Zahr. tisk: Summit EU zvažuje zavést celounijní stráž; Japonsko obnovuje jadernou energetiku

Zahraniční média se dnes věnují summitu Evropské unie, jehož tématem je uprchlická krize. Lídři zemí Unie na zasedání projednávají možnost vytvoření celounijní pohraniční stráže, která by byla řízena z Bruselu. Světový tisk také informuje o tom, že Japonsko usiluje o návrat levnější jaderné energie. Země spustila už druhý jaderný reaktor po dřívějším odstavení všech jaderných elektráren v souvislosti s havárií jaderné elektrárny Fukušima.

Tématem dnešního summitu Evropské unie je podle amerického deníku USA Today řešení uprchlické krize. Lídři zemí EU na summitu projednávají možnost vytvoření celounijní pohraniční stráže, která by byla řízena z Bruselu. Zaměřili se také na posílení spolupráce s Tureckem, která je podle řady z nich klíčovým bodem ve snaze snížit počet syrských běženců přicházejících do Evropy.

 

Britský deník The Guardian informuje o tom, že Japonsko spustilo už druhý jaderný reaktor po dřívějším odstavení všech jaderných elektráren v souvislosti s havárií jaderné elektrárny Fukušima. Japonská vláda nyní usiluje o návrat k levnějším zdrojům energie navzdory nesouhlasu veřejnosti. Provoz prvního reaktoru byl obnoven po dvouleté pauze letos v srpnu. Výkon druhého reaktoru bude postupně navyšován až do plného provozu v listopadu tohoto roku.

 

Americký prezident Barack Obama oznámil, že Spojené státy zastaví stahování armády z Afghánistánu. Několik tisíc vojáků tak podle deníku New York Times v zemi zůstane nejméně do konce Obamova funkčního období v roce 2017. Celkově se tak působení Spojených států v Afghánistánu protáhne na 14 let. Někteří z amerických vojáků budou působit jako školitelé a poradci, další budou pokračovat v boji proti ozbrojencům militantních organizací Al-Kaida, Tálibán a Islámský stát.

 

Spojené státy vyšlou 300 svých vojáků do Kamerunu. Američané tam budou podle španělského deníku El País provádět letecký průzkum a sbírat informace v boji proti extremistickým skupinám, jako je například Boko Haram. Vojáci sice budu vyzbrojeni tak, aby mohli čelit případnému útoku, ale sami nebudou mít bojové povinnosti. Mluvčí amerického ministerstva obrany Michelle Baldanzová uvedla, že američtí vojáci budou v Kamerunu působit na žádost kamerunské vlády pouze dočasně.

 

Většina Rusů vnímá Spojené státy jako negativní globální sílu, všímá si ruský deník The Moscow Times. Výsledky nezávislého šetření organizace Levada Center ukázaly, že počet Rusů s negativním míněním o Spojených státech v posledních letech dramaticky vzrostl na 71 procent. Antiamerikanismus totiž podporují také ruské státní sdělovací prostředky a prezident Vladimir Putin, který Spojené státy obviňuje z toho, že se snaží zbytku světa vnutit své hodnoty.

 

Francie v průběhu příštích dvou let zvýší daň z motorové nafty. Daň z benzínu bude naopak snížena, píše francouzský deník Le Monde. Francouzská vláda sbližování cen benzínu a nafty plánovala už dříve, protože naftu považuje za významný zdroj znečištění ovzduší. Skandál koncernu Volkswagen s podvody při měření emisí nicméně tento proces ještě urychlil.

 

Francouzský premiér Manuel Valls v deníku Le Figaro potvrdil, že francouzská vláda podporuje vedení letecké společnosti Air France ve snaze zavést úsporná opatření. Vals v této souvislosti vyzval ke společenskému dialogu. Air France úsporami bojuje proti konkurenci nízkonákladových aerolinek a velkých leteckých společností, které už restrukturalizací prošly . Francouzský premiér zároveň znovu odsoudil násilné chování zaměstnanců vůči zástupcům vedení společnosti, k němuž došlo při demonstraci minulý týden.

 

Britský historik Ian Friel pravděpodobně objevil vrak jedné ze čtyř velkých lodí anglického krále Jindřicha V., píše BBC. Má se jednat o loď Holigost, která byla jedním ze čtyř bitevních korábů postavených před šesti stoletími pro stoletou válku Velké Británie s Francií. Vrak Holigostu byl nalezen v řece Hamble v britském hrabství Hampshire. Historik loď objevil za pomoci leteckých snímků už před třiecti lety, vrak je však uvězněn v bahně a je viditelný pouze při odlivu. K jeho průzkumu navíc chyběly finance.

Zahr. tisk: Summit EU zvažuje zavést celounijní stráž; Japonsko obnovuje jadernou energetiku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.