Zahr. tisk: Třetina obětí ruských náletů v Sýrii jsou civilisté; Obamův poslední prezidentský rok

Zahraniční média 4. ledna píší, že třetina z dosavadních téměř dvou a půl tisíc obětí ruských náletů v Sýrii pocházela z řad civilistů. Podle západu měly ruské letecké údery zasáhnout i školy nebo nemocnice. Rusko tato obvinění odmítá. Světová média si dále všímají, že americký prezident Barack Obama se bude ve svém posledním roce ve funkci snažit zpřísnit zákon o držení zbraní. S tím nesouhlasí republikánský uchazeč o Bílý dům Donald Trump, který by v případě svého zvolení takový zákon zrušil.

Zpravodajský portál Deutsche Welle píše o varování Islámského státu určeném Velké Británii. Islámský stát totiž zveřejnil video, na kterém má být zachycena poprava pěti britských špionů, kteří fotografovali a filmovali objekty v syrském městě Rakka. Pravost nahrávky však zatím nebyla ověřena. Džihádisté dále slíbili, že jednoho dne provedou invazi do Velké Británie a nastolí tam vládu práva šaría. Analytici ovšem upozorňují na to, že Islámský stát často zveřejňuje propagandistická videa poté, co na bitevním poli utrpí porážku.
 
Ruský deník The Moscow Times cituje zprávu britských pozorovatelů, kteří tvrdí, že si ruské nálety v Sýrii vyžádaly od 30. září už 2 371 obětí – z toho třetinu civilistů. Ruské letecké údery měly podle Spojených států zasáhnout také školy, tržiště nebo zdravotnická zařízení. Ruské ministerstvo obrany nicméně označilo obvinění západních zemí za absurdní a nepodložená.
 
Britský deník The Guardian píše, že Saúdská Arábie dala Íránským diplomatům 48 hodin na to, aby opustili zemi. Důvodem je útok demonstrantů na velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu, který následoval poté, co Saúdská Arábie popravila šíitského duchovního Nimra al-Nimra za protistátní činnost. Deník The Guardian píše, že diplomatická roztržka je znamením boje obou zemí o vliv v regionu.
 
Švédský deník The Local uvádí, že Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má obavy ze zavedení přísnějších kontrol totožnosti uprchlíků přicházejících do Švédska. Lidé, kteří přicházejí do země žádat o azyl, totiž budou ode dneška muset předkládat platné průkazy totožnosti. Úřad ale namítá, že je nemožné chtít po běžencích prchajících před válkou, aby měli doklady, a obává se toho, že podobná opatření zavedou i jiné země. Švédsko se snaží omezit počet žadatelů o azyl, protože pro ně nemá dostatek ubytovacích kapacit, píše The Local. Loni do země přišlo více než 150 000 uprchlíků.
 
Americký deník USA Today si všímá toho, že americký prezident Barack Obama vstoupil do posledního celého roku v úřadě. Na podzim se po prezidentských volbách dozví jméno svého nástupce a v lednu 2017 mu předá úřad. Jednou z Obamových hlavních priorit před odchodem z Bílého domu, bude podle USA Today zákon o zpřísnění držení zbraní. Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump už nicméně řekl, že pokud se Obamovi podaří normu prosadit a on ho v Bílém domě vystřídá, zákon velmi rychle zruší.
 
Řecký deník Kathimerini píše, že řecká vláda v tomto týdnu předloží věřitelům konečný návrh penzijní reformy. Očekává se však, že Řecko ještě povede o penzijní reformě se zástupci věřitelů složitá jednání. Řecký premiér Alexis Tsipras podle deníku Kathimerini už v neděli předeslal, že jeho vláda nepřistoupí na neférové požadavky. I kdyby se však Řecko s věřiteli na konečné podobě penzijní reformy nakonec dohodlo, mohlo by k eskalaci politického napětí v zemi dojít na základě tvrdých požadavků věřitelů v jiných oblastech, obává se deník Kathimerini.
Zahr. tisk: Třetina obětí ruských náletů v Sýrii jsou civilisté; Obamův poslední prezidentský rok Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.