Zahr. tisk: Olympijský výbor čelí obvinění od lidskoprávních organizací; chemické útoky v Sýrii

Světová média dne 3. srpna píší o tom, že pár dní před začátkem Olympijských her v brazilském Riu de Janeiru čelí Olympijský výbor vážnému obvinění ze strany lidskoprávních organizací Amnety International a Terre des hommes. Zahraniční tisk dále upozorňuje na pravděpodobný chemický útok v severosyrské provincii Idlib. 

Pár dní před začátkem letních Olympijských her v brazilském Riu de Janeiru čelí Olympijský výbor vážnému obvinění ze strany lidskoprávních organizací Amnesty International a Terre des hommes. Kvůli výstavbě infrastruktury nutné pro pořádání her totiž musely tisíce brazilských obyvatel opustit své domovy a vzrostl počet násilných činů bezpečnostních sil vůči civilnímu obyvatelstvu. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI měli 1 z 5 vražd spáchaných vloni v Riu na svědomí příslušníci policie.
 
Na letišti v Dubaji havarovalo při přistání letadlo společnosti Emirates cestující na lince z Indie, všímá si francouzský deník Le Figaro. Na jeho palubě cestovalo 275 lidí. Všichni cestující byli v pořádku evakuováni a nejsou hlášeny žádné oběti. Podle slovenského deníku Pravda svědkové, kteří nehodu viděli, uvedli, že se letadlu při přistání nevysunul podvozek a začalo hořet. Veškeré přílety a odlety z letiště jsou do odvolání odložené.
 
Britský deník The Guardian upozorňuje na pravděpodobný chemický útok v severosyrské provincii Idlib, při kterém byly zraněny více než dvě desítky Syřanů. K útoku pomocí chlóru došlo v blízkosti oblasti, která je pod kontrolou opozice a kde byl v pondělí sestřelen ruský vrtulník. Před necelým rokem přitom Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci, ve které stanovila dvanáctiměsíční lhůtu k identifikaci pachatele chemických útoků.
 
Portál americké televizní stanice CNN informuje dokonce o dvou chemických útocích ve dvou syrských městech Sarakíb a Aleppo. Rusko, které je klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, však používání chemických zbraní rezolutně popřelo s tím, že jde o spekulace médií. Podle lékařů měly nicméně oběti útoků příznaky otravy chlórem. Opoziční skupiny z chemického útoku viní vládnoucí režim prezidenta Bašára Asada.
 
Čína varovala Velkou Británii, že v případě zrušení projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point odloží své investice ve výši 100 miliard liber, které plánovala vložit do ostrovního království v průběhu příštího desetiletí. Peking tak reagoval na překvapivé rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové přezkoumat plány na výstavbu reaktoru, podmíněné její obavou, zda je angažování čínské státní firmy do výstavby britské infrastruktury bezpečné, míní britský deník The Times.
  
Šéfredaktoři dánských deníků respektují rozhodnutí francouzských médií nezveřejňovat fotografie pachatelů teroristických útoků. Nicméně se domnívají, že média by měla popisovat realitu a neměla by s informacemi o teroristech zacházet jiným způsobem než s ostatními informacemi. Dánské sdělovací prostředky zkrátka zvláštní pravidla pro zprávy o teroristických činech zavádět nechtějí, píše francouzský magazín Courrier International.
 
 
Zdroj: ČTK
Zahr. tisk: Olympijský výbor čelí obvinění od lidskoprávních organizací; chemické útoky v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.