Zahr. tisk: Rusko přehodnotí své vztahy s Tureckem; k úternímu atentátu v Tunisu se přihlásil IS

Světová média píší 26. listopadu o tom, že Rusko přehodnotí své vztahy s Tureckem kvůli úternímu leteckému incidentu. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bylo sestřelení bojového letadla Tureckem naplánovanou provokací na kterou bude země reagovat. Zahraniční média si také všímají toho, že k úternímu atentátu na autobus tuniské prezidentské stráže se přihlásil Islámský stát (IS). Jedná se už o třetí útok tohoto hnutí v tomto roce v Tunisu.

Bojovníci Islámského státu využívali zajatce na práce při výstavbě sítě tajných chodeb pod iráckým městem Sindžár. Několik set metrů dlouhé tunely jsou podle britského deníku The Times součástí obrany proti leteckému bombardování koalice vedené Spojenými státy a proti útokům kurdských vojáků podporovaných západními mocnostmi. Tunely měly útočníky vlákat do podzemní bitvy, v níž technická převaha nehraje tak významnou úlohu. V chodbách podle deníku The Times dokonce nechybí ani zdravotnické zařízení.

 

Rusko tvrdí, že úterní sestřelení ruského bojového letadla Tureckem bylo naplánovanou provokací, píše britský deník The Telegraph. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Rusko v reakci na incident přehodnotí své vztahy s Tureckem. O válce proti Turecku Rusko sice neuvažuje, ale na situaci bude podle Lavrova určitě reagovat. V Sýrii už Rusové rozmístili další zbraně. Po sestřelení bombardéru zemřel jeden z ruských pilotů. Druhý, který přežil, tvrdí, že letadlo bylo sestřeleno bez předchozího varování.

 

K úternímu atentátu na autobus tuniské prezidentské stráže se přihlásil Islámský stát, informuje francouzský deník Le Figaro. Od začátku roku tak jde už o třetí útok Islámského státu v Tunisu. Sebevražedný atentátník se tentokrát odpálil přímo v autobuse a způsobil smrt nejméně 12 lidí. Islámský stát dokonce zveřejnil fotografii muže tuniské národnosti v bílém oblečení s pásem opatřeným výbušninami. Tuniský prezident v reakci na útok včera v zemi vyhlásil třicetidenní výjimečný stav.

 

Britský premiér David Cameron řekl, že by Velká Británie měla rozšířit své vojenské angažmá v boji proti Islámskému státu v Sýrii. Podle Camerona je ohrožení zájmů Velké Británie a jejích obyvatel tak vážné, že je třeba na něj reagovat. Své zdůvodnění o rozsahu třiceti šesti stran dnes přednesl v poslanecké sněmovně, píše britský deník The Guardian.

 

Španělsko plánuje převzít velení mise OSN v Libanonu. Návrh však zatím nebyl předložen oficiálně a musí být ještě ratifikován španělskou vládou, která vzejde z voleb 20. prosince. Podle španělského deníku El País španělská armáda možná v budoucnosti částečně nahradí francouzské ozbrojené síly v Libanonu. Francie pak využije uvolněné vojáky k boji proti Islámskému státu nebo proti terorismu na území Francie.

 

Z ankety francouzské agentury OpinionWay vyplynulo, že francouzští učitelé a rodiče považují výuku cizích jazyků za neúčinnou. Problémy s angličtinou však mají kromě Francouzů i frankofonní Kanaďané, míní deník Le Figaro. Výuka cizích jazyků je ve Francii obvykle podceňována ve prospěch přirozeného učení, které ale nedostačuje. Severoameričtí vědci totiž zjistili, že aby žák dosáhl funkčního bilingvismu, tedy aby byl schopen rozhovoru v jiném než mateřském jazyce, je třeba 1 200 hodin výuky. Ve Francii se však cizím jazykům věnuje pouze 500 hodin na střední škole.

 

Vědci pravděpodobně našli řešení pro stovky tisíc lidí trpících diabetem 1. typu. Nedávná studie, o které informuje deník The Times, totiž prokázala, že nová léčba cukrovky je bezpečná. Diabetes je většinou diagnostikován v období dospívání a rané dospělosti, pacienti si pak musí doživotně regulovat hladinu cukru v krvi. Kalifornští vědci nicméně vynalezli metodu kultivace imunitních buněk, které v lidském těle chrání produkci hormonu inzulínu snižujícího hladinu cukru v krvi. Tyto buňky jsou do těla pacienta vpraveny pomocí infúze.

Zahr. tisk: Rusko přehodnotí své vztahy s Tureckem; k úternímu atentátu v Tunisu se přihlásil IS Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.