Zahr. tisk: Slovenská vláda řeší ruskou propagandu; rozsáhlé vojenské cvičení NATO v Polsku

Světová média píší 7. června o tom, že Slovensko přišlo až nyní na to, že je předmětem působení proruské propagandy. Tamní vláda tak začíná tuto problematiku řešit po dlouhé době jejího působení. Zahraniční tisk dále informuje o nejrozsáhlejším vojenském cvičení Severoatlantické aliance (NATO) od konce studené války. V Polsku začíná desetidenní vojenské cvičení s názvem Anaconda-2016. Zúčastní se jej 31 tisíc vojáků.  

Proruská propaganda nastupuje tam, kde chybují média a kde je vytvořen prostor pro politiku ovládanou korupcí a mocenskou rutinou, píše slovenský deník SME. Emocionální výkřiky v příslušných diskusích potvrzují to, na co přišlo slovenské ministerstvo vnitra až nyní: A sice že Slovensko je předmětem působení ruského vlivu. Občan tak neví, jestli má plakat, že toto probouzení trvalo tak dlouho, nebo jestli má být optimista a těšit se, že stát problém začíná řešit, byť v okamžiku, kdy propaganda už roky vymývá občanům mozky a kdy slovenští politici (čest výjimkám) cudně klopí zrak před skutečností, že současné politické vedení Ruska představuje vážnou bezpečnostní hrozbu, konstatuje slovenský list.
 
Členské země Severoatlantické aliance odstartovaly nejrozsáhlejší válečnou hru na území východní Evropy, a to od konce studené války, míní britský deník The Guardian. Desetidenního vojenského cvičení s názvem Anaconda-2016, které bylo zahájeno v Polsku, se zúčastní 31 000 vojáků a tisíce vozidel z celkem 24 zemí. Jedná se o největší pohyb zahraničních spojeneckých vojsk na území Polska během mírového období. Poprvé od nacistické invaze do Polska v červnu 1941 projedou německé tanky územím Polska, a to ze západu na východ, připomíná britský list.
 
Německý prezident Joachim Gauck včera oznámil, že v roce 2017 nehodlá opětovně kandidovat na post německého spolkového prezidenta, všímá si americký deník New York Times. Joachim Gauck řekl, že to pro něj nebylo snadné rozhodnutí, protože sloužit Spolkové republice ve funkci jejího prezidenta považuje za velkou čest. Funkce německého prezidenta je spíše reprezentativní, připomíná americký list.
 
Oznámení německého prezidenta, že se příští rok nebude ucházet o druhé prezidentské funkční období, přišlo v okamžiku, který pro německou kancléřku Angelu Merkelovou není zrovna výhodný, domnívá se rakouský deník Der Standard. Angela Merkelová tak teď bude muset najít takového jeho nástupce, který by dokázal přesvědčit také Sociálnědemokratickou stranu Německa. Joachim Gauck je mezi Němci poměrně oblíbený a své rozhodnutí znovu nekandidovat vysvětlil zdravotními důvody, uzavírá rakouský list.
 
Rusko je znepokojeno zprávami, že Německo vnímá Kreml spíše jako rivala, a nikoliv jako partnera, píše dnes ruský deník Moscow Times. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov včera prohlásil, že znepokojení ruské vlády souvisí se změnami v „bílé knize“ Německa, tj. v dokumentu, který obsahuje koncept bezpečnostní strategie Německa, kde bylo Rusko nově označeno jako hrozba. Pokud se tato informace potvrdí, mohla by tato skutečnost podle Peskova přinést oběma zemím politování a obavy, informuje ruský Moscow Times.
 
 
Zdroj: Zet
Zahr. tisk: Slovenská vláda řeší ruskou propagandu; rozsáhlé vojenské cvičení NATO v Polsku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hitem v USA jsou kurzy sebeovládání

    Byznys ·

    Někteří lidé, když se rozzuří do nepříčetnosti, mají více než ostatní problém svůj vztek zvládnout. Ničí hotelové pokoje, zastaví klidně uprostřed dálnice, aby vynadal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.