Zahr. tisk: Putin podpořil kandidaturu Trumpa; ve Španělsku končí éra jednobarevných vlád

Světová média píší 21. prosince o tom, že ruský prezident Vladimir Putin a republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump k sobě chovají vzájemné sympatie. Putin podpořil Trumpovu kandidaturu, což americký miliardář označil za „velkou čest“. Zahraniční tisk si také všímá španělských parlamentních voleb. Vládnoucí Lidová strana nezískala většinový mandát a poprvé ve španělské historii tak nevznikne jednobarevná vláda.

Španělé v parlamentních volbách rozhodli o tom, že po téměř třech desetiletích skončí období střídání jednobarevných vlád lidovců a socialistů, píše deník El País. V následujících čtyřech letech tak bude mít Španělsko koaliční vládu. Zatím ale není jasné, které strany ji utvoří. Ve volbách sice zvítězila vládnoucí Lidová strana premiéra Mariana Rajoye, ale jejích 123 mandátů je daleko od zisku 183 křesel z voleb v roce 2011. Socialisté pak budou mít 90 poslanců, což je nejméně v jejich historii. Tradiční velké strany ztratily na úkor nových uskupení. Protestní hnutí Podemos získalo 69 poslaneckých mandátů, středová strana Cidudadanos obsadí 40 křesel z celkových 350.
 
Izraelský deník Haaretz informuje o tom, že na území severního Izraele dopadly tři rakety odpálené z Libanonu. Útok, za kterým podle Izraelců stojí Lidová fronta pro osvobození Palestiny, neměl žádné oběti. Podle deníku Haaretc šlo o symbolickou odpověď na zabití Samira Kuntara, jednoho z předních představitelů organizace Hizbaláh. Kuntar zemřel na předměstí syrského hlavního města Damašku při nedělním náletu izraelské armády.
 
Britský deník The Guardian si všímá vzájemných sympatií mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a republikánským kandidátem na amerického prezidenta Donaldem Trumpem. Putin minulý týden označil Trumpa za talentovanou osobnost a podpořil jeho kandidaturu. Trump tuto podporu označil za „velkou čest“ a řekl, že ruský prezident je respektovaný nejen ve vlastní zemi, ale také za jejími hranicemi. Americký miliardář dále na dotaz z publika odpověděl, že neexistují důkazy pro to, že se Kreml podílel na vraždách novinářů a dodal že „Spojené státy také hodně zabíjí.“
 
Výroků Donalda Trumpa si všímá také americký deník USA Today, který zaujalo nedělní Trumpovo prohlášení směrem ke kandidátce demokratů na prezidentský úřad Hillary Clintonové. Trump totiž o Clintonové řekl, že „lže jako šílená“. Reagoval tak na slova Clintonové o tom, že džihádisté používají Trumpovu protimuslimskou rétoriku v náborových videích.
 
Rusko má dnes zveřejnit výsledky analýzy údajů z černé skříňky bombardéru Su-24 sestřeleného 24. listopadu nad turecko-syrskou hranicí. Ruský deník The Moscow Times ovšem upozorňuje na to, že černá skříňka letadla byla nalezena značně poškozená. Nacházela se totiž v zadní části letadla zasažené tureckou raketou. Vedoucí vyšetřovací skupiny ruského ministerstva obrany Nikolaj Primak už dříve oznámil, že tři z celkem osmi mikročipů zaznamenávajících letové údaje byly zcela zničeny. Otevírání černé skříňky byli kromě Rusů přítomni také zástupci Číny a Indie. Rusko přizvalo experty z celkem 14 zemí, většina z nich se však odmítla zúčastnit, píše deník The Moscow Times.
 
Slovenský deník SME přináší rozhovor s bývalou hlavní dopravní inženýrkou Bratislavy Tatianou Kratochvílovou. Ta několik dní po svém konci ve funkci mimo jiné řekla, že Bratislava ani s okolními obcemi nemá na to, aby dokázala financovat výstavbu a provoz metra. Metro se totiž podle Kratochvílové buduje v aglomeracích nad jeden milion obyvatel. Bratislava ovšem potřebuje zavést pořádek v parkování. Obyvatelé města si totiž podle Kratochvílové neváží veřejného prostoru a parkují velmi často v místech, která nejsou určena motorovým vozidlům.
 
Portál Deutsche Welle píše o nápadu dvou podnikatelů, kteří se v Německu rozhodli pronajímat vánoční stromky. Argumentují tím, že tento způsob je šetrnější k životnímu prostředí. Zatímco loni si vánoční stromek v květináči pronajalo 400 domácností, letos se očekává nárůst poptávky až na 3 000 kusů. Přestože tři čtvrtiny pronajatých stromečků vánoční sezonu v květináči přežijí, ekologové nápad kritizují. Vadí jim jednak vysoká cena, která dosahuje 60 až 85 eur a také to, že se stromky vozí z Nizozemska, což přispívá ke vzniku emisí v dopravě. V Německu se loni podle odhadů prodalo celkem 23 až 25 milionů vánočních stromků.
Zahr. tisk: Putin podpořil kandidaturu Trumpa; ve Španělsku končí éra jednobarevných vlád Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.