Zahr. tisk: Orbán šíří nesnášenlivost; Rusko má linku k hlášení konzumace zakázaných potravin

Zahraniční média dnes píší mimo jiné o tom, že maďarský premiér Viktor Orbán šíří poselství nesnášenlivosti. Podle nich je znepokojivá zejména představa, že by Orbánovy názory ohledně uprchlické krize mohly najít podporu kdekoliv v EU. Světová média si také všímají toho, že úřad ruského státního žalobce zřídil po celé zemi telefonní linky, na kterých mohou ruští občané nahlásit konzumaci zapovězených potravin.

„Otrávili jsme evropský sen,“ ptá se ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Nevděk a krátká paměť v zemích Visegrádské čtyřky prohlubují podle komentáře ve slovenském listu kontrast mezi postojem východní a západní Evropy k problému migrantů. Tyto skutečnosti ho však posouvají kupředu – spolu s šokujícími fotografiemi zobrazujícími strastiplnou cestu uprchlíků do Evropy, které vyvolaly nejen soucitné jednání u řady běžných Evropanů, ale zároveň také náznaky odvahy u několika evropských lídrů. Bohužel to všechno jen předznamenává další pohromu v rámci Evropské unie, míní komentář v deníku SME.

 

Maďarský premiér Viktor Orbán šíří poselství nesnášenlivosti, píše americký deník New York Times. Znepokojující je zejména myšlenka, že by jeho názory mohly získat podporu kdekoliv na území Evropské unie. Výzvy, kterým Evropa od vypuknutí největší migrační krize od konce druhé světové války čelí, jsou však teprve na začátku. Postoj maďarské vlády by proto měl zůstat znepokojivým faktorem, konstatuje americký list.

 

Papež František vyzval při včerejší bohoslužbě náboženské komunity a katolické farnosti z celé Evropy, aby pomáhaly migrantům přicházejícím do Evropy, informuje americký USA Today. Vatikán podle papeže poskytne přístřeší dvěma rodinám, které utekly „před smrtí“. V sobotu překročilo maďarsko-rakouskou hranici více než 7 000 migrantů a přibližně stejný počet uprchlíků přijel v sobotu večer do Mnichova, konstatuje americký list.

 

„Jak daleko zajde Rusko v šílenství týkajícím se zákazu dovozu potravin z EU,“ ptá se ve svém dnešním vydání ruský deník Moscow Times. Není těžké si představit následující situaci: Váš kamarád je na dovolené v zahraničí a přiveze vám malý dárek, třeba francouzský sýr. Vy ho sníte a možná si ho užijete o to víc, že není možné jej nyní v Rusku zakoupit. Obal od sýru hodíte do odpadků a pytel s odpadky večer necháte na chodbě, protože k popelnicím se chystáte až ráno. Jenže zahraniční obal od potravin ve vašich odpadcích irituje vašeho souseda, který je pěkně naštvaný kvůli večírku, který se u vás minulý týden konal. A tak vás soused nahlásí na policii kvůli konzumaci zakázaných potravin. Podobný scénář zatím zůstává v hypotetické rovině, nicméně agrese ruské vlády vůči zakázaným potravinám se stupňuje. Úřad ruského státního žalobce totiž po celé zemi zřídil telefonní linky, na které mohou ruští občané nahlásit konzumaci zapovězených potravin, informuje Moscow Times.

 

Izrael má v plánu zbourat více než 17 000 budov, které se nacházejí na palestinském území na ilegálně okupovaném Západním břehu Jordánu, všímá si britský deník The Guardian. Tyto informace jsou obsaženy v nedávno zveřejněné zprávě Organizace Spojených národů. Ze zprávy dále vyplývá, že i když bývá v praxi uplatněna pouze malá část příkazů k demolici, nemají tyto příkazy omezenou dobu platnosti a dotčené domácnosti se tudíž ocitají ve stavu chronické nejistoty, konstatuje britský list.

 

Spojené státy americké formálně varovaly Rusko před vojenskými aktivitami na podporu syrského prezidenta Bašára al-Asada, píše britský deník The Times. Podle amerických úředníků totiž existují náznaky příprav masivního rozmisťování ruských vojenských expertů, zahrnujícího například přesun prefabrikovaných obytných jednotek nebo přenosných zařízení pro kontrolu leteckého provozu, všímá si britský list.

Zahr. tisk: Orbán šíří nesnášenlivost; Rusko má linku k hlášení konzumace zakázaných potravin Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.