Zahr. tisk: Trump útočí na členy vlastní strany; Rusko opět tvrdě bombarduje Aleppo

Světová média dne 12. října informují o tom, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump začíná slovně útočit na nejvyšší představitele své strany. Například předsedu Paula Ryana označil za slabocha. Zahraniční tisk dále píše o tom, že ruské letectvo obnovilo těžké bombardování syrského města Aleppo. 

Až milion a půl vojáků je schopna nasadit Evropská unie, zaznělo na bezpečnostním semináři Úloha Německa v Evropě. Na setkání bezpečnostních expertů v Bratislavě se bilancovala situace kontinentu po obsazení Krymu. Přestože se poukazuje na rostoucí krizi v Evropě, státy EU nejsou podle slovenského zahraničního experta Dušana Fischera bezbranné. Jednotky rychlého nasazení EUFOR působí v Čadu, Bosně, Kongu nebo Makedonii a po sečtení vojenských kapacit jednotlivých zemí dostaneme podobné množství vojáků, jakým disponují Spojené státy, upozorňuje slovenský deník Aktuálne.
 
Ruské letectvo obnovilo těžké bombardování syrského města Aleppo. Nejméně pětadvacet lidí bylo následkem náletů zabito, když po jednom dni klidu zasáhly včera znovu ruské stíhačky. Do okupovaných částech města postupují podle portálu Deutsche Welle vojáci podporující syrského prezidenta Bašára Asada.
 
Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona by mělo být Rusko kvůli aktivitám v Sýrii obžalováno z válečných zločinů, píše britský deník The Guardian. Johnson pobouřil ruské politiky tím, že vyzval Brity, aby proti vojenským akcím Ruska v Sýrii protestovali před ruskou ambasádou v Londýně, všímá si deník The Times.
 
Ruský prezident Vladimir Putin riskuje ztrátu důležitého západoevropského spojence, píše deník The Moscow Times. Reaguje tak na dramatické zrušení Putinovy návštěvy v Paříži. Návštěva na nejvyšší úrovni, při které měl ruský prezident už 19. října otevřít nový pravoslavný kostel u Eiffelovy věže a navštívit umělecké sbírky darované z Moskvy, byla zrušena francouzskou stranou. Rusko totiž v OSN vetovalo francouzskou rezoluci na ukončení náletů v Aleppu. Moskevský deník poukazuje na to, že zatímco Berlín i Londýn stabilně Putina kritizuje, francouzský prezident byl dosud proti nim víceméně jeho spojencem.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Africkou unii, aby pomohla řešit chaos v Libyi. Při návštěvě Etiopie Merkelová vyzvala kabinet v Adis Abebě, aby přestal brutálně potlačovat protivládní demonstrace. Po setkání s etiopským premiérem Hailemariamem Dessalegnem poukázala kancléřka na možnosti dialogu s táborem opačného názoru. Zároveň za Německo nabídla vyškolení etiopské policie, Jak připomíná portál Deutsche Welle, při pouličních nepokojích bylo v uplynulém roce zabito v Etiopii na pět set lidí.
 
Americká Republikánská strana je velice neloajální a její šéf v Kongresu Paul Ryan je slaboch. Prohlásil to na twitteru republikánský kandidát do Bílého domu Donald Trump. Newyorský miliardář ostře kritizoval vedení strany, která ho nominovala jako kandidáta a nyní jeho podporu stahuje. Britský deník The Guardian připomíná, že někteří prominentní členové ukončili podporu Trumpa po zveřejnění videa, na kterém se chlubí osaháváním žen. Z některých Trumpových narážek britský deník The Independent usuzuje, že brzy dojde ke zveřejnění dalších podobně kompromitujících materiálů.
 
Britové s nízkými příjmy by dokonce desetiletí mohli přijít až o 800 liber ročně. Prestižní ekonomické centrum Resolution Foundation vydalo zprávu, podle které může být následkem brexitu sníženy průměrný výdělky. Rozchod s jednotným evropským trhem, které ministerstvo financí celkově vyčíslilo na 66 miliard liber ročně, by podle deníku The Independent poškodilo zejména osoby s nízkým příjmem.  
 
Americká armáda čelí další zbrani islámského státu, kterou jsou vybuchující drony. Když kurdské jednotky sestřelily v severním Iráku dron, považovali ho za jeden z mnoha výzkumných přístrojů Islámského státu. Jakmile se ho ale snažili rozebrat, vybuchl a zabil dva kurdské vojáky. Pentagon je podle kritiků příliš těžkopádný v přípravě na boj proti novým metodám partyzánské války, píše deník New York Times.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Trump útočí na členy vlastní strany; Rusko opět tvrdě bombarduje Aleppo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dárek, který každý pochválí

    Komerční sdělení ·

    Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

  2. BBC: Haiti hrozí hladomor

    Společnost ·

    Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.