Zahr. tisk: Raketové zkoušky KLDR simulovaly útok na Jižní Koreu; smrt dalšího policisty v USA

Světová média dne 20. července informují o tom, že podle Severní Koreji její včerejší raketové zkoušky simulovaly preventivní útok na jihokorejské přístavy a letiště. Zahraniční tisk dále píše o tom, že v americkém státě Kansas City byl zastřelen další policista.

Přestože nedaleko sjezdu v americkém Clevelandu někteří voliči protestovali proti jeho výrokům o rase, ekologii a rovnosti pohlaví, republikáni si oficiálně jmenovali miliardáře Donalda Trumpa svým kandidátem na prezidenta. Jak zdůrazňuje agentura Reuters, kontraverzní politik během třináctiměsíční kampaně vyhrál nad šestnácti dalšími protikandidáty. Už za 110 dnů budou Američané rozhodovat o svém příštím prezidentovi, upozorňuje německý webový portál Deutsche Welle. O sedm procent víc jich dává v průzkumech veřejného mínění přednost demokratce Hilary Clintonové.
 
Severní Korea oznámila, že její raketové zkoušky simulovaly preventivní útok na jihokorejské přístavy a letiště. Podle agentury Reuters tím zřejmě odkazuje na včerejší testy balistických raket, které nesly zkušební jaderné hlavice. Místní komunistický tisk otiskuje fotografii vůdce Kim Čong-una, který dohlíží na simulované exploze.
 
Další americký policista byl zastřelen v americkém Kansas City. Kapitán Robert Melton zemřel v nemocnici na následky zranění, poté co pronásledoval účastníky motoristické přestřelky ve státě Kansas. Jak upozorňuje americký deník USA Today, minulý týden byli zastřeleni tři policisté v Louisianě a dalších pět předtím v texaském Dallasu.
 
Francouzský parlament po tragickém útoku v Nice odhlasoval prodloužení mimořádných bezpečnostních opatření o dalšího půl roku. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, stav ohrožení dává větší pravomoci policistům, kteří mohou rychleji provádět domovní prohlídky a zadržovat lidi ve vazbě. Jen několik hodin předtím, než tuniský fanatik vjel na francouzské Riviéře nákladním autem do davu, chystal se francouzský prezident Francois Hollande, stav ohrožení zrušit.
 
Brusel Slovensku pozastavil čerpání z eurofondů. Zastavení plateb Evropské komise za investice v programovém období 2007-13 se týká pěti fondů v oborech informatiky, zdravotnictví, výzkumu a vývoje, přeshraniční spolupráce s Českou republikou a investic do Bratislavského kraje. Přesný důvod blokace a její objem mluvčí  místopředsedy vlády neuvedla s odkazem na řídící orgány programů, tedy úřad vlády a jednotlivá ministerstva, dodává deník SME. Do konce června vyčerpala Bratislava ve třech z dvanácti fondů 112,5 milionů eur, mezitím už se začaly čerpat finance pro další období do roku 2020.
 
Slováci nemají dostatečný zájem o dobře placená zaměstnání v oboru informačních technologií, píše deník Pravda. Přestože se s otevřením slovenské pobočky prestižní německé softwarové firmy SAP očekává během několika měsíců otevření pozic pro IT analytiky, konzultanty a programátory, poptávka po takových místech pokulhává. A to i přesto, že softwarové firmy nabízejí platy ve výši tisícovek euro. Znalci pracovního trhu uvádějí, že Slováci vyškolení v oboru dávají dosud přednost práci v Brně, Praze nebo Vídni, mnohým také schází požadovaná praxe, doplňuje slovenský deník.
 
Mezinárodní měnový fond snižuje očekávání španělského ekonomického růstu pro rok 2017 na 2,1 procenta hrubého domácího produktu. Pokud se prognóza naplní bude Madrid ještě složitěji snižovat schodek rozpočtu, ke kterému se Bruselu zavázal, poznamenává španělský deník El País.
 
Moskevská policie registruje výrazný nárůst v šíření nenávistných názorů na internetu. Meziročně vzrostl počet takových případů za první pololetí o 86 procent, uvádí ruská agentura Interfax. Moskevský deník The Moscow Times cituje ministra vnitra Anatolije Jakunina, podle kterého extrémistické incidenty všeobecně vzrostly o čtvrtinu. Rezort ale znepokojuje především nenávistné projevy na webu.
 
Američtí meteorologové oznámili, že letošní červen byl už čtrnáctý měsíc, kdy bez přestání přibývají teplotní rekordy naší planety. Červen 2016 byl o devět desetin stupně Celsia teplejší než průměr 20. století a nejteplejší červen od roku 1880, uvádí britský The Guardian.
 
 
Zdroj: ČTK
Zahr. tisk: Raketové zkoušky KLDR simulovaly útok na Jižní Koreu; smrt dalšího policisty v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.