Zahr. tisk: Savčenková musí zaplatit i pokutu 30 tisíc rublů; USA varují před dalšími útoky

Světová média píší 23. března o tom, že ukrajinská vojenská pilotka Nadija Savčenková byla ruským soudem odsouzena na 22 let vězení za zabití dvou ruských novinářů. Musí také zaplatit pokutu 30 tisíc rublů za nelegální přechod ruské hranice. Zahraniční média si také všímají varování americké vlády, podle které radikálové v nejbližší době plánují provedení dalších útoků po celé Evropě. Zaměří se prý na sportovní akce, turistické lokality, restaurace a dopravu.

Jak informuje belgický list La Libre Belgique, muž zadržený dnes ráno v belgickém Anderlechtu není Najim Laachraoui, podezřelý z včerejších teroristických útoků v Bruselu. Laarchraouiova DNA byla nalezena také na výbušninách použitých při loňských teroristických útocích v Paříži. Čtyřiadvacetiletý Belgičan, který patří do skupiny syrských džihádistů založené v roce 2012, má být letos v květnu postaven před soud kvůli náboru příznivců takzvaného Islámského státu.

 

Ruský soud rozhodl o vině ukrajinské vojenské pilotky Savčenkové, píše ruský deník The Moscow Times. Savčenková byla za zabití dvou ruských novinářů u Luhansku na východní Ukrajině v roce 2014 odsouzena na 22 let pobytu v trestanecké kolonii a pokutu 30 tisíc rublů za nelegální přechod ruské hranice. Senát složený ze tří soudců zamítl tvrzení obhajoby, svědectví a znalecké posudky jako „nekonzistentní“. Rozsudek pravděpodobně zvýší napětí mezi Ruskem, Ukrajinou a Západem, míní The Moscow Times.

 

Americký miliardář a republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump a demokratická kandidátka Hillary Clintonová s přehledem zvítězili ve včerejších primárkách ve státě Arizona. Podle britského deníku The Guardian tak postupně upevňují svou vůdčí pozici v nastávajících prezidentských volbách. Zatímco Clintonová získala 60 % hlasů, Trump dosáhl dvakrát lepšího výsledku než jeho nejbližší sok Ted Cruz.

 

Americká vláda v reakci na včerejší teroristické útoky v Bruselu, při nichž zemřelo více než 30 lidí a 200 bylo zraněno, varovala, že radikálové v nejbližší době plánují provedení dalších útoků po celé Evropě, všímá si britský deník Independent. Podle americké vlády se teroristé zaměří zejména na sportovní akce, turistické lokality, restaurace a dopravu. Při včerejších událostech bylo v Bruselu zraněno i nejméně šest Američanů.

 

Bruselské útoky svědčí o zranitelnosti Evropy jako otevřené společnosti, píše americký deník The New York Times. Od listopadových teroristických útoků v Paříži belgické úřady provedly desítky domovních prohlídek, zátahů a opatření proti radikálům. Džihádistům však zabránit v realizaci včerejších útoků nedokázaly. Teroristům se podařilo zasáhnout Evropskou unii přímo do jejího srdce. Včerejší události poukázaly na nedostatky belgických bezpečnostních služeb, které by v boji proti terorismu měly zdvojnásobit své úsilí i za cenu omezení občanských svobod.

 

Belgický deník Le Soir v přímém zpravodajství informuje, že Belgická fotbalová unie oznámila zrušení přátelského fotbalového zápasu mezi Belgií a Portugalskem, který se měl konat v úterý 29. března v Bruselu. Jedná se o bezpečnostní a preventivní opatření. V Bruselu trvá i nadále čtvrtý, nejvyšší stupeň ohrožení.

 

Americký prezident Barack Obama pokračuje ve své cestě po jižní Americe dvoudenní návštěvou Argentiny, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI. Obamova návštěva Argentiny vyjadřuje svou podporu nového argentinského prezidenta Mauricia Macriho, který před třemi měsíci vystřídal Cristinu Kirchnerovou, známou protiamerickými postoji. Jde o první bilaterální návštěvu amerického prezidenta v Argentině po 19 letech. Obama s Macrim jednal zejména o ekonomických vztazích obou zemí, o boji proti ilegálnímu drogovému obchodu a mezinárodním terorismu.

Zahr. tisk: Savčenková musí zaplatit i pokutu 30 tisíc rublů; USA varují před dalšími útoky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.