Zahr. tisk: Ruský soud shledal Savčenkovou vinnou; turecký cestovní ruch utrpí velké ztráty

Zahraniční média píší o tom, že ukrajinská vojenská pilotka Nadia Savčenková byla ruským soudem odsouzena za vraždu ruských novinářů. O výši trestu soud rozhodne v nejbližších dnech. Západní země i Ukrajina soud považují za politicky motivovaný. Světová média dále odhadují, že turecký cestovní ruch letos ztratí kvůli terorismu 12 miliard dolarů. Do země přijede až o polovinu méně turistů z Evropy. 

Britský deník The Guardian varuje, že vystoupení z Evropské unie by mohlo Velkou Británii do roku 2020 stát téměř 100 miliard liber a necelý milión pracovních míst. Analýzu provedla společnost PriceWaterhouseCoopers. Z dlouhodobé ztráty činící 5 % HDP by se pak britská ekonomika nemusela nikdy zotavit. Míra nezaměstnanosti, která je ve Spojeném království nyní s pěti procenty nejnižší z členských zemí osmadvacítky, by mohla vzrůst o dvě až tři procenta.

 

Ukrajinská vojenská pilotka Nadia Savčenková byla ruským soudem odsouzena za vraždu ruských novinářů během ukrajinské války v roce 2014, píše britský deník The Daily Telegraph. Západní země i Ukrajina soud považují za politicky motivovaný. O výši trestu soud rozhodne v nejbližších dnech. Prokurátor požaduje trest 23 let vězení. Savčenková nicméně vinu popírá s tím, že hodinu před smrtí novinářů byla zajata separatisty a proti své vůli převezena do Ruska.

 

KLDR dnes odpálila další rakety do vod při východním pobřeží Korejského poloostrova, uvedl slovenský deník Pravda. Podle jihokorejské armády šlo o několik střel krátkého doletu, které po 200 km spadly do moře. Incident následoval poté, co Severní Korea opakovaně odsoudila pokračující jihokorejsko-americké vojenské cvičení, které považuje za nácvik invaze. Pchjongjang minulý týden odpálil balistickou raketu středního doletu a za tento čin byl obviněn Radou bezpečnosti OSN z porušení jejích rezolucí.

 

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders včera uvedl, že dopadený terorista Salah Abdeslam byl připraven spáchat další teroristický čin. Při pátečním zatčení v bruselské čtvrti Molenbeck nejhledanějšího muže a strůjce listopadových pařížských teroristických útoků, při nichž zahynulo 130 lidí, totiž policie nalezla spoustu těžkých zbraní. Šestadvacetiletý Abdeslam stihl kolem sebe vytvořit i síť spolupracovníků, nyní se však nachází ve věznici s vysokou ostrahou v Bruggách, zmiňuje francouzský deník Le Monde.

 

Turecko čelí jedné z největších vln terorismu ve své historii, cituje francouzský deník Le Figaro slova prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který  slíbil, že proti kurdským rebelům a organizaci Islámský stát zakročí. Turecký prezident ve veřejném projevu v Istanbulu dále obvinil země Evropské unie z pokrytectví v boji proti Kurdské straně pracujících s tím, že nelze hovořit o upřímnosti, když si teroristická organizace může postavit stan v Bruselu před budovou Evropské rady. Kurdští rebelové se přihlásili ke dvěma nedávným teroristickým útokům v Ankaře.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News píše, že turecký cestovní ruch očekává v roce 2016 ztrátu 12 miliard dolarů. Tento pokles příjmů je způsoben nedávnými teroristickými útoky v Turecku a prudkým poklesem počtu zejména ruských, ale i německých turistů. Turecko letos očekává o polovinu méně turistů z Evropy. Zasažena bude pravděpodobně i oblast zemědělství a dojde také ke zvýšení nezaměstnanosti. Jistou naději představuje veletrh EXPO, který v Turecku začne 22. dubna.

 

Dohoda Evropské unie s Tureckem z 18. března o zpětném zasílání migrantů do Turecka vstoupila v platnost, avšak podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI běženci se i přesto vydávají na nebezpečnou cestu do Řecka. Německá kancléřka Angela Merkelová totiž řekla, že navracení migrantů začne 4. dubna. V neděli odpoledne pouze na ostrov Lesbos přijelo 800 lidí. Při přeplouvání Egejského moře zemřeli 4 běženci, mezi nimi i dvě děti.

Zahr. tisk: Ruský soud shledal Savčenkovou vinnou; turecký cestovní ruch utrpí velké ztráty Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.