Zahr. tisk: Rusko popírá obvinění z porušení příměří; půl století od první sondy na cizí planetě

Světová média píší 1. března o tom, že Rusko odmítá obvinění, že by porušilo trvající příměří v Sýrii. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ruské bombardování se netýká pozic opozice režimu prezidenta Bašára Asada. Zahraniční média si dále všímají toho, že dnes uběhlo půl století od doby, kdy se lidstvu podařilo poprvé přistát na jiné planetě. Konkrétně to byla sovětská sonda Venera 3, která 1. března 1966 dosedla na povrch Venuše.

Ceny v eurozóně opět klesají, píše francouzský deník Le Monde. Evropský statistický úřad Eurostat včera zveřejnil údaje, podle kterých inflace v únoru meziročně poklesla o -0,2 % oproti lednovým +0,3 %. Jde o prvý pokles cenového indexu v měnové unii od loňského září. Odborníci tato čísla považují za znepokojující, protože zpomalení inflace může způsobit dlouhodobou stagnaci ekonomiky. Příčinou je pravděpodobně propad cen ropy, který způsobil pád cen energií v únoru o 8 %.

 

V Paříži dnes začíná soudní proces s údajnými vrahy šestadvacetileté policistky, informuje francouzský týdeník Le Point. Soudní proces s devíti muži potrvá až do poloviny dubna. Mezi obviněnými je i nebezpečný recidivista Redoine Faïd. Jedním z klíčových úkolů procesu bude určení právě jeho viny na událostech. Podle obžaloby je totiž organizátorem pečlivě připravené, „skutečně válečné operace“, jejímž cílem bylo v roce 2010 přepadení obrněného policejního vozu. Po divoké honičce po dálnici zločinci opakovaně stříleli na své pronásledovatele a zranili i civilisty. Nakonec zasáhli i policistku ve voze městské policie.

 

Rada bezpečnosti OSN bude dnes hlasovat o uvalení sankcí proti Severní Koreje. Podle britského deníku The Daily Telegraph se mezinárodní společenství cítí znepokojeno, že Severní Korea před dvěma měsíci provedla čtvrtý podzemní jaderný test a v únoru vystřelila raketu, kterou experti označili za balistickou střelu. Přitom v předchozí rezoluci OSN Severní Koreje jaderné a raketové zkoušky zakázala. Sankce proti svému sousedu prosazuje nejen Jižní Korea, ale i Rusko a Čína, které dříve varovaly, že by takový trest mohl destabilizovat korejský režim.

 

Na makedonských hranicích s Řeckem uvízlo více než 7 tisíc běženců, někteří čekají na hraničním přechodu Idomeni už více než tři týdny. Migranti čekají na povolení úřadů, aby mohli pokračovat v cestě na sever do bohatších evropských zemí a tam požádali o azyl, pokračuje slovenský deník SME. Kvůli včerejším potyčkám běženců s policisty je hraniční přechod uzavřen už téměř 24 hodin. Někteří migranti se totiž pokoušeli do Makedonie proniknout násilím a policie proti nim musela použít slzný plyn a omračující granáty. I když Makedonie přechod otevře, do země vpustí jen pár set lidí. Podobný přístup zastává i Srbsko.

 

Rusko popírá obvinění z porušení příměří, které bylo v Sýrii uzavřeno dohodou mezi Spojenými státy a Ruskem od uplynulého víkendu, všímá si francouzský deník Le Figaro. Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov uvedl, že Rusko od začátku klidu zbraní ukončilo vzdušné útoky. Bogdanov dále upřesnil, že ruské bombardování se netýká pozic opozice režimu prezidenta Bašára Asada. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Azrault v reakci na porušování příměří v Sýrii včera požádal o schůzku pracovní skupiny, která má jeho dodržování sledovat.

 

Vědci z pařížského Pasteurova institutu zjistili, že virus zika přenášený komáry způsobuje onemocnění periferní nervové soustavy zvané Guillainův-Barrého syndrom, které se projevuje progresivní paralýzou. Lékaři tak podle britského deníku The Guardian varují, že v Latinské Americe může dramaticky vzrůst výskyt syndromu Guillaina-Barrého. Krevní testy osob nemocných ukázaly, že u nich několik dní před projevením syndromu proběhla infekce virem zika.

 

Dnes uběhlo půl století od doby, kdy se lidstvu podařilo poprvé přistát na jiné planetě, upozorňuje španělský deník El País. Sovětská sonda Venera 3 vyslaná z kosmodromu v kazašském Bajkonuru dosedla 1. března 1966 na povrch Venuše. Kvůli selhání komunikačního systému však nemohla posílat informace zpět na Zem. Sonda vážící jednu tunu měla měřit teplotu, tlak a složení atmosféry Venuše. Venuše je kromě Slunce a Měsíce nejlépe viditelným vesmírným objektem ze Země. Výzkum ukázal, že Venuše se původně podobala naší Zemi, ale během vývoje se její atmosféra stala „pekelnou“.

Zahr. tisk: Rusko popírá obvinění z porušení příměří; půl století od první sondy na cizí planetě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.