Zahr. tisk: Somálská tajná služba překazila teroristický útok; polský boj proti interrupci

Světová média dne 16. května informují o tom, že somálské tajné službě se podařilo překazit atentát v režii Islámského státu. Tajná službě objevila v sobotu večer nedaleko prezidentského paláce auto s velkým množstvím výbušnin. Zahraniční tisk si dále všímá snah polských aktivistů o zákaz umělého přerušení těhotenství.

Somálské tajné službě se podařilo překazit útok Islámského státu, informuje slovenský deník SME. V sobotu večer objevila tajná služba v domě nedaleko prezidentského paláce auto s velkým množstvím výbušnin. Při zásahu tajné služby byla také zadržena podezřelá osoba – pravděpodobně se jedná o člena hnutí Islámský stát. Somálská vláda se domnívá, že extrémisté plánovali „zasáhnout nejen civilní místa, ale také vládní zařízení“ Somálská odnož hnutí Islámský stát, která má základnu v poloautonomní oblasti Puntland se od extremistické skupiny aš-Šabáb oddělila v říjnu 2015. Nedávno se přiznala k odpovědnosti za dva útoky na vojáky mise Africké unie v Somálsku, ke kterým došlo v dubnu letošního roku, připomíná slovenský list.

 

Polští aktivisté bojují za téměř absolutní zákaz provádění umělého přerušení těhotenství, všímá si britský deník The Guardian. Aktivisté, kteří mají podporu katolické církve, požadují, aby polský parlament umožnil ukončení těhotenství pouze v případech, kdy je zapotřebí zachránit život těhotné ženy. Stávající zákon, který byl schválen v roce 1993, zakazuje provádění umělého přerušení těhotenství s výjimkou případů, kdy se jedná o znásilnění, incest, těžké poškození plodu, nebo v případech, kdy je ohroženo zdraví matky. Návrh nového zákona také počítá se zvýšením trestu odnětí svobody pro osoby, které by ilegální ukončení těhotenství prováděly, informuje britský list.

  

Největší výletní loď na světě se včera vydala na svou první plavbu, píše americký deník New York Times. Desetitisíce lidí v neděli přišly popřát šťastnou cestu lodi Harmony of the Seas, která se vydala na svou první cestu z Francie, kde v loděnicích strávila celkem 32 měsíců, do Velké Británie. Loď je větší než Eifellova věž a s možností mít na palubě 6 360 cestujících drží prvenství coby největší výletní loď světa. Do britského Southamptonu by měla dorazit v úterý a odtud se 22. května vydá na svou inaugurační plavbu do Barcelony, informuje americký New York Times.

 

Sykesova-Picotova dohoda slaví 100 let, všímá si rakouský deník Der Standard. V květnu roku 1916 podepsaly Francie a Velká Británie dohodu o rozdělení sfér vlivu v bývalé Osmanské říši. Vyučující předmětu Moderní arabské dějiny však svým studentům vysvětlují, že Sykesovu-Picotovu dohodu nelze zrušit, protože nikdy nebyla uvedena do praxe. Pravdou je, že se tato dohoda dochovala coby teritoriální šablona po skončení války a dodnes slouží jako symbol evropského kolonialismu, míní rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahr. tisk: Somálská tajná služba překazila teroristický útok; polský boj proti interrupci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.