Zahr. tisk: Rusko nesouhlasí s vyšetřováním chemických útoků v Sýrii; V4 odmítá plán s uprchlíky

Světová média píší dne 11. září o tom, že Rusko nesouhlasí s tím, aby OSN zahájila vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN v srpnu schválila usnesení o společném vyšetřování s Organizací pro zákaz chemických zbraní. Média se dále zmiňují o pátečním setkání ministrů zahraničí zemí Visegrádské čtyřky (V4) v Praze. Ministři V4 tam se svými kolegy z Německa a Lucemburska projednávali nesouhlas s povinným plánem na přesídlení uprchlíků. 

Ministři zahraničí zemí Visegrádské čtyřky se setkali v pátek v Praze se svými kolegy z Německa a Lucemburska, aby vyjádřili nesouhlas s povinným plánem přesídlení uprchlíků navrhovaným Evropskou unií. Jak dále píše deník USA Today, maďarský premiér Viktor Orbán přesídlení odmítá podpořit s tím, že většina běženců míří do Německa nebo do Švédska. Slovensko se chystá přijmout 200 lidí, ale pouze křesťanů. Prezident České republiky Miloš Zeman uvedl, že jeho země přijme 1 500 lidí, ale zároveň upozornil, že žadatelé o azyl s sebou mohou přinést terorismus a infekční nemoci.

 

Jeden mrtvý civilista a tři zranění policisté jsou důsledkem dnešního atentátu v centru tureckého města Diyarbakır. Za útok jsou podle listu Le Figaro zřejmě odpovědní rebelové z Kurdské strany pracujících. Skupina ozbrojených mužů v brzkých ranních hodinách zahájila střelbu na terase restaurace, kde snídali uniformovaní policisté. Kurdští rebelové podle listu Le Figaro od roku 1984 způsobili smrt již 40 000 lidí.

 

Bombové nálety v Jemenu trvají už půl roku. Cílem koalice vedené Saúdskou Arábií je vyhnat z hlavního města San'á příslušníky kmene Hútíů, kteří ho dobyli loni za pomoci armády svrženého prezidenta Alího Abdulláha Saleha a Íránu. Podle zpravodaje BBC se jedná o vážnou humanitární krizi. Saúdská Arábie totiž reagovala mimo jiné také blokádou na severu země a kontroluje pozemní, mořské i vzdušné cesty.

 

Rusko nesouhlasí s tím, že OSN zahájí vyšetřování chemických útoků v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN v srpnu jednomyslně přijala usnesení o společném vyšetřování s Organizací pro zákaz chemických zbraní. Podle diplomatů chtělo Rusko zejména záruku, že bude respektováno jeho spojenectví se Syrskou vládou a financování mise. Podle listu The Guardian nicméně generální tajemník OSN Pan Ki-mun dosud neoznámil, kdy vyšetřování začne. Vyzval však všechny zúčastněné strany ke spolupráci.

 

CNN informuje o tom, že íránský ajatolláh Ali Chameneí ve svém projevu tento týden v Teheránu prohlásil, že Izrael za 25 let už nebude existovat. Chameneí to řekl v souvislosti s uzavřením dohody o íránském jaderném programu, ve které mimo jiné souhlasil se snížením zásob uranu a omezením obohacování uranu výměnou za odvolání sankcí západních zemí proti Íránu.

 

Severní Irsko čelí jedné z nejzávažnějších politických krizí od uzavření mírových dohod. Britský premiér David Cameron vyjádřil své znepokojení nad rezignací předsedy vlády Severního Irska Petera Robinsona. Podle listu Le Monde se tak stalo v důsledku vládní krize, kterou způsobila diskuse nad tím, zda byla Irská republikánská armáda IRA skutečně rozpuštěna. Toto zásadní opatření v roce 1998 ukončilo třicet let trvající násilnosti mezi protestantskými unionisty a republikánskými katolíky, kteří usilují o připojení Severního Irska k Irské republice.

 

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel ve čtvrtek kritizoval plán Evropské unie na řešení uprchlické krize. Podle Gabriela je plán na rozdělení 160 000 žadatelů o azyl mezi 28 národů příliš skromný. USA Today píše, že Německo, které zvýšilo počet přijímaných běženců, naléhavě žádá své sousedy, aby podobný krok učinili také. Jen do Maďarska totiž letos přišlo čtyřikrát více uprchlíků než loni a s problémy se potýká i Řecko.

Zahr. tisk: Rusko nesouhlasí s vyšetřováním chemických útoků v Sýrii; V4 odmítá plán s uprchlíky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.