Zahr. tisk: Rusko popřelo plány na novou leteckou základnu v Sýrii; íránský prezident v Evropě

Světová média dne 26. ledna informují o tom, že Rusko popřelo informace o plánu na výstavbu nové letecké základny v Sýrii. Stávající zázemí ve městě Latákíja Rusům stačí. Média si dále všímají návštěvy íránského prezidenta Hasana Rouháního v Evropě, která přinesla řadu přátelských slov a obchodní dohody za miliardy dolarů.

Rusko podle deníku The Moscow Times popřelo zprávy o tom, že by v Sýrii chystalo výstavbu nové letecké základny. Stávající zázemí ve městě Latákíja je podle ruského ministerstva obrany v dosahu všech cílů, které v Sýrii připadají v úvahu. Rusko tak reagovalo na informace deníku The Times o tom, že se chystá v severovýchodní Sýrii postavit novou leteckou základnu jen 50 kilometrů od podobného zamýšleného zařízení Spojených států amerických.
 
Mírové rozhovory mezi jednotlivými stranami syrského konfliktu začnou ve švýcarské Ženevě 29. ledna a budou trvat 6 měsíců, píše turecký deník Hürriyet. Jednání přitom měla původně začít už včera, termín se ale posunul kvůli patové situaci ohledně složení jednotlivých delegací. Nebylo totiž jasné, kdo bude zastupovat odpůrce režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Jednou z prvních priorit mírových jednání zaštítěných OSN bude zajištění podmínek pro doručení humanitární pomoci civilistům.
 
Slovenský deník Pravda s odvoláním na ruskou tiskovou agenturu TASS píše, že se ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi stále velmi líbí socialistické a komunistické myšlenky. Putin to přiznal ve svém pondělním projevu na setkání s občany v jihoruském Stavropolu. Ruský prezident občanům dále řekl, že svoji starou stranickou legitimaci nezničil, má ji dodnes. Připomněl, že členem strany nebyl z nutnosti, na druhou stranu ale podle jeho vlastních slov nebyl ideovým komunistou.
 
Španělský deník El País  si všímá toho, že Evropská komise se zatím příliš nevyjadřovala k dění na španělské politické scéně, která od voleb 20. prosince marně hledá dohodu na podobě nové vlády. To se ale má změnit. Komise totiž podle deníku El País v únoru vydá zprávu, která bude varovat před dopady politické nestability na španělskou ekonomiku. Bude to poprvé od španělských voleb, co se Evropská komise vyjádří k situaci, ve které ani vítězná Lidová strana ani druzí socialisté zatím nedokázali utvořit životaschopnou koalici s žádnou další parlamentní stranou.
 
Agentura Reuters píše, že návštěva íránského prezidenta Hasana Rouháního v Evropě přinesla řadu přátelských slov a obchodní dohody za miliardy dolarů. Jen v Itálii, kterou Rouhání navštívil jako první, by mělo dojít k podpisu obchodních smluv za 17 miliard dolarů. Íránský prezident na své první cestě po Evropě po pádu protiíránských sankcí navštíví po Itálii a Vatikánu také Francii. Podepíše tam například smlouvu s výrobcem letadel Airbus o dodávce 114 nových strojů za deset miliard dolarů.
 
Britský deník The Guardian se vrací k Egyptské revoluci, která před pěti lety začala protesty na káhirském náměstí Tahrír. Aktivisté s odstupem času říkají, že sociální sítě, které byly společným jmenovatelem nejen egyptských protestů, ale celého Arabského jara, byly tehdy pouhými nástroji, nikoli hybnou silou protestů. Namísto toho, aby sociální sítě po ukončení protestů pomohly k hledání konsensu, staly se naopak prostředím, ve kterém se střetává propaganda, dezinformace a fámy.
 
Server americké televizní stanice CNN upozorňuje na to, že se americké námořnictvo potýká s technickými problémy jeho nejnovějších válečných lodí. Problémy plavidel, z nichž každé stálo 360 milionů dolarů, začaly v prosinci, když se bitevní loď USS Milwaukee porouchala v Atlantském oceánu. Jen měsíc po tomto incidentu skončila v docích v Singapuru její sesterská loď USS Forth Worth. Obě plavidla měla potíže s pohonnými jednotkami nebo souvisejícími systémy. CNN uvádí, že nová plavidla nemají podporu amerického ministerstva obrany, které už oznámilo škrty v příslušném programu.

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahr. tisk: Rusko popřelo plány na novou leteckou základnu v Sýrii; íránský prezident v Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

  2. Sněhová bouře v USA si už vyžádala 19 mrtvých

    Společnost ·

    Nejméně 19 lidí zahynulo v souvislosti s mohutnou sněhovou bouří, která ochromila velkou část východního pobřeží USA. Bouře zasáhla zhruba 85 milionů lidí, stav nouze …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.