Zahr. tisk: Ruští technici pracují v chemičce ovládané IS; NATO posílí své tzv. východní křídlo

Světová média dne 11. února píší o tom, že ruští inženýři pracují v syrské chemičce ovládané Islámským státem. Jde o továrnu v severosyrském Tuvejnaru, která leží asi sto kilometrů od neoficiálního hlavního města IS Rakky. Média si dále všímají Severoatlantické aliance, která oznámila, že posílí své takzvané východní křídlo. Zaměří se tedy na obranu států, které bezprostředně sousedí s Ruskem.

Organizace spojených národů opakovaně vyzvala Moskvu, aby ukončila bombardování syrského Aleppa. Španělsko, Británie, Francie ale i Nový Zéland žádají, aby klid zbraní v oblasti umožnil humanitárním organizacím dopravit pomoc do obklíčeného města na severu, na které útočí armádní jednotky Bašára Assada i ruské letectvo. Humanitární krize ohrožuje životy stovky tisíc místních obyvatel. Podle německého portálu rádia Deutsche Welle už několik států na půdě OSN obvinilo Moskvu, že celou krizi způsobila a eskaluje. Dnes mají v Mnichově pokračovat vícestranná mírová jednání o budoucnosti Sýrie, která ztroskotala minulý týden. Deník The Wall Street Journal ovšem upozorňuje, že delegáti se stále nemůžou shodnout na tom, které povstalce v Sýrii považovat za teroristy.
 
Čím to, že ruští inženýři dál pracují v syrské chemičce ovládané Islámským státem? ptá se dnes i The Foreign Policy. Bezpečnostní magazín upozorňuje na továrnu v severosyrském Tuvejnanu, asi sto kilometrů od neoficiálního hlavního města Islámského státu Rakky, kterou staví ruská firma Strojtransgaz. Tu vlastní Putinův přítel a miliardář Genadij Timčenko. Přítomnost Rusů v syrském projektu podle tureckých úřadů i syrských povstalců dokazuje, že Moskva není jen striktně na straně prezidenta Bašára Asada a proti Islámskému státu. S údajným nepřítelem dokáže i uprostřed války spolupracovat na budování největší chemičky v zemi.
 
Německý týdeník Der Spiegel přináší portrét stále viditelnější strany Alternativa pro Německo, která původně vznikla proti jednotné evropské měně, ale nyní se profiluje jako populistická pravice. Reportéři navštívili pracovní schůzku vedení strany a referují o vnitřní kritice, které se vystavila předsedkyně strany Petryová, když v médiích vyzvala k tomu, aby policie a pohraničníci mohly v nouzových případech do běženců na hranicích střílet. Podle týdeníku ji vedení kritizovalo spíš za netaktičnost než za nelidskost podobné žádosti. Alternativa má totiž podle týdeníku především mocenské ambice založené na populistickém vyvolávání obav u veřejnosti a osvědčený směr si před volbami nechce kazit žádnými konkrétními návrhy řešení.
 
Severoatlantická aliance posílí své takzvané východní křídlo, tedy obranu států, které bezprostředně sousedí s Ruskem. V Bruselu se velitelé NATO zároveň shodli na utvoření nové mnohonárodnostní jednotky, která bude v podobě útvaru rotovat na území jednoho členského státu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg předpokládá, že jednotka vznikne ještě před červencovým summitem ve Varšavě. Podle slovenského deníku SME je to jasný signál toho, že případný útok na jednu členskou zemi bude NATO chápat jako útok na všechny spojence.
 
Evropské akcie ukončily včera obchodování několika poklesy. Celoevropský index FTS Eurofirst 300 se zvýšil o jedna celá osm desetin procenta, když se v úterý propadl na nejnižší úroveň od září 2013. Podle slovenského deníku Pravda, měl na výsledky vliv i propojení s americkým trhem, který podle šéfky americké centrální banky Janet Yellenové, čelí mnoha globálním hrozbám.
 
Zatímco bitvu o Bílý dům vzdali další dva republikánští kandidáti – Karla Carla Fiorinaová a guvernér Chris Christie, demokratická strana se před primárkami v jižních a západních státech USA soustředí na hlasy menšin. Podle deníku Washington Post o tom svědčí jednání tábora Bernieho Sanderse i Hillary Clintonové se zástupci černošských a hispánských voličů.
 
Britské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že v zemi registruje už šest nakažených virovým onemocněním zika, které se momentálně šíří především v Jižní Americe. Čtyři nové případy zaznamenali lékaři u osob, které se letos vrátily právě z jihoamerického  kontinentu. Není ovšem zatím známo, zdali se mezi případy vyskytují i těhotné ženy, pro které je epidemie zika obzvlášť nebezpečná, uzavírá londýnský deník The Times.
 

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Ruští technici pracují v chemičce ovládané IS; NATO posílí své tzv. východní křídlo Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.