Zahr.tisk: Reforma členství Británie v EU je možná; V Sýrii může vzniknout nová teroristická skupina

Světová média se dnes 10. listopadu věnují požadavkům britského premiéra Davida Camerona o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Podle něj bude reforma členství Velké Británie v EU složitým, avšak nikoli nemožným úkolem. Zahraniční zpravodajství také informuje o tom, že turecký premiér Ahmet Davutoglu předpokládá vznik nové teroristické skupiny v regionu Sýrie a Iráku.

Britský premiér David Cameron řekl, že reforma členství Velké Británie v Evropské unii bude složitým, avšak nikoli nemožným úkolem. Cameron se podle zpravodajského serveru BBC před referendem o setrvání Velké Británie v Evropské unii připravuje na vyjednávání o výhodnějších podmínkách členství Velké Británie v osmadvacítce. Požadavky vůči Evropské unii britský premiér shrnul v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

 

V rámci vyjednávání o setrvání Velké Británie v Evropské unii dnes britský premiér David Cameron předloží požadavek na to, aby migranti nemohli v Evropské unii žádat po dobu prvních čtyř let o sociální dávky. Podle deníku The Times totiž téměř polovina lidí, kteří přijdou do Evropské unie, žádá o finanční podporu. Řada migrantů se podle Davida Camerona spoléhá na britský sociální systém.

 

Turecký premiér Ahmet Davutoglu v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN uvedl, že dokud bude v Sýrii a Iráku přetrvávat „vakuum síly“, může se v regionu objevit nová teroristická skupina. Podle tureckého premiéra by k tomu došlo i v případě, že by spojenci podnikli pozemní operaci proti Islámskému státu. Turecký premiér dále zdůraznil, že pro boj s Islámským státem je nutná společná strategie, jejíž součástí by byla pozemní operace i nálety.

 

Francouzský deník Le Monde poukazuje na skutečnost, že Evropská unie kritizuje Turecko za negativní trend v oblasti svobody projevu. Informace byla zveřejněna ve výroční zprávě Evropské unie o postupu Turecka na cestě k členství v Evropské unii. Zpráva upozorňuje na negativní trend v dodržování zásad právního státu a základních lidských práv v Turecku. Evropská komise prohlášení vydala v době, kdy Evropská unie vede jednání s Tureckem o řešení migrační krize.

 

Polovina Katalánska se chce oddělit od Španělska, píše španělský deník El País. Katalánský parlament totiž včera schválil rezoluci, která naznačuje začátek cesty Katalánska k nezávislosti. Parlament vyzval k ignorování španělských institucí a regionální katalánskou vládu požádal, aby se řídila pouze zákony přijatými nezávislým katalánským zákonodárným sborem. Hlasování parlamentu podle deníku El País odráží rozpor katalánské společnosti mezi zastánci a odpůrci nezávislosti.

 

Ve věku 78 let v noci na dnešek zemřel francouzský filosof André Glucksmann, píše francouzský deník Le Monde. Glucksmann spojoval dvě intelektuální generace: generaci Jeana-Paula Sartra, Raymonda Arona a Michela Foucaulta s generací takzvaných „nových filosofů“, kteří se vyhranili v 70. letech 20. století proti marxismu. André Glucksman vystupoval proti komunistickým režimům ve východní Evropě a byl mimo jiné osobním přítelem bývalého českého prezidenta Václava Havla.

 

Znečištění vzduchu v Číně dosahuje rekordních hodnot. V některých částech země byly naměřeny 56 krát vyšší koncentrace škodlivých částic než hodnoty, které jsou Světovou zdravotnickou organizací považovány za bezpečné. Obyvatelé severovýchodní Číny si nasazovali plynové masky a zůstávali doma. Po začátku zimy a zahájení vytápění domů uhlím v Číně stouplo množství částic, které způsobují rakovinu a srdeční onemocnění, varuje britský deník The Guardian.

 

Slováci mají větší kupní sílu než Češi, píše slovenský deník Pravda. Studie společnosti GfK ukázala, že v Evropě vzrostla kupní síla o čtyři procenta. Průměrná kupní síla na obyvatele ve všech 42 zkoumaných zemích přesahuje 13 600 eur. Slovensko skončilo na 25. místě s kupní silou téměř 7 800 euro na hlavu. Česká republika skončila až za svým východním sousedem s kupní silou 7 313 eur na osobu. Žebříčku vévodí Lichtenštejnsko s kupní silou 64 900 eur na obyvatele.

Zahr.tisk: Reforma členství Británie v EU je možná; V Sýrii může vzniknout nová teroristická skupina Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.