Zahr. tisk: Rusko používá migrační vlnu jako zbraň; EK vyzývá ke zrušení hraničních kontrol

Severoatlantická aliance se domnívá, že Rusko se syrským prezidentem Bašárem Asadem používají masovou migraci jako zbraň, píší dnes zahraniční média. Rusko se tak snaží obnovit podmínky Studené války. Světová média dále informují o tom, že Evropská komise (EK) vyzývá členské země schengenského prostoru, aby zrušily hraniční kontroly do konce tohoto roku. Podle ní je třeba upevnit vnější hranice schengenského prostoru. Jeho kolaps by mohl negativně ovlivnit podnikání a odradit turisty.

Ve snaze zachovat zónu volného pohybu Evropská komise v připravovaném dokumentu vyzývá členské země schengenského prostoru ke zrušení hraničních kontrol do konce tohoto roku, upozorňuje britský deník The Guardian. Evropská komise se domnívá, že je třeba upevnit vnější hranice schengenského prostoru, protože jeho kolaps by mohl negativně ovlivnit podnikání a odradit turisty. Při řešení problémů s přibývajícími uprchlíky totiž 8 z 26 států Evropské unie od loňského září postupně na hranicích postavilo zdi a ploty a zavedlo hraniční kontroly.

 

V úterních amerických superprimárkách, které se konaly ve 12 státech Spojených států, vyhráli republikán Donald Trump a demokratická kandidátka Hilary Clintonová. Podle britského deníku The Times si tak každý z nich připsal vítězství už v sedmi státech a pravděpodobně se tak utkají v konečných volbách. Nicméně oba si ještě musí zajistit dostatečnou voličskou podporu.

 

Šest států Rady pro spolupráci zemí v oblasti Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií prohlásilo libanonské šíitské hnutí Hizballáh za teroristickou organizaci, všímá si americký deník USA Today. Země Rady tento krok zdůvodnily vzrůstajícím počtem nepřátelských činů Hizballáhu na území členských států. Jedná se zejména o nábor nových členů a pašování zbraní či výbušnin. Konflikt se zejména projevuje v Sýrii, kde Írán a Hizballáh podporují režim prezidenta Bašára Asada, proti němuž bojují povstalci podporovaní právě monarchiemi Perského zálivu. Tím Hizballáh představuje hrozbu bezpečnosti arabských národů, doplňuje Le Figaro.

 

V severojordánském městě Irbid se dnes uskutečnilo protiteroristické tažení, díky kterému se podařilo zmařit útoky Islámského státu. Podle informací francouzského deníku Le Figaro tato teroristická skupina plánovala akce proti civilním i vojenským cílům ve snaze o destabilizaci bezpečnosti v Jemenu. Jordánské zpravodajské služby uvedly, že při akci bylo zabito sedm džihádistů a jeden člen bezpečnostních složek.

 

Vojenští i civilní představitelé Severoatlantická aliance se domnívají, že Rusko a syrský prezident Bašár Asad používají masovou emigraci jako zbraň, píše server francouzské zpravodajské stanice RFI. Rusko se tak snaží obnovit podmínky Studené války. Generál Philip Breedlove míní, že Rusko představuje dlouhodobé nebezpečí pro samotnou existenci Spojených států a jejich evropských spojenců. V roce 2017 proto Spojené státy zčtyřnásobí počet svých vojáků v Evropě, aby Moskvu odradily proti útokům na členské země Severoatlantické aliance.

 

Na žádost Ruska Rada Bezpečnosti OSN včera odložila hlasování o dalších sankcích proti Severní Koreje na dnešek. Americký server International Business Times dále informuje, že tyto rozšířené sankce by se vztahovaly na veškerý severokorejský import a export i Korejce podnikající v Sýrii, Íránu a Vietnamu. Jejich cílem je zamezit Severní Koreje v pokračování jaderného zbrojení. Americký prezident Barack Obama přesvědčil o nutnosti opatření svého čínského kolegu Si Ťin-pchinga po dvouměsíčních jednáních. Severní Korea je totiž blízkým spojencem Číny.

 

Ruští astronauti Michail Kornijenko a Sergej Volkov spolu s americkým kolegou Scottem Kellym úspěšně přistáli v Kazachstánu. Kornijenko a Kelly strávili na palubě Mezinárodní vesmírné stanice dokonce 340 dní. Podle serveru Russian Times se po přistání svého modulu všichni astronauti podrobili lékařské prohlídce. Rusové pak budou pokračovat v rehabilitaci ve výcvikovém středisku nedaleko Moskvy, zatímco Scott Kelly poletí zpět do své vlasti. Astronautům se během pobytu ve vesmíru dokonce podařilo vypěstovat rostliny. Jejich úkolem bylo mimo jiné i provádění dalších experimentů včetně pozorování vlivu dlouhodobého pobytu ve stavu beztíže na lidské tělo.

Zahr. tisk: Rusko používá migrační vlnu jako zbraň; EK vyzývá ke zrušení hraničních kontrol Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.