Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít při svých náletech stovky civilistů a snaží se zametat stopy i po svém spojenci syrském prezidentovi Bašáru Asadovi. Média dále píší o zabránění teroristického útoku proti vojenským a policejním cílům ve Francii. 

V kurdských městech Turecka se stupňuje násilí, se kterým vojenské jednotky bojují proti kurdským ozbrojencům. Ve městě Cizre na jihovýchodě Turecka nasadila armáda do boje i tanky a podle humanitárních organizací a kurdských politiků padly v regionu za uplynulé týdny desítky civilistů. Vláda kvůli pronásledování militantů z Kurdské strany pracujících vyhlásila v regionu při iráckých a syrských hranicích také nepřetržitý zákaz vycházení, upozorňuje německý zpravodajský portál Deutsche Welle. Kdo ho nedodržuje, riskuje zásah vodním dělem nebo i střelnou zbraní, jak si stěžuje starosta dalšího města Diyarbakiru.

 

Ruska armáda se snaží zakrýt válečné zločiny v Sýrii, tvrdí britská organizace Amnesty International. Podle londýnského deníku The Times zabili Rusové při svých náletech na syrské území stovky civilistů a snaží se také zamést stopy po válečných zločinech svého spojence Bašára Asada. Zpráva ochránců lidských práv se soustředí na záříjové a říjnové útoky proti mešitám, nemocnicím, školám a dalším nevojenským cílům. Zakládá se na rozhovorech s místními obyvateli postiženými občanskou válkou.

 

Polská konzervativní vláda schválila zákon, který podle předních soudců v zemi může ohrozit kontrolní vazby nad vládní politikou. Strana Zákon a spravedlnost expremiéra Jaroslava Kaczynského neuznává některé ústavní soudce jmenované minulou vládou. S většinou v obou komorách parlamentu prosadila nyní reformu Ústavního soudu, podle které tento soud potřebuje pro svá rozhodnutí dvoutřetinovou většinu a přítomno při zasedání musí být nejméně třináct ústavních soudců. Podle Deutsche Welle prožívá Polsko od říjnových voleb politickou a ústavní krizi.

 

Francouzská policie zabránila dalšímu teroristickému útoku proti vojenským a policejním cílům ve středofrancouzském městě Orleáns. Podle francouzského ministerstva vnitra tu policisté zadrželi dva Francouze ve věku dvaceti a dvaceti čtyř let, kteří byli v kontaktu s teroristou v Sýrii. Podle agentury Reuters chystali útok proti shromáždění příslušníků policie a armády. Francouzské úřady už tento rok zlikvidovaly deset podobných útoků ve stadiu přípravy, referuje i slovenský deník Sme.

 

Ruská dolní sněmovna rozšířila pravomoci agentů Federální bezpečnostní služby FSB, kteří mohou v případě teroristického útoku používat střelné zbraně proti davu, ženám i dětem. Pokud návrh zákona schválí i horní komora parlamentu a prezident, budou moci agenti tajné policie v případech masových nepokojů a teroristických útoků vstupovat na soukromé pozemky bez zvláštního povolení, píše rusky deník The Moscow Times.

 

Německá automobilka Volkswagen se po skandálu se zmanipulovanými výsledky emisí rozhodla, že nebude v příští reklamní kampani nazývat svoje výrobky jako Das Auto. Tenhle název by prý mohl znít příliš domýšlivě a podle slovenského deníku Pravda naznačovat, že firma považuje svoje vozy za jedinou správnou definici moderního vozu.

 

Autor románu Zmrtvýchvstání, podle kterého se v Hollywoodu točí celovečerní snímek s Leonardem Di Capriem si podle deníku The Washington Post neužívá žádnou literární slávu. Spisovatel Michael Punke totiž pracuje jako americký delegát ve Světové obchodní organizaci a ze své funkce má zakázáno o knize veřejně mluvit nebo ji propagovat.

 

Nejvyšší soud v Německu rozhodl, že lidé můžou po rozchodu po bývalých partnerech požadovat vymazání intimních snímků. Soudci potvrdili říjnový verdikt okresního soudu v Koblenzi, který místnímu profesionálnímu fotografovi nařídil zlikvidovat snímky bývalé družky, přestože se nechala fotit nahá dobrovolně a fotograf snímky nikde nevystavoval, upozorňuje portál Deutsche Welle.

Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

    Tech ·

    Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.