Zahr. tisk: Szydlová podporuje britské návrhy na reformu EU; Assange má být zproštěn viny

Světová média dne 5. února píší o tom, že polská premiérka Beata Szydlová podporuje britské návrhy na reformu Evropské unie. Zahraniční tisk dále informuje o stanovisku pracovní skupiny Organizace spojených národů, které poukazuje na to, že by zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange měl být zproštěn viny. Jeho věznění přitom OSN považuje za neoprávněné.

Hlavním politickým tématem ve Francii je už několik týdnů návrh ústavní změny, který od 5. února projednává Národní shromáždění. Vláda v čele s Manuelem Vallsem usiluje o začlenění do ústavy výjimečného stavu, a to maximálně na čtyři měsíce s možností obnovení této lhůty. Oproti dosud platnému zákonu z roku 1955, který žádnou lhůtu nestanoví, jde podle listu Le Figaro o krok vpřed. Valls zdůraznil, že díky opatřením v rámci výjimečného stavu vyhlášeného po teroristických útocích z 13. prosince se podařilo zmařit další chystané teroristické akce. Podle rozhlasové stanice RFI však sporným bodem zůstává možnost zbavení státního občanství teroristů prosazované pravicovými politiky, avšak odmítané levicí.

 

Účastníci londýnské dárcovské konference přislíbili přes 9 miliard euro na pomoc Syřanům, ale kvůli ruskému bombardování a postupu vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada syrští civilisté stále utíkají do Turecka. Britský premiér David Cameron dokonce navýšil příspěvek Velké Británie a řekl, že do konce příštího roku by tak další milion syrských dětí mohl získávat vzdělání v sousedních zemích. Humanitární organizace a reformy usilují hlavně o to, aby milion uprchlíků a místních lidí získalo práci, píše britský deník The Daily Telegraph.

 

V jihoafrickém Barbertone se zřítil důl, informuje britský deník The Guardian. Pod zemí zůstalo uvězněno více než 100 lidí. Záchranářům se již podařilo necelou polovinu horníků, kteří utrpěli pouze lehká zranění, zachránit. Příčina neštěstí zatím není známa. Jihoafrické doly jsou nejhlubší a nejnebezpečnější na světě, a to přestože smrtelných úrazů ubylo díky zvýšení bezpečnosti a snížení počtu zaměstnanců. V loňském roce při důlním neštěstí zemřelo 77 horníků, což je nejnižší zaznamenané číslo.

 

Polská premiérka Beata Szydlová podporuje britské návrhy na reformu Evropské unie. Podle slovenského deníku SME zopakovala, že Polsko si přeje, aby Velká Británie mezi zeměmi osmadvacítky setrvala. Szydlová uvedla, že Polsko plně podporuje návrhy zaměřené na zvýšení konkurenceschopnosti, snížení byrokracie a posílení významu národních parlamentů. Jak SME dále zmiňuje, Szydlová považuje za důležité i projednání otázky vyplácení sociálních dávek pro polské občany žijící ve Velké Británii.

 

Evropská unie očekává úzkou spolupráci Turecka při řešení evropské migrační krize, míní server francouzské rozhlasové stanice RFI. Problematika se stala hlavním bodem dnešních trojstranných jednání Francie, Německa a Řecka. Ministři všech tří zemí se shodli, že budoucnost volného pohybu osob po Evropě je v sázce. Francie proto požaduje pečlivější kontroly totožnosti migrantů. Německo prosazuje, aby se uprchlíci nejen registrovali a rozdělovali do členských zemí Evropské unie, ale hlavně je třeba snížit počet lidí přicházejících do Evropy. K tomu je třeba právě spolupráce s Tureckem, které již přijalo 2 miliony běženců a kam by byli zasíláni také odmítnutí žadatelé o azyl.

 

Podle pracovní skupiny Organizace spojených národů by zakladatel společnosti WikiLeaks Julian Assange měl být zproštěn viny a jeho věznění považuje za neoprávněné. Španělský deník El País dále upřesňuje, že čtyřiačtyřicetiletý Assange měl být vydán do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění, které nicméně odmítá. V roce 2012 požádal o azyl na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Britský ministr zahraničí Philip Hammond se stanoviskem OSN nesouhlasí, podle něj se Assange pouze vyhýbá spravedlnosti a měl by být ve Švédsku souzen.

 

Ze syrského města Aleppo prchají civilisté, píše francouzský deník Le Monde. Lidé se snaží z města odejít, aby se nedostali do stejné situace jako obyvatelé města Homs, které bylo obléhané několik měsíců a lidé v něm umírali hlady. Letecké útoky Ruska a postup ozbrojených sil vládnoucího režimu Bašára Asada na sever od Aleppa donutil tisíce obyvatel Aleppa k útěku. Východní a jižní část města je v rukou povstaleckých skupin od roku 2012.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Szydlová podporuje britské návrhy na reformu EU; Assange má být zproštěn viny Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.