Zahr. tisk: Počet cestujících na bruselském letišti se snížil o 30 %; Trump má šanci na vítězství

Světová média dne 11. května informují o tom, že po březnových teroristických útocích Islámského státu se v březnu snížil počet cestujících na bruselském letišti o téměř 30 procent. Média si dále všímají toho, že republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických Donald Trump má podle výzkumu veřejného mínění reálnou šanci na celkové vítězství. Miliardář totiž ve třech klíčových státech USA snížil náskok své jediné soupeřky Hillary Clintonové na pouhé jedno procento hlasů.

Při explozi automobilu v převážně šíitské obchodní čtvrti Bagdádu zemřelo nejméně 50 osob a desítky dalších byly zraněny, píše americký portál ABC news. Kvůli velkému počtu vážně raněných se počet obětí může dále zvýšit. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Irácké úřady však vyvracejí možnost, že útok provedl sebevražedný atentátník. Bomba umístěná v autě s ovocem a zeleninou zasáhla tržiště, které bylo v tu chvíli plné lidí.

 

Turecký generál Hulusi Akar dnes řekl, že od začátku války v Sýrii Turecko zabilo 1300 bojovníků Islámského státu v Sýrii a Iráku. Turečtí vojáci zneškodnili také zbraně, rakety, vozidla i budovy této teroristické skupiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podle kterého je Turecko v boji proti džihádistům nejaktivnější, hovoří dokonce o 3 tisících členů Islámského státu. Turecký deník Hürriyet Daily News nicméně píše, že Ankara žádá západní spojence o podporu v boji zejména na hranicích se Sýrií, kde v posledních dnech Islámský stát ohrožuje město Kilis.

 

Výzkum veřejného mínění ve Spojených státech ukázal, že miliardář Donald Trump se může stát novým americkým prezidentem. Podle britského deníku The Times republikánský kandidát ve třech klíčových státech USA snížil náskok své jediné soupeřky Hillary Clintonové na pouhé jedno procento hlasů. Rostou tedy Trumpovy šance na post amerického prezidenta. Alespoň ve dvou státech z Floridy, Pennsylvánie a Ohia totiž zvítězili všichni kandidáti od roku 1960. Do amerických prezidentských voleb zbývá už jen půl roku.

 

Italští policisté včera na jihu Itálie v Bari zatkli muže podezřelé z terorismu, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Dva Pákistánci a jeden Afghánec měli připravovat teroristické útoky nejen v Itálii, ale i v dalších evropských zemích. Policie pátrá také po dalších dvou pravděpodobných teroristech, kteří patřili ke stejné skupině. Podle úřadů mohou být v Afghánistánu. Policie muže zadržela, když pomocí mobilního telefonu filmovali obchodní centrum. V jejich počítačích byly pak nalezeny záběry citlivých míst Říma, Londýna a Paříže. V telefonech policie objevila fotografie zbraní, vojenských vozidel a propagandistická videa Tálibánu.

 

Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA publikoval výsledky svého projektu SOFIA, jehož cílem je nalezení vody na planetě Mars. Tým vědců poprvé po čtyřicetiletém výzkumu ve vysoké atmosféře planety skutečně objevil kyslík. Tento atomární kyslík se však liší od molekulárního kyslíku, který lidstvo dýchá na Zemi. Objev vědcům umožní lépe pochopit strukturu a fungování plynného obalu Marsu, protože kyslík ovlivňuje rychlost úniku plynů z marťanské atmosféry, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Po březnových teroristických útocích Islámského státu se v březnu počet cestujících na bruselském letišti snížil téměř o 30 % ve srovnání s březnem 2015, upozorňuje belgický list Le Soir. Letiště Zaventem muselo být totiž po atentátu na necelé dva týdny uzavřeno. Naproti tomu v celé Evropě v březnu vzrostla osobní doprava. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku poklesl počet cestujících na bruselském letišti o pět procent, avšak na ostatních letištích došlo ke zvýšení. Největší nárůst počtu cestujících zaznamenala letiště v Dublinu, Barceloně El Pratu a v Kodani.

 

69. filmový festival v Cannes zahájil nový film amerického režiséra Woodyho Allena Café Society. Podle francouzského deníku France Soir má snímek současně premiéru ve francouzských kinech. 46 film režiséra, který vloni oslavil 80. narozeniny, je zároveň vyznáním lásky rodnému městu New Yorku. Na rozdíl od svých prvních filmů Woody Allen v Café Society nehraje, jeho alter ego zobrazují mladí herci. Film se odehrává ve 30. letech 20. století a je promítán mimo soutěž.

 

 

Zdroj: ČTK

Zahr. tisk: Počet cestujících na bruselském letišti se snížil o 30 %; Trump má šanci na vítězství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.