Zahr. tisk: Ruské síly se mohou přesunout zpět do Sýrie během hodin; IS se dopouští genocidy

Ruský prezident Vladimir Putin podle zahraničních médií uvedl, že je schopen své ozbrojené síly přesunout zpátky do Sýrie v řádu několika hodin, pokud to bude nutné. Světová média si také všímají prohlášení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho. Podle něj teroristická organizace Islámský stát (IS) páchá genocidu na jezídech, křesťanech a šíitských muslimech.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je Rusko schopné své ozbrojené síly přesunout zpátky do Sýrie v řádu několika hodin, pokud to bude nutné, všímá si ruský deník The Moscow Times. Putin si od podpory syrské armády slibuje úspěch v boji proti terorismu v blízké budoucnosti. Ruský prezident také vyjádřil naději na záchranu kulturně historické perly města Palmýra, které je nyní pod kontrolou Islámského státu. Odsun ruských vojsk ze Sýrie je pouze částečný.

 

Pokud Evropská unie uzavře dohodu s Tureckem ohledně navracení běženců, řecké úřady budou muset vyřešit legislativní a technické záležitosti, míní řecký deník Kathimerini. Žádosti o azyl budou muset být řešeny v řádu dnů a nikoli měsíců, jak je tomu nyní. Řecko bude muset také přesunout všechny běžence z ostrovů do uprchlických táborů na pevnině. Bude třeba také vytvořit systém a registrace a zpracování žádostí o azyl.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Evropskou unii, aby hledala své vlastní řešení uprchlické krize, než požádá o pomoc Turecko, kde se v současnosti nachází 3 miliony migrantů. Francouzský deník Le Figaro dále píše, že Erdogana rozladila kritika Evropské unie dodržování lidských práv a některé členské státy osmadvacítky obvinil z podpory teroristických organizací. Někteří evropští lídři naopak poukázali na oběti z řad tureckých civilistů v boji proti kurdským separatistům v Turecku.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že teroristická organizace Islámský stát páchá genocidu na jezídech, křesťanech a šíitských muslimech. Podle zpravodajského serveru BBC nicméně Kerry neuvedl, zda toto prohlášení povede ke změně americké politiky na Blízkém východě. John Kerry vyzval k mezinárodnímu nezávislému vyšetření a potrestání viníků.

 

Španělský deník El País komentuje zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Kubou, jehož symbolem se stal americký prezident Barack Obama a díky kterému je nyní ostrov předmětem nebývalého zájmu turistů. Obohacen byl i kubánský kulturní život. Barack Obama se stal prvním americkým prezidentem po 78 letech, který vykonal státní návštěvu Kuby, která také hostí americko-kubánské sportovní zápasy, natáčí se zde filmy a budou koncertovat mimo jiné Rolling Stones. Od obnovení kubánsko-amerických vztahů v prosinci 2014 Kuba přitahuje pozornost celebrit i politiků.

 

Posílí Čína sankce proti Severní Koreji? ptá se magazín Newsweek. Od sankcí Organizace spojených národů proti Severní Koreji za testování jaderných raket už uplynuly dva týdny, avšak čínské firmy zatím žádné instrukce ohledně obchodování se Severní Koreou nedostaly. Čína je hlavním obchodním partnerem a spojencem Severní Koreje, a proto je její podpora při prosazování sankcí klíčová. Peking se však obává, že dodržení sankcí by porušilo stabilitu na poloostrově a způsobilo útěk milionů korejských uprchlíků přes hranice.

 

Japonští archeologové našli pravděpodobně v Egyptě v Tutanchamonově hrobce v luxorském Údolí králů další dvě skryté místnosti. Objev jim umožnilo skenování stěn faraonovy hrobky pomocí speciálního radaru. Zda hrobka skutečně skrývá místo posledního odpočinku královny Nefertiti, manželky faraona Achnatona, se však veřejnost dozví až po prozkoumání pomocí sofistikovanějších zařízení, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI.

Zahr. tisk: Ruské síly se mohou přesunout zpět do Sýrie během hodin; IS se dopouští genocidy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.