Zahr. tisk: Rusko chce povolení o přeletu průzkumného letadla nad USA; Čína zavře na tisíc dolů

Zahraniční média píší o tom, že Rusko usiluje o povolení k přeletu průzkumného letadla s kamerami nad územím Spojených států. Američané se však obávají sběru informací. Obě země jsou členy Smlouvy o otevřeném nebi, která umožňuje přelety neozbrojených průzkumných letadel přes území všech členských států. Světová média si dále všímají, že Čína letos uzavře více než tisíc uhelných dolů. Jeho spalování je hlavní příčinou zhoršené kvality ovzduší, která vede k úmrtí 366 tisíc čínských obyvatel ročně.

Podle britského deníku The Times britský premiér ztrácí podporu téměř poloviny konzervativních poslanců britského parlamentu, kteří budou hlasovat pro takzvaný brexit, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Jedním z odpůrců členství Spojeného království v osmadvacítce je i John Hayes, který nynějšímu premiérovi Davidu Cameronovi v roce 2005 pomohl dostat se do čela Konzervativní strany, a stejně bude hlasovat i dalších 150 konzervativců ze 330. Přitom ještě vloni v září se zdálo, že David Cameron podporu pro členství v osmadvacítce získá.

 

Francouzský prezident François Hollande a australský premiér Malcolm Turnbull vydali společné prohlášení, ve kterém naléhavě žádají nastolení příměří v Sýrii, aby se zabránilo humanitární krizi, píše francouzský deník Le Figaro. Oba představitelé také vyjádřili svou solidaritu rodinám obětí nedávného cyklonu Winston na Fidži, který způsobil nejméně 21 obětí, a slíbili, že postiženým oblastem poskytnou veškerou nezbytnou pomoc, včetně lékařské podpory.

 

Ke včerejším sebevražedným útokům na předměstí Damašku a Homsu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Při útocích zemřelo nejméně 122 lidí a další stovky lidí jsou ranění. Podle informací CNN ve čtvrtích obývaných většinou příslušníky šíitské větve islámu útočili tři nebo čtyři sebevražední útočníci. Bomby byly umístěny i v autech. Mezi oběťmi je hodně dětí, protože atentáty byly zorganizovány v době, kdy se navracejí ze školy domů.

 

Rusko usiluje o získání povolení k přeletu průzkumného letadla s digitálními kamerami nad územím Spojených států, píše americký server International Business Times. Rusko a Spojené státy jsou členy Smlouvy o otevřeném nebi, která je platná od roku 1992 a umožňuje přelet neozbrojených průzkumných letadel přes celé území všech 34 členských států, a tak lze monitorovat vojenské aktivity zemí. Americké vojenské zpravodajské služby však varovaly, že by záměrem Ruska mohl být sběr informací o Spojených státech a Rusko by v budoucnosti mohlo tuto dohodu porušit.

 

V Bruselu byla dnes obnovena vyjednávání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi Evropou a Spojenými státy. Podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI se očekává významný pokrok ve vyjednáváních, týkajících se zejména vzájemného přístupu podniků na trh, společných pravidel pro obchod a spolupráce jednotlivých odvětví. Jedním z hlavním bodů diskuzí budou i mechanismy ochrany investic.

 

Ve snaze omezit nadprodukci energie letos Čína zavře více než 1000 uhelných dolů, všímá si francouzský deník Le Monde. Energie vzniklá spalováním uhlí je zároveň hlavní příčinou zhoršené kvality ovzduší a podle expertů na životní prostředí je příčinou úmrtí 366 tisíc čínských obyvatel ročně. Letos se očekává, že se podíl fosilní energie na celkové spotřebě energie sníží o dvě procenta na 62,6 procent.

 

Slovenský deník Pravda informuje o dnešním prudkém poklesu kurzu britské libry na devizovém trhu, který deník dává do souvislosti s obavami, že Velká Británie vystoupí z Evropské unie. Vlivný londýnský starosta Boris Johnson totiž uvedl, že takzvaný Brexit podpoří, protože unie podle něj ohrožuje britskou suverenitu a může se vymknout demokratické kontrole. Johnson, který je považovaný za možného budoucího lídra britských konzervativců, se tak postavil proti současnému vůdci strany a premiérovi Davidu Cameronovi. Kurzy ostatních měn jsou převážně stabilní.

Zahr. tisk: Rusko chce povolení o přeletu průzkumného letadla nad USA; Čína zavře na tisíc dolů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.