikde nejsou v bezpečí, uzavírá slovenský list.

 

Zdi v Evropě se opět vztyčují, píše britský deník The Guardian. V minulosti byly evropské ploty a zdi strženy. Nyní se bariéry obnovují, a to zejména psychologicky a metaforicky. A neděje se tak jen kvůli teroristickým útokům v Paříži nebo kvůli migrační krizi. V Maďarsku existuje plot dokonce ve fyzické podobě, skládá se z ostnatého drátu a je velmi podobný původní železné oponě. Francie, Německo, Rakousko a Švédsko dočasně obnovily hraniční kontroly, a to v rámci bezhraničního Schengenského prostoru. A napříč celou Evropou rostou zdi v myslích Evropanů, a děje se tak s velkou intenzitou. To, co právě teď zažíváme v Evropě, je pravým opakem událostí z roku 1989, konstatuje britský list.

 

Evropská unie nabízí Turecku finanční prostředky výměnou za pozastavení proudu migrantů, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Po relativně dlouhou dobu panoval ve vztazích mezi Evropskou unií a Tureckem stav nečinnosti. Avšak v okamžiku, kdy si EU uvědomila, že se jí bez turecké pomoci nepodaří zlepšit obranu svých hranic v Egejském moři, začala znovu o Turecko projevovat zájem. Včera se v Bruselu konala schůzka premiérů všech osmadvaceti členských zemí EU s tureckým premiérem, který včerejšek považuje za „historický okamžik přístupového procesu Turecka do Evropské unie“, konstatuje švýcarský list.

 

Papež František včera v rámci své vůbec první cesty do Afriky přijel na oficiální návštěvu válkou zmítané Středoafrické republiky, všímá si americký deník The Washington Post. Během válečného konfliktu přišlo v zemi během posledních dvou let o život více než 6 000 lidí. František sám sebe nazval „mírovým poutníkem a apoštolem naděje“. Po příletu do hlavního města Středoafrické republiky jel papež autem v nebezpečné oblasti se staženými okénky a vítaly ho tisíce lidí, kteří provolávali, že válka skončila, když k nim přijel papež, píše americký The Washington Post.

 

Současné napětí mezi Ruskem a Tureckem zhoršuje stav turecké ekonomiky, píše dnes americký deník New York Times. Rusko je totiž jedním z největších odbytišť pro turecký vývoz, a to hned po Německu. Jenže je jasné, že poté, co Rusko po nedávném sestřelení ruského vojenského letounu nad syrsko-tureckou hranicí de facto pozastavilo turismus směrem do Turecka a pohrozilo zákazem dovozu potravin, riziko ekonomických problémů pro Turecko narůstá.

 

Zahr. tisk: Turecká ekonomika trpí kvůli konfliktu s Ruskem; v Evropě roste nová železná opona Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.