Zahr. tisk: OSN kritizuje Evropu kvůli uprchlíkům; Labouristé chtějí hlasovat o dronových útocích

Zahraniční média si dnes všímají toho, že vysocí představitelé OSN kritizují Evropu za to, že nezvládá uprchlickou krizi. Podle nich není Evropa správně organizovaná. Tvrdí, že kvůli pěti tisícům uprchlíků denně nemůže přestat fungovat unie s půlmiliardou lidí. Světový tisk se dále zaměřuje na dronové útoky vedené Velkou Británií proti britským džihádistům v Sýrii. Labouristé chtějí, aby se o tomto kroku hlasovalo ve sněmovně, protože pro podobné vojenské zásahy podle nich nemají vojáci žádnou legislativní podporu Velké Británie.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun kritizoval Evropu za uprchlickou krizi. Většina z lidí, kteří přecházejí přes Balkán do zemí Evropské unie, jsou podle něj autentičtí běženci z občanské války v Sýrii a mají právo žádat o azyl. Mluvčí Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky podle Deutsche Welle zdůraznil, že správně organizovaná Evropa by musela krizi zvládnout, protože kvůli čtyřem nebo pěti tisícům uprchlíků denně nemůže přestat fungovat Unie s půlmiliardou obyvatel. Zatím letos překročilo Středozemní moře 300 tisíc běženců, což je méně než tisícina obyvatel kontinentu.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Evropská unie musí zavést jednotný systém odbavování žadatelů o azyl a dohodnout se na závazných kvótách, podle kterých se přerozdělí běženci po celém kontinentu, píše slovenský deník Pravda. Kancléřka zároveň zdůraznila, že nápor uprchlíků mířících do Německa, které letos čeká více než 800 tisíc běženců, nemůže její země zvládat každý rok. Podle agentury Reuters se teď Evropská komise chystá předložit plán, který odmítavé hlasy povinných kvót ze států střední a východní Evropy ukončí.

 

Americký magazín The Foreign Policy si všímá argumentace evropských zemí, které nemají o běžence zájem. V článku „Jsme dobří, ale ne natolik, abychom jim pomohli“ jsou příklady francouzského ministra zahraničí, který příjem uprchlíků prezentuje jako vítězství Islámského státu, nebo slovenského mluvčího ministerstva vnitra, který říká, že muslimům by se na Slovensku stejně nelíbilo.

 

Slovensko posílá humanitární pomoc bežencům do Srbska. Zásilka ministerstva vnitra do uprchlických táborů v Preševu a Subotici obsahuje zejména spací pytle, oblečení a boty nebo zdravotní rukavice v celkové ceně osmdesát tisíc eur, píše deník SME.

 

Maďarská soukromá televize N1 TV propustila kameramanku Petru Lazlovou, která při natáčení policejního zásahu proti běžencům hromadně utíkajícím z tábora nedaleko města Röszke, podrazila nohu utíkajícímu muži s dítětem v náručí. Záběry umístili na sociální sítě její novinářští kolegové. Televize patří protiimigrantské straně Jobbik, uvádí britský deník Daily Telegraph.

 

Turečtí nacionalisté napadli několik kanceláří Kurdské strany pracujících včetně ústředí strany v Ankaře. Dav lidí rozbil okna kanceláří a zapálil několik budov. Internetový portál Deutsche Welle upozorňuje, že útok se uskutečnil poté, co kurdští ozbrojenci zabili přes 120 příslušníků tureckých ozbrojených sil. Podle místního tisku incident ukazuje na nemožnost soužití, turecký premiér však útoky ostře odsoudil.

 

Britské letectvo používá v Sýrii bezpilotní letouny vybavené raketami a nasazuje je k útokům proti konkrétním britským džihádistům na území Sýrie, konstatuje dnešní The Guardian. Všímá si ale také toho, že labouristický předák James Corbyn chce, aby se o tomto postupu hlasovalo ve sněmovně, protože pro podobné vojenské zásahy nemají podle něj vojáci žádnou legislativní podporu Velké Británie. Podobné hlasy se ozývají od chvíle, kdy vyšlo najevo, že bezpečnostní rada státu v čele s premiérem Cameronem dala dohromady seznam džihádistů doporučených k likvidaci.

 

Jeden z vysokých představitelů východoukrajinských separatistů Andrej Purgin byl propuštěn ze čtyřdenní vězeňské vazby, o které neví, proč se v ní vůbec ocitl. Podle deníku The Moscow Times byl nedaleko Doněcku zadržen po návratu z Ruska v rámci mocenského politického boje mezi separatisty. Prominentní povstalec, který dříve vyjednával se zástupci Francie a Německa, byl už dříve zbaven funkce předsedy separatistického parlamentu. Jeho protivníci o zadržení odmítli s médii mluvit.

 

Víkendový sraz homeopatů v severním Německu se proměnil ve zmatek, když si delegáti vyzkoušeli halucinogenní látky. Do hotelu v městečku Handeloh nedaleko Hamburku dorazily desítky sanitek, protože se na místní louce nacházelo na zemi na třicet mužů a žen, kteří se klepali a nesrozumitelně mluvili. Vzorky jejich moči prokázaly, že všichni pacienti, kteří trpěli dýchacími problémy, zrychleným tepem a křečemi, požili halucinogenní drogu přezdívanou Aquarust, která je v Německu od loňska zakázaná, píše deník The Independent.

Zahr. tisk: OSN kritizuje Evropu kvůli uprchlíkům; Labouristé chtějí hlasovat o dronových útocích Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.