Zahr. tisk: Útočník ubodal ženu v centru Londýna; republikáni se víc a víc odklánějí od Trumpa

Světová média dne 4. srpna informují o tom, že útočník ubodal v centru Londýna ženu a dalších šest osob zranil. Londýnská metropolitní policie nyní přezkoumává, jestli měl čin teroristický charakter. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že americká strana republikánů se stává čím dál více nejednotnou. Mnoho její členů se odklání od podpory republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Mezi nimi je i předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.  Toho přitom podpořilo i Trumpovo číslo dvě a kandidát na viceprezidenta Mike Pence. 

Život jedné ženy a zranění dalších šesti osob si vyžádal masový útok bodnou zbraní v centru Londýna. Jak informuje britský deník The Guardian, k incidentu došlo na Russell Square poblíž Britského muzea ve středu večer kolem půl jedenácté místního času. Londýnská metropolitní policie přezkoumává, zda měl čin teroristický motiv. Útočník byl po útoku zneškodněn paralyzérem. Podle prohlášení policie byla pobodané ženě na místě poskytnuta pomoc, ta však zraněním krátce nato podlehla. V oblasti byly posíleny policejní hlídky a do vyšetřování bylo zapojeno i protiteroristické komando.    
 
Zdání jednoty, které budila americká strana republikánů po svém sjezdu v Clevelandu před dvěma týdny, se rozplývá, všímá si španělský deník El País. Trhliny v soudržnosti strany způsobuje vyostření sporů mezi magnátem Trumpem a předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem a senátorem Johnem McCainem, jimž prezidentský kandidát odepřel podporu ve volbách ve Wisconsinu a Arizoně. Ke krizi přispívá i skutečnost, že některé význačné osobnosti z řad republikánů, jako ředitelka nadnárodní společnosti Hewlett Packard či jeden z newyorských kongresmanů, oznámily, že budou volit kandidátku za demokraty Hillary Clintonovou. Dokonce i Trumpovo číslo dvě a kandidát na viceprezidenta Mike Pence, se od podnikatele distancoval a podpořil Ryana. 
 
Francouzský list Le Figaro informuje o testování druhé vakcíny proti viru zika na člověku, které probíhá ve Spojených státech. Podle prohlášení americké federální agentury bude testovací vakcína amerického Národního institutu pro výzkum alergií a infekčních chorob (NIAID) podána 80 zdravým dobrovolníkům od 18 do 35 let na třech výzkumných pracovištích. První dávka byla podána již v úterý. Podle ředitele NIAID Anthonyho Fauciho byly výsledky předchozích pokusů na zvířatech velmi povzbudivé a zahájení současné studie je důležitým krokem vpřed. První výsledky testů vakcíny NIAID jsou očekávány v lednu 2017.
 
Ve věku 91 let zemřel v New Jersey Joseph Wilf, polsko-židovský přeživší holocaustu a významný židovský filantrop. Zprávu přináší izraelský deník The Jerusalem Post. Wilf v roce 1964 společně se svým bratrem Harrym založil  The Wilf Family Foundation, která od té doby přispěla více než 200 miliony dolarů v nejrůznějších kauzách. Joseph byl také zakladatelem Americké společnosti pro Jad vašem, fundraisingové organizace se sídlem ve Spojených státech na podporu izraelského Muzea dějin holocaustu a patronem univerzitního kampusu v New Yorku.
 
Americký prezident Barack Obama zmírnil tresty 214 odsouzeným, všímá si slovenský Denník N. Jde o nejrozsáhlejší hromadné zmírnění trestů, k němuž přistoupil americký prezident přinejmenším od roku 1900, dodává slovenský portál. 67 z nich se týká odsouzených na doživotí  za trestné činy nenásilné povahy spojené s drogami. 
 
Americká FBI obvinila policistu z oddělení washingtonské Metro Transit Police (MTPD) Nicholase Younga z pokusu poskytovat materiální podporu takzvanému Islámskému státu. Informuje o tom německý portál Deutsche Welle. Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že Young čelí obvinění z terorismu. FBI jej měla v hledáčku už od roku 2010. Young zřejmě posílal e-maily tajným agentům a nejméně dvacetkrát se sešel s informátorem, který mu byl přidělen. V roce 2011 dvakrát vycestoval do Libye, kde se účastnil bojů proti režimu Muammara Kaddáfího a byl ve styku alespoň se dvěma osobami, které byly od té doby americkými soudy odsouzeny za terorismus.
 
Izraelský parlament snížil minimální věkovou hranici k souzení a odsouzení k odnětí svobody za teroristické činy ze 14 na 12 let. Reaguje tak na sérii atentátů spáchaných velmi mladými Palestinci, píše francouzský deník Le Figaro. Novela zákona byla parlamentem schválena v úterý večer. 
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Útočník ubodal ženu v centru Londýna; republikáni se víc a víc odklánějí od Trumpa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.