Zahr. tisk: Rusko se snažilo zahladit dopingový skandál úplatky; Schröder kritizoval Merkelovou

Světová média dne 15. ledna píší o tom, že se Rusové snažili vyřešit problémy svých dopujících atletů mezinárodními úplatky. Média si dále všímají výroku bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera. Ten se veřejně distancoval od imigrační politiky svojí nástupkyně Angely Merkelové.

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se veřejně distancoval od imigrační politiky svojí nástupkyně Angely Merkelové. Současná německá vláda podle něj nešťastně odkládala přijetí zákona o přistěhovalectví a nyní si nechce uvědomit, že kapacity pro přijímání a integraci běženců jsou omezené, píše slovenský deník Pravda. Podle bývalého kancléře je nepochopitelné, že se Merkelová snaží propagovat vstřícnou azylovou politiku, a přitom odkládá přijetí imigračního zákona na příští volební období.
 
Eurokomisař pro migraci Dimitris Avramoupoulos upozornil, že veškeré kroky k ukončení existence schengenského prostoru mohou znamenat začátek konce celého projektu evropské jednoty. Na setkání zástupců zemí Evropské unie v Bruselu konstatoval, že jen do Řecka proudí čtyři tisíce uprchlíků denně, zatímco jich Řecko a Itálie dokázaly od září zcela předpisově přijmout jen stovky. Ostatní imigranti z Blízkého východu nebo Afriky směřují buď na sever do Německa nebo do Švédska. Bez jejich řádné registrace ale tento fenomén ukazuje pouze na nedostatečnou spolupráci členských zemí Evropské unie, uvádí německý portál Deutsche Welle.
 
Včerejší debaty republikánských prezidentských kandidátů se ve Spojených státech zúčastnilo pět politiků, kteří se ucházejí o funkci v Bílém domě, píše agentura Reuters. Donald Trump a Ted Cruz patřili k nejsledovanějším. Ben Carson, Marco Rubio a Jeb Bush byli podle agentury Reuters pozadu v několika ohledech a kategoriích, které se hodnotí na sociálních sítích.
 
Muslimové na Slovensku, kteří nejčastěji pracují jako lékaři nebo technici, v současnosti uvažují o odchodu ze země. Včera to při setkání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou řekl předseda Islámské nadace na Slovensku Mohamed Safwan Hasna. Ten upozornil, že vzdělaná a bezproblémová komunita si připadá ohrožená ve světle některých výroků vedení slovenského státu. Muslimové mají na mysli zejména výroky slovenského premiéra Roberta Fica, který usiluje o to, aby se muslimská komunita v zemi nedokázala sjednotit. Někteří muslimové na Slovensku se proto bojí o svoje rodiny a zvažují odchod ze země, píše deník SME.
 
Rusové nejenže nechali svoje atlety dopovat, navíc se snažili problémy svých sportovců zahladit mezinárodními úplatky, píše britský deník The Times. Včera zveřejněná zpráva uvádí, že ruská státní banka v roce 2012 po setkání zdiskreditovaného syna předsedy Mezinárodní atletické federace s předsedou ruských sportovců vyplatila federaci 25 milionů dolarů. Nyní se zástupci antidopingové agentury WADA snaží dosáhnout vyšetřování celého případu. Deník The Times upozorňuje, že uplynulo už několik měsíců od chvíle, kdy ruská sportovní federace oficiálně přiznala, že se státní orgány snažily utajit doping ruských a sovětských sportovců.
 
Švýcarská rozhlasová stanice SRF odvysílala zprávu, podle které Dánsko odsuzuje švýcarský postup vůči uprchlíkům. Migranti totiž musí švýcarskému státu odevzdat nadbytečné finance. Zpráva vychází ze svědectví syrského uprchlíka, kterému švýcarské úřady zabavily hotovost nad tisíc franků s tím, že Švýcarsko peníze potřebuje k tomu, aby mohlo o jeho rodinu pečovat. Úřady se hájí předpisem, podle kterého mohou prostředky zabavit a v případě, že se uprchlík rozhodne do sedmi měsíců zemi opustit, mu je zase vrátí, píše britský deník The Guardian.
 
Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij chce nechat vyšetřit případ, kdy jedna z ruských knihoven nechala spálit desítky publikací, které dostala darem v rámci západního programu napojeného na v Rusku zakázanou demokratickou nadaci spojenou s americkým finančníkem Georgem Sorosem. Britský deník The Times cituje ministra, který srovnává pálení knih s likvidací dalších kulturních památek a dodává, že nadace byla v zemi zakázána jako bezpečnostní riziko.

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Rusko se snažilo zahladit dopingový skandál úplatky; Schröder kritizoval Merkelovou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.