Zahr. tisk: Podpora organizace Islámský stát klesá; norská církev povolila svatby homosexuálů

Světová média si všímají, že podpora extrémistické organizace Islámský stát klesá. Vyplývá to z ankety mezi mladými Araby provedené v 16 zemích. Počet těch, kteří tuto organizaci považují za největší problém Blízkého východu, se zvýšil o polovinu. Zahraniční média dále informují o tom, že norská církev povolila svatby osob stejného pohlaví.

Výbor brazilského Parlamentu se včera 38 hlasy proti 27 vyslovil pro obžalobu prezidentky Dilmy Rousseffové z manipulace s veřejnými financemi. Podle amerického deníku The Wall Street Journal bude o vydání Rousseffové justici koncem tohoto týdne rozhodovat ještě dolní komora Parlamentu. Výbor došel k závěru, že se prezidentka dopustila trestného činu zneužití odpovědnosti, když v roce 2014 skrývala veřejný deficit.

 

Ve Francii pokračují diskuse a nepokoje kvůli reformě zákoníku práce prosazované ministryní práce Myriam El Khomriovou. Podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI francouzský premiér Manuel Valls oznámil nový balíček opatření, který však francouzskou vládu může přijít až na 500 miliónů euro. Vláda totiž slibuje uhradit mladým podporu při hledání prvního zaměstnání, zvýšit stipendia středoškolákům či poskytovat větší finanční podporu studentům. V některých případech také plánuje hradit mladým lidem všeobecné zdravotní pojištění.

 

Japonsko vyslalo válečnou loď do Indonésie na pobřeží Sumatry, kde se zúčastní společného vojenského cvičení. Napětí v Jihočínském moři, na které si dělá nároky hlavně Čína, přitom podle serveru International Business Times nepolevuje. V oblasti operují také americké hlídky. Ministři zahraničí G7 se v nedělním společném prohlášení odsoudili agresivní jednání Číny, která v oblasti postavila umělé ostrovy a rozjezdové dráhy pro letadla.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje, že turecký prezident v Německu žaloval Jana Böhmermanna, který ve veřejnoprávní televizi ZDF přečetl satirickou báseň namířenou proti němu. Báseň obsahovala sexuální narážky a Recepa Tayyipa Erdogana obviňovala z potlačování menšin a špatného zacházení s Kurdy a křesťany v Turecku. Ankara požadovala také vysvětlení po německém velvyslanci v Turecku. Dopad tohoto incidentu je pro německou vládu nepříjemný, zvláště protože Německo očekává od Turecka pomoc při řešení migrační krize.

 

Evropská unie se s Tureckem dohodla na uzavření středomořské cesty a zasílání migrantů z Řecka zpět do Turecka. Běženci se nicméně snaží na starý kontinent dostat nebezpečnějším způsobem přes Libyi do Itálie. Ilegálním převaděčům totiž pravděpodobně hraje do karet nezvykle mírné počasí v Libyi. Za první čtvrtletí tohoto roku se na tuto cestu vydalo téměř 19 tisíc lidí, což představuje 85procentní nárůst oproti stejnému období loňského roku. Kromě nebezpečí utonutí jim na cestě hrozí také znásilňování, mučení, únosy i zotročování ze strany pašeráků, varuje magazín Newsweek.

 

Podpora extrémistické organizace Islámský stát klesá, všímá si britský deník The Guardian. Výsledky nedávné ankety totiž ukázaly, že podle většiny mladých Arabů chalífát nevydrží. Za hlavní důvod úspěchu Islámského státu mladí považují nedostatek pracovních míst v regionu, který převažuje nad vlivem extrémistických názorů. V 16 dotazovaných zemích se také o polovinu zvýšil počet mladých lidí, kteří tuto organizaci považují za největší problém Blízkého východu.

 

Norská církev povolila svatby osob stejného pohlaví, informuje slovenský deník Pravda s odvoláním na agenturu DPA. Pro návrh hlasovalo 88 ze 150 členů přítomných na generální synodě, která je hlavním rozhodovacím orgánem státní evangelicko-luteránské církve. Při těchto svatbách bude používána jiná liturgie a kněz bude mít možnost svatbu osob stejného pohlaví odmítnout. Norsko povolilo dvojicím stejného pohlaví uzavřít registrované partnerství v roce 1993.

Zahr. tisk: Podpora organizace Islámský stát klesá; norská církev povolila svatby homosexuálů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.