Zahr. tisk: Spolehlivost průzkumů veřejného mínění v Británii; KLDR může zasáhnout cíle USA

Světová média se ptají, zdali je v souvislosti s dnešním referendem o budoucnosti Velké Británie v Evropské unii možné věřit průzkumům veřejného mínění. Zahraniční média dále píší o tom, že severokorejský prezident Kim Čong-un oznámil, že je jeho země připravena zasáhnout americké cíle v Tichomoří. Stalo se tak po úspěšném testu rakety Musudan 2.

Ať už dnešní britské referendum o setrvání v Evropské unie dopadne jakkoli, bruselská politika se na ostrovech netěší důvěře voličů. Hlavním tématem dosavadní debaty se stalo přistěhovalectví a některým Britům opravdu vadí, že polovina imigrantů je ze zemí EU. Daleko problematičtější ale je pro ně ztráta důvěry v EU, uvádí bezpečnostní magazín The Foreign Policy. Ten upozorňuje, že nejvíce odpůrců členství v EU nepochází z oblastí s vysokým podílem přistěhovalců.
 
Týdeník The Economist zkoumá, zdali se na průzkumy veřejného mínění v souvislosti s britským referendem dá spoléhat. Naznačuje přitom, že zásadní vliv na výsledek hlasování můžou mít takzvaní „brintroverti” tedy nerozhodnutí voliči, kteří zároveň veřejně neprojevují svoje politické přesvědčení. Už dříve se například mluvilo o „stydlivých konzervativcích“, kteří v roce 1992 možná rozhodli volby. Dalším důvodem nepřesností může být nadbytek internetových průzkumů, ve kterých se lidé rozhodují radikálněji a vylučují třetí variantu.
 
Letečtí dopravci tvrdí, že se správa mezinárodního letiště Heathrow v Londýně snaží oškubat cestující a daňové poplatníky. Manažer Willie Walsh, který patří k vedení aerolinek British Airways prohlásil, že letiště chce budovat další přistávací plochu, ale mohlo by ušetřit miliardy liber, pokud by jen prodloužilo dráhu stávající, uvádí deník The Times.
 
Severokorejský režim se chlubí úspěšným raketovým testem rakety středního doletu Musudan 2. Ta včera po čtyřech nezdařených pokusech uletěla čtyřsetkilometrovou vzdálenost. Prezident Kim Čong-un prohlásil, že země je připravena zasáhnout americké cíle v Tichomoří . Také Japonsko vyjádřilo znepokojení, protože dostřel raket se blíží i k jeho ostrovům. Včerejší test odpovídal doletu na poloviční cestě k ostrově Honšú. Američané na půdě OSN označily testy za důvod pro to, aby v oblasti nasadili systém raketové ochrany, uvádí britský deník The Guardian.
 
Spojené státy varovaly Čínu před dalšími provokacemi na sporném území v oblasti Jihočínského moře. Vměšování se má Peking vyvarovat zejména v době, kdy se mezinárodní soud chystá rozhodnout o nárocích na toto území. Vysoký americký diplomat zapochyboval o tvrzení Pekingu, že Čínu u mezinárodního soudu podpoří řada států v případě územního sporu, ve kterém Čínu žalují Filipíny, uvádí agentura Reuters. Zprávu ilustruje letecký snímek, na kterém okolo jednoho z ostrovů Spratly Islands brázdí moře několik čínských lodí.
 
Na dvě stovky demokratických poslanců Kongresu včera uspořádalo protest přímo ve sněmovně reprezentantů. Po vražedném útoku střelce v nočním klubu na Floridě si chtějí vynutit legislativu, která by ve Spojených státech zpřísnila podmínky pro držení zbraně. Předseda sněmovny Paul Ryan demokraty kritizoval, že se snaží z tématu jen vytěžit politický kapitál, uvádí německý webový portál Deutsche Welle.
 
Ruský president Vladimir Putin pochválil poslance Dolní ruské sněmovny za integraci Krymu. Jejich práce na legislativě, která umožňuje přičlenění krymského poloostrova a Sevastopiolu k Rusku za historický počin, který má nyní širší podporu než před zabráním Krymu. Putin zároveň komentoval výročí německého napadení sovětského Svazu za druhé světové války. Prohlásil, že se tomu dalo předejít ostrými postoji proti nacistům a jejich spojencům, dodává moskevský deník The Moscow Times.
 
V nigerijském táboře pro uprchlíky zemřelo v uplynulých týdnech hlady na dvě stě běženců. Lékaři bez hranic varují před humanitární katastrofou v Nigérii, kde islamisté ze skupiny Boko Haram připravili o život nebo střechu nad hlavou už přes dvacet tisíc lidí. Pětina dětí ve zdejším uprchlickém táboře trpí podvýživou a od konce května tu denně umírá šest lidí hlady, uvádí německý webový portál Deutsche Welle.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Spolehlivost průzkumů veřejného mínění v Británii; KLDR může zasáhnout cíle USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.