Zahr. tisk: Ruské nálety v Sýrii zasáhly i civilisty; Bulharsko žádá o ochranu vzdušného prostoru

Světová média dne 1. října informují o tom, že ruské ministerstvo obrany oznámilo dvacet náletů, při kterých zasáhlo v Sýrii osm cílů Islámského státu. Při útocích však mělo podle zahraničních médií zahynout také nejméně třicet civilistů. Média se dále zmiňují o požadavku Bulharska, které chce, aby Severoatlantická aliance chránila jeho vzdušný prostor. 

Rusko zahájilo nálety na území Sýrie. Jde o největší vojenskou intervenci Ruska na Blízkém východě za několik desetiletí. Ruští představitelé oznámili, že včera zasáhli pozice Islámského státu. Tvrzení Ruska ale rozporují Spojené státy i místní povstalecké jednotky. Jak upozorňuje agentura Reuters, při nekooordinovaných náletech USA a Ruska na syrské pozice navíc hrozí kolize letadel obou zemí. Ruské ministerstvo obrany oznámilo dvacet letů, při kterých zasáhlo osm cílů Islámského státu, místní obyvatelé si ovšem stěžovali, že vysoko letící stíhací letadla nejsou slyšet, a civilisté tak nemají čas se schovat. Podle některých zdrojů si ruská ofenziva v Sýrii vyžádala už třicet obětí z řad civilistů. Podle listu The Times zasáhli Rusové především pozice povstalců bojujících proti prezidentu Bašáru Asadovi, kterého Rusko podporuje.

 

Bulharská vláda chce požádat Severoatlantickou alianci o ochranu vzdušného prostoru. Mělo by jít o podobný způsob, jakým NATO chrání vzdušný prostor pobaltských zemí. Vojenský letecký park nejchudšího státu aliance je značně zastaralý a do konce příštího roku může mít v provozu jen dva bojové letouny. Bulharsko podle deníku Pravda podepsalo v srpnu dohodu o modernizaci vojenského letectva s Polskem, ruská společnost RSK-MIG, která je držitelem potřebné licence, ovšem dohodu nepodpořila. Bulharsko, které je členem NATO od roku 2004, vydává na obranu 1,18 procenta státního rozpočtu, což mu neumožňuje současný letecký park armády obnovit. Kromě pobaltských zemí NATO v současnosti pomáhá hlídat i vzdušný prostor Rumunska.

 

Palestinský předák Mahmúd Abbás prohlásil, že Palestinci už nebudou dodržovat mírové dohody z Osla, protože izraelská strana je sama porušuje. Na půdě OSN v New Yorku zároveň Abbás obvinil Izraelce z toho, že systematicky útočí na mešitu Al Aksá v Jeruzalémě a nedodržují povinnosti a závazky okupující síly. Abbásovi stoupenci v areálu OSN také poprvé vztyčili palestinský prapor. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Abbásův projev odsoudil jako zrádný postoj těch, kteří narušují rovnováhu sil na Blízkém východě, dodává webový portál německého rádia Deutsche Welle.

 

Ve Velké Británii byl na jedenáct let ve vězení odsouzen irácký Kurd, který působil jako pašerák lidí. Dvaatřicetiletý Fahmi Hakim, který se do Velké Británie dostal jako ilegální uprchlík na korbě nákladního auta po svržení režimu Saddáma Husajna, dostával v rámci organizovaného gangu do země Afghánce, Indy i své kurdské krajany. Podle londýnského deníku The Times v následujícím týdnu stane před soudem i dalších devět členů jeho organizované skupiny.

 

Afghánské ministerstvo vnitra oznámilo, že armáda za podpory amerického letectva vytlačila bojovníky Tálibánu ze severoafghánského města Kunduz. Podle agentury Reuters se v úterý a ve středu odehrály nejtěžší boje o mezinárodní letiště ležící několik kilometrů od Kunduzu. Původní plán operací proti Tálibánu počítal i s podporou ze strany německých a britských poradců, portál Deutsche Welle však uvádí, že v bojové zkoušce obstály pozemní afghánské jednotky samy.

 

Republikánský uchazeč o kandidaturu na post prezidenta Spojených států Donald Trump odmítá názory svého protivníka Jeba Bushe a varuje před přijímáním syrských uprchlíků do země. Podle Trumpa by navrhovaných dvě stě tisíc imigrantů mohlo v USA představovat pátou kolonu, protože se může jednat o bojovníky teroristického islamistického hnutí Islámský stát. Trump podle britského deníku The Guardian argumentuje tím, že syrští běženci jsou většinou silní mladí muži.

 

Na střední škole v americké Jižní Dakotě vtrhl včera dopoledne do ředitelny ozbrojený šestnáctiletý student, který postřelil ředitele do ruky.V následné potyčce střelce zneškodnil ředitelův asistent, který za pomoci tělocvikáře útočníka zadržel až do příjezdu policie. Podle amerického deníku USA Today nebyl při incidentu zraněn žádný ze studentů.

 

Světová zdravotnická organizace ve své demografické analýze o stárnutí populace upozorňuje, že počet lidí ve věku nad šedesát let překročí do roku 2050 dvě miliardy. Počet seniorů se tak téměř zdvojnásobí z 12 na 22 procent populace. Už v roce 2020 bude šedesátníků více než pětiletých dětí. Osmdesát procent starých lidí přitom bude žít v zemích s nízkou až střední úrovní příjmů, dodává německý internetový portál Deutsche Welle. V současné době se odhaduje, že lidí starších osmdesáti let na světě žije 125 milionů. V roce 2050 jich podle odhadů bude stejný počet žít jen v Číně.

 

Ruské nízkonákladové aerolinky Pobeda zahájí koncem listopadu mezinárodní lety do sedmi evropských destinací. Lety do Verony, Drážďan, Bratislavy nebo Salcburku začne Pobeda prodávat už tento měsíc. Ty nejlevnější mají vyjít na 49 eur. Anonymní zdroj sesterské letecké společnosti Aeroflot agentuře TASS potvrdil, že nízkonákladová Pobeda získala licenci od komise ministerstva dopravy, doplňuje ruský deník The Moscow Times.

 

 

Zahr. tisk: Ruské nálety v Sýrii zasáhly i civilisty; Bulharsko žádá o ochranu vzdušného prostoru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.