Zahr. tisk: Savčenková je připravena stát se prezidentkou; Slovensko vyšle pomoc na EURO

Ukrajinská vojenská pilotka Naďa Savčenková je podle zahraničních médií připravena stát se prezidentkou země. Pilotka nicméně dodala, že bude pracovat tam, kde jí bude nejvíce třeba. Média také píší o tom, že necelá desítka slovenských policistů pojede do Francie zajistit bezpečnost na nadcházející fotbalové Mistrovství Evropy.

Boj proti Islámskému státu pokračuje. Radikální organizace se přihlásila k dalším dvěma sebevražedným atentátům v iráckém hlavním městě Bagdádu, při kterých zemřelo 11 lidí. Irácká armáda se naproti tomu ze tří různých stran dostala do města Fallúdža, které padlo do rukou islamistů jako první před více než dvěma roky. Ve městě však zůstaly desítky tisíc civilistů, o jejichž osud se obává OSN. Britský deník The Guardian se domnívá, že po dobytí Fallúdže se Islámský stát bude muset stáhnout do Mosulu a jeho šance na získání dalších iráckých území se sníží.

 

Americké státy Texas a Kansas včera po přívalových deštích postihly rozsáhlé záplavy, píše americký deník USA Today. Kvůli hrozícím povodním úřady vyhlásily evakuaci tisíců vězňů v okolí Houstonu a v jiném vězení záplavy způsobily výpadek elektřiny. V blízkosti Austinu za víkend spadlo přes 2 metry srážek. Voda zatopila silnici, ze které smetla i auta. Úřady zatím hlásí 6 obětí a 2 pohřešované. Záplavy hrozí podle Le Figaro také ve Francii a podle slovenského deníku Pravda i na jihu Německa.

 

V noci na neděli francouzská a britská pobřeží stráž zachránila z vod kanálu La Manche 19 migrantů, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Člun, na kterém se vydali ze severní Francie do Velké Británie se začal potápět v rozbouřeném moři. Pokusy o přeplutí kanálu La Manche jsou vzácné, protože jsou velmi nebezpečné. Běženci se obvykle vydávají na cestu trajekty nebo podmořským tunelem. Francie se obává, že na tuto nebezpečnou cestu se nyní bude vydávat více běženců.

 

Stávky ve Francii ohrožují turistický ruch, míní francouzský deník Le Figaro. Počet zahraničních návštěvníků Paříže je i po půl roce od listopadových teroristických útoků nižší než obvykle. Některé hotely hlásí v prvním čtvrtletí letošního roku o 56 % japonských a o 35 % ruských turistů méně než ve stejném období roku 2015. Stávky, nepokoje i prodlužování stavu nouze v posledních týdnech přiživují pocity strachu a nedorozumění potenciálních návštěvníků Francie, píše Le Figaro. Turistickou sezónu by mohl zachránit fotbale turnaj Euro 2016, který se v Paříži koná v červnu.

 

Ukrajinská vojenská pilotka Naďa Savčenková, která byla minulý týden po dvou letech v ruském vězení vyměněna za dva ruské vojáky zajaté na východní Ukrajině, je podle ruského deníku Moscow Times připravena stát se ukrajinskou prezidentkou. Savčenková nicméně řekla, že bude pracovat tam, kde jí bude nejvíce třeba, ať už v ukrajinském letectvu nebo jako prezidentka. Pilotka byla v Rusku odsouzena na 22 let vězení kvůli spoluúčasti na vraždě dvou ruských novinářů během konfliktu na východní Ukrajině. Nedávno byla jmenována do výboru ukrajinského parlamentu národní bezpečnosti a obrany.

 

Americký deník New York Times s odvoláním na správu agentury OSN pro uprchlíky píše, že během tří dnů minulý týden ve vodách Středozemního moře utonulo 700 migrantů. Potopily se tři lodě. Evropské země opět čelí hrůzám uprchlické krize. Zoufalí lidé se snaží doplout na starý kontinent, avšak umírají v moři. Celkově tak letos ve Středozemním moři našlo smrt už přes 2 tisíce lidí. Další nárůst na sebe nenechá čekat. Přicházející léto se totiž obvykle vyznačuje největší aktivitou pašeráků lidí ze severní Afriky.

 

Osm slovenských policistů pojede do Francie zajistit bezpečnost na mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2016. Slovenský deník Pravda píše, že dva z nich budou v mezinárodním centru v Paříži, ostatních šest bude hlídkovat spolu s francouzskou policií v městech, kde slovenská reprezentace hraje zápasy – v Bordeaux, Lille a Saint-Etienne. Slovenské ministerstvo zahraničí předpokládá, že na EURO 2016 se chystá vyjet 10 tisíc fanoušků ze Slovenska i Slováků žijících v jiných zemích.

Zahr. tisk: Savčenková je připravena stát se prezidentkou; Slovensko vyšle pomoc na EURO Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Twitter dá uživatelům více prostoru k vyjádření

    Byznys ·

    Komunikační síti Twitter se nedaří nedaří navýšit počet svých uživatelů, chystá proto změnu. Twitter dá v příštích měsících svým uživatelům více prostoru pro osobní vy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.